Kommunatlas
Jämförelse · Jönköpings län

Gnosjö vs Nässjö — vilket är bäst att bo i?

Gnosjö har 9 010 invånare och Nässjö har 31 474 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Gnosjö ett bättre värde på 26 och Nässjö på 24.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Gnosjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Nässjö Riket
Folkmängd jämförs ej 9 010 31 474 10 605 529
Befolkningsförändring −1,3 % −0,4 % 0,2 %
Medelålder 44,1 år 42,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 22,9 % 22,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,6 % 23,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 25,7 % 20,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Gnosjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Nässjö Riket
Kommunal skattesats 34,00 % (bättre värde) 34,30 % 32,38 %
Årets resultat 708 kr/inv. 2 412 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 28,1 % 45,2 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 139 kr/inv. 76 644 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Gnosjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Nässjö Riket
Meritvärde åk 9 212,1 poäng 220,8 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,5 poäng 223,5 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 72,4 % 83,5 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 63,3 % 67,9 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,1 elever/lärare (bättre värde) 10,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 200 660 kr 199 640 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,9 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Gnosjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Nässjö Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 94,0 % (bättre värde) 88,8 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 74 % 82 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 61 dagar (2024) 59 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Gnosjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Nässjö Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,6 år (bättre värde) 80,7 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,5 dagar (bättre värde) 12,2 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % 8,6 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 97,6 % (bättre värde) 94,6 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 69,8 % 74,8 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,9 % (bättre värde) 10,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,7 % 62,2 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Gnosjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Nässjö Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 30,4 % 34,5 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,3 % (bättre värde) 5,0 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Gnosjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Nässjö Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 79,3 % – 79,4 %
Anmälda brott 6 416 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 272 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Gnosjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Nässjö Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,5 % (bättre värde) 8,0 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,4 % (bättre värde) 6,0 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 387 300 kr (bättre värde) 377 500 kr 401 400 kr
Nystartade företag 8,3 per 1 000 inv. 8,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,3 % (bättre värde) 80,8 % 80,9 %
Utpendling, andel 29,2 % 35,4 % –
Inpendling, andel 47,6 % 27,2 % –

Miljö

Miljö — Gnosjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Nässjö Riket
Insamlat kommunalt avfall 371 kg/inv (bättre värde) 373 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 21 % (bättre värde) 13 % –
Andel elbilar 8,5 % (bättre värde) 5,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,14 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 3,44 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Gnosjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Nässjö Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 20,5 % 19,0 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 77,52 kr/kvm (bättre värde) 113,08 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,72 kr/kvm (bättre värde) 23,74 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 116 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 243 kr/kvm 193 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 12 502 kr/kvm 15 478 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 7 462 kr/kvm 11 244 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 12 207 kr/kvm 21 609 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 164,0 per 1 000 inv. 192,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 18,9 per 1 000 inv. 50,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 284,1 per 1 000 inv. 251,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 467,3 per 1 000 inv. 494,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 1,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −6,3 % −0,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 8 545 31 202 10 633 801
Mediannettoinkomst 298 700 kr/inv. (bättre värde) 290 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 44,4 per 100 000 inv. 31,8 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 108 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Gnosjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Nässjö Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,5 % 82,1 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 81,9 % 84,5 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,9 % (bättre värde) 48,6 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 26,0 % 39,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Gnosjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Nässjö Riket
Elever i kulturskola, andel 9,9 % (2017) 10,3 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 613 kr/elev (2019) 1 596 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,32 lån/inv 5,47 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Gnosjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Nässjö Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 41,6 % – 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Gnosjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Nässjö Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,3 % (bättre värde) 6,9 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Gnosjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Nässjö Riket
Cykelväg per invånare 4,48 m/inv (bättre värde) 2,88 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % (bättre värde) 99,7 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 43,4 % 81,8 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Gnosjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Nässjö Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,8 % (bättre värde) 6,2 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,2 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 % 11,2 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Gnosjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Nässjö Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 26,3 % 35,6 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Gnosjö har lägre kommunalskatt (34,00 %) jämfört med Nässjö (34,30 %), en skillnad på 0,30 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Nässjö (220,8 poäng) 8,7 poäng högre än Gnosjö (212,1 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Gnosjö eller flytta till Nässjö.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Gnosjö eller Nässjö?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,00 % i Gnosjö och 34,30 % i Nässjö (2026). Gnosjö har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar ungefär 60 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Gnosjö eller Nässjö?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 212,1 poäng i Gnosjö och 220,8 poäng i Nässjö (2026). Nässjö har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 8,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Gnosjö eller Nässjö?

Gnosjö har 9 010 invånare och Nässjö har 31 474 (2025). Nässjö är alltså den större av de två kommunerna. Nässjö har ungefär 3,5 gånger fler invånare än Gnosjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 387 300 kr i Gnosjö och 377 500 kr i Nässjö per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Gnosjö och Nässjö.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.