Flytta till Gislaved — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Gislaved? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Se all statistik om Gislaved →
Gislaved har 28 641 invånare och ligger i Jönköpings län.
Kommunalskatten på 33,75 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Gislaved på 33,75 % är 1,37 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Gislaved är 387 400 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Gislaved på 208,3 poäng är 20,2 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 75,1 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
73,6 % av invånarna i Gislaved känner sig trygga utomhus när det är mörkt, vilket är 5,8 procentenheter under rikssnittet (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Gislaved
Fastighetspriset för småhus i Gislaved är 11 815 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 772 250 kr. Bostadsrätter ligger på 6 576 kr/kvm, motsvarande ungefär 460 320 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Gislaved: 22,0 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %. Det är ett tecken på trängsel som kan påverka livskvaliteten.
Se även boendekostnader i Gislaved och guiden för att köpa bostad i Gislaved.
Arbetsmarknad
Arbetslösheten i Gislaved på 5,7 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %.
Medianinkomsten i Gislaved är 387 400 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Gislaved jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Gislaved | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 33,75 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 5,7 % | 5,4 % | Sämre |
| Meritvärde åk 9 | 208,3 | 228,5 | Sämre |
| Trygghet utomhus | 73,6 % | 79,4 % | Sämre |
| Gymnasiebehörighet | 75,1 % | 84,2 % | Sämre |
| Medianinkomst | 387 400 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning | 28,2 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 11 815 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit | 36,0 % | 63,9 % | Sämre |
Sammanfattning — är Gislaved rätt för dig?
Kommunalskatten i Gislaved på 33,75 % är 1,37 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten i Gislaved på 5,7 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %. Meritvärdet i åk 9 i Gislaved på 208,3 poäng är 20,2 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 75,1 % (rikssnitt 84,2 %). 73,6 % av invånarna i Gislaved känner sig trygga utomhus när det är mörkt, vilket är 5,8 procentenheter under rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Gislaved är 11 815 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 772 250 kr. Bostadsrätter ligger på 6 576 kr/kvm, motsvarande ungefär 460 320 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 36,0 % av invånarna rekommenderar att flytta till Gislaved (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Gislaved en mellanstor ort med 28 641 invånare i Jönköpings län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Gislaved
Är det dyrt att bo i Gislaved?
Kommunalskatten i Gislaved är 33,75 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 387 400 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Gislaved?
Fastighetspriset för småhus i Gislaved är 11 815 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 772 250 kr. Bostadsrätter ligger på 6 576 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Gislaved?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Gislaved är 208,3 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 75,1 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Gislaved?
Sysselsättningsgraden i Gislaved är 83,4 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 387 400 kr/år. Arbetslösheten är 5,7 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Gislaved?
73,6 % av invånarna i Gislaved uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är under riksgenomsnittet, vilket är ett skäl att undersöka enskilda stadsdelar närmare. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Gislaved?
Gislaved hade 28 641 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.
I vilket län ligger Gislaved?
Gislaved kommun ligger i Jönköpings län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Jönköpings län.
Mer om Gislaved
- Fullständig statistik om Gislaved alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Gislaved skattsida
- Barnfamiljer i Gislaved skola & förskola
- Trygghet i Gislaved brott & trygghet
- Befolkning i Gislaved befolkningsstatistik
- VA-taxa i Gislaved vatten & avlopp
- Pendling i Gislaved in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Gislaved lön efter skatt
Andra kommuner i Jönköpings län du kanske vill jämföra:
Jämför Gislaved med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider