Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Leksand vs Mora — vilket är bäst att bo i?

Leksand har 16 167 invånare och Mora har 20 419 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Leksand ett bättre värde på 36 och Mora på 17.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Leksand jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Mora Riket
Folkmängd jämförs ej 16 167 20 419 10 605 529
Befolkningsförändring 0,2 % −0,6 % 0,2 %
Medelålder 47,4 år 46,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 30,4 % 29,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,7 % 20,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 10,0 % 9,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Leksand jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Mora Riket
Kommunal skattesats 33,80 % (bättre värde) 34,32 % 32,38 %
Årets resultat 23 510 kr/inv. (bättre värde) 674 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 57,6 % (bättre värde) 41,0 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 69 872 kr/inv. 80 207 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Leksand jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Mora Riket
Meritvärde åk 9 235,9 poäng (bättre värde) 213,0 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 236,8 poäng (bättre värde) 213,2 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 88,2 % (bättre värde) 86,6 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 79,2 % (bättre värde) 72,2 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare 10,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 184 076 kr 215 569 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Leksand jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Mora Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 84,4 % 89,7 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 86 % (bättre värde) 80 % 79 %
Väntetid till äldreboende 31 dagar (bättre värde) 98 dagar –

Hälsa

Hälsa — Leksand jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Mora Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,9 år (bättre värde) 81,1 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,1 dagar (bättre värde) 15,6 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,0 % 11,7 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,7 % 96,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,1 % (bättre värde) 68,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 2,6 % (bättre värde) 5,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 68,4 % (bättre värde) 64,6 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Leksand jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Mora Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 23,5 % 26,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,9 % (bättre värde) 3,0 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Leksand jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Mora Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 94,7 % (2024) (bättre värde) 93,2 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 5 727 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 023 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Leksand jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Mora Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,9 % 3,5 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,5 % (bättre värde) 3,2 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 389 200 kr 392 600 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 12,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,5 % 85,7 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 88,7 index (0–100) (2025) 71,2 index (0–100) (2024) –
Utpendling, andel 30,4 % 18,9 % –
Inpendling, andel 24,5 % 25,2 % –

Miljö

Miljö — Leksand jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Mora Riket
Insamlat kommunalt avfall 483 kg/inv 449 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 29 % (bättre värde) 18 % –
Andel elbilar 4,5 % (bättre värde) 3,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,28 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 3,84 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Leksand jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Mora Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,8 % 9,3 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 134,28 kr/kvm 69,10 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31,32 kr/kvm 25,41 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 142 kr/kvm 111 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 261 kr/kvm (bättre värde) 271 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 24 595 kr/kvm 18 696 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 21 429 kr/kvm 17 238 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 27 195 kr/kvm 22 533 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 163,9 per 1 000 inv. 162,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 28,3 per 1 000 inv. 55,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 327,6 per 1 000 inv. 312,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 520,2 per 1 000 inv. 530,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,6 per 1 000 inv. 4,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 2,3 % −0,4 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 281 20 064 10 633 801
Mediannettoinkomst 294 500 kr/inv. (bättre värde) 292 000 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 9,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 20 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Leksand jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Mora Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,8 % (bättre värde) 82,9 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,3 % (bättre värde) 84,8 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 55,3 % 59,2 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 37,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Leksand jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Mora Riket
Elever i kulturskola, andel 23,6 % (2023) 11,9 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 003 kr/elev (2023) 1 882 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,38 lån/inv (bättre värde) 4,69 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Leksand jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Mora Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 73,1 % (2024) (bättre värde) 68,4 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Leksand jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Mora Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,3 % (bättre värde) 3,4 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Leksand jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Mora Riket
Cykelväg per invånare 3,23 m/inv (bättre värde) 3,11 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,5 % (bättre värde) 98,8 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 70,7 % 79,4 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Leksand jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Mora Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,7 % 6,7 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,6 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 17,0 % (bättre värde) 11,3 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Leksand jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Mora Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 41,2 % (bättre värde) 38,3 % 48,5 %

Sammanfattning

Leksand har lägre kommunalskatt (33,80 %) jämfört med Mora (34,32 %), en skillnad på 0,52 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Leksand (235,9 poäng) 22,9 poäng högre än Mora (213,0 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Leksand eller flytta till Mora.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Leksand eller Mora?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,80 % i Leksand och 34,32 % i Mora (2026). Leksand har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,52 procentenheter motsvarar ungefär 110 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Leksand eller Mora?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 235,9 poäng i Leksand och 213,0 poäng i Mora (2026). Leksand har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 22,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Leksand eller Mora?

Leksand har 16 167 invånare och Mora har 20 419 (2025). Mora är alltså den större av de två kommunerna. Mora har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Leksand. Medianinkomsten (20–64 år) är 389 200 kr i Leksand och 392 600 kr i Mora per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2023–2026. Jämförelsen omfattar 54 jämförbara nyckeltal mellan Leksand och Mora.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.