Kommunatlas
Jämförelse · Jönköpings län

Gislaved vs Värnamo — vilket är bäst att bo i?

Gislaved har 28 641 invånare och Värnamo har 34 534 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Värnamo ett bättre värde på 35 och Gislaved på 19.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Gislaved jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Värnamo Riket
Folkmängd jämförs ej 28 641 34 534 10 605 529
Befolkningsförändring −1,0 % 0,0 % 0,2 %
Medelålder 43,6 år 43,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 22,6 % 23,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,2 % 22,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 25,5 % 20,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Gislaved jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Värnamo Riket
Kommunal skattesats 33,75 % 33,28 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 912 kr/inv. 4 433 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 49,8 % (bättre värde) 47,1 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 74 698 kr/inv. 69 684 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Gislaved jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Värnamo Riket
Meritvärde åk 9 208,3 poäng 223,7 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 210,8 poäng 224,2 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 75,1 % 75,3 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 57,0 % 64,4 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare (bättre värde) 11,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 194 633 kr 203 498 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Gislaved jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Värnamo Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 92 % (bättre värde) 82 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 85 % (bättre värde) 76 % 79 %
Väntetid till äldreboende 83 dagar 79 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Gislaved jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Värnamo Riket
Medellivslängd 82,2 år (bättre värde) 82,1 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,1 dagar 10,1 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 % 8,0 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,8 % (bättre värde) 95,6 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 74,0 % (bättre värde) 70,8 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 8,2 % 5,7 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,0 % 64,3 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Gislaved jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Värnamo Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 31,5 % 31,3 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,7 % 3,8 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Gislaved jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Värnamo Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 73,6 % 79,3 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 10 063 per 100 000 inv. (bättre värde) 10 606 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Gislaved jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Värnamo Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,7 % 4,1 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 % 3,5 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 387 400 kr 398 000 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 8,1 per 1 000 inv. 9,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,4 % 86,0 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 71,4 index (0–100)
Utpendling, andel 22,9 % 22,8 %
Inpendling, andel 26,4 % 23,6 %

Miljö

Miljö — Gislaved jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Värnamo Riket
Insamlat kommunalt avfall 354 kg/inv 345 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 25 % (bättre värde) 20 %
Andel elbilar 6,1 % 7,2 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,87 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,73 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Gislaved jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Värnamo Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 22,0 % 12,4 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 85,00 kr/kvm (bättre värde) 92,78 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20 kr/år 20 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 125 kr/kvm (bättre värde) 136 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 208 kr/kvm (bättre värde) 227 kr/kvm
Fastighetspris småhus 11 815 kr/kvm 19 148 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 6 576 kr/kvm 16 350 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 20 338 kr/kvm 17 346 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 170,1 per 1 000 inv. 184,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 43,8 per 1 000 inv. 63,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 265,0 per 1 000 inv. 236,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 479,0 per 1 000 inv. 484,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,3 per 1 000 inv. 4,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −3,4 % 0,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 27 418 34 121 10 633 801
Mediannettoinkomst 298 900 kr/inv. 309 900 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 10,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 11,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 6 kr/inv. 127 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Gislaved jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Värnamo Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,0 % 82,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,0 % 86,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,8 % 52,9 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 33,0 % 41,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Gislaved jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Värnamo Riket
Elever i kulturskola, andel 9,7 % 17,3 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 322 kr/elev (bättre värde) 2 131 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,71 lån/inv (bättre värde) 4,55 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Gislaved jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Värnamo Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 36,0 % 56,2 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Gislaved jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Värnamo Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 % 4,9 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Gislaved jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Värnamo Riket
Cykelväg per invånare 4,38 m/inv 4,65 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 % 99,5 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 58,4 % 64,3 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Gislaved jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Värnamo Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 % (bättre värde) 5,2 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 3,6 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,9 % (bättre värde) 9,6 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Gislaved jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Värnamo Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 28,2 % 36,4 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Gislaved och Värnamo har nästan identisk kommunalskatt (33,75 % respektive 33,28 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Värnamo (223,7 poäng) 15,4 poäng högre än Gislaved (208,3 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Gislaved eller flytta till Värnamo.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Gislaved eller Värnamo?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,75 % i Gislaved och 33,28 % i Värnamo (2026). Värnamo har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,47 procentenheter motsvarar i storleksordningen 164 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Gislaved eller Värnamo?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 208,3 poäng i Gislaved och 223,7 poäng i Värnamo (2025). Värnamo har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 15,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Gislaved eller Värnamo?

Gislaved har 28 641 invånare och Värnamo har 34 534 (2025). Värnamo är alltså den största av de två kommunerna. Värnamo har ungefär 1,2 gånger fler invånare än Gislaved. Medianinkomsten (20–64 år) är 387 400 kr i Gislaved och 398 000 kr i Värnamo per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare