Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Leksand vs Ludvika — vilket är bäst att bo i?

Leksand har 16 167 invånare och Ludvika har 26 812 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Leksand ett bättre värde på 35 och Ludvika på 22.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Leksand jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Ludvika Riket
Folkmängd jämförs ej 16 167 26 812 10 605 529
Befolkningsförändring 0,2 % 0,7 % 0,2 %
Medelålder 47,4 år 44,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 30,4 % 25,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,7 % 22,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 10,0 % 21,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Leksand jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Ludvika Riket
Kommunal skattesats 33,80 % (bättre värde) 34,05 % 32,38 %
Årets resultat 23 510 kr/inv. (bättre värde) 1 654 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 57,6 % 63,6 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 69 872 kr/inv. 78 336 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Leksand jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Ludvika Riket
Meritvärde åk 9 229,3 poäng (bättre värde) 211,3 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 230,8 poäng (bättre värde) 212,3 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,4 % 85,2 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 72,3 % (bättre värde) 61,6 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare 11,2 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 184 076 kr 213 796 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,7 barn/årsarbetare 5,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Leksand jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Ludvika Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 84 % (bättre värde) 83 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 86 % (bättre värde) 72 % 79 %
Väntetid till äldreboende 31 dagar 21 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Leksand jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Ludvika Riket
Medellivslängd 82,9 år (bättre värde) 81,3 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,1 dagar 11,0 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,0 % 10,9 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,7 % (bättre värde) 89,6 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,1 % (bättre värde) 65,6 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 2,6 % (bättre värde) 6,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 68,4 % (bättre värde) 58,8 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Leksand jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Ludvika Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 23,5 % (bättre värde) 34,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,9 % (bättre värde) 4,9 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Leksand jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Ludvika Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 94,7 % (bättre värde) 75,5 % 79,4 % (2025)
Anmälda brott 5 727 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 143 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Leksand jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Ludvika Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,6 % (bättre värde) 5,6 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,5 % (bättre värde) 3,7 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 389 200 kr 399 100 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 12,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,5 % (bättre värde) 80,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 88,7 index (0–100)
Utpendling, andel 30,4 % 16,5 %
Inpendling, andel 24,5 % 24,2 %

Miljö

Miljö — Leksand jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Ludvika Riket
Insamlat kommunalt avfall 559 kg/inv 418 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 29 % 30 % (bättre värde)
Andel elbilar 4,5 % (bättre värde) 3,6 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,28 ton CO2-ekv/inv 2,53 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Leksand jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Ludvika Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,8 % (bättre värde) 18,4 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 134,28 kr/kvm 113,95 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31 kr/år 26 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 142 kr/kvm 133 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 261 kr/kvm 228 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 24 595 kr/kvm 13 211 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 21 429 kr/kvm 8 958 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 27 195 kr/kvm 14 798 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 163,9 per 1 000 inv. 201,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 28,3 per 1 000 inv. 100,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 327,6 per 1 000 inv. 241,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 520,2 per 1 000 inv. 543,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,2 per 1 000 inv. 2,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,6 per 1 000 inv. 5,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 2,3 % 0,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 281 26 178 10 633 801
Mediannettoinkomst 294 500 kr/inv. (bättre värde) 292 700 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 11,2 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Leksand jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Ludvika Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,0 % (bättre värde) 81,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 % (bättre värde) 85,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 55,3 % (bättre värde) 44,4 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Leksand jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Ludvika Riket
Elever i kulturskola, andel 23,6 % (bättre värde) 15,2 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 003 kr/elev 278 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,38 lån/inv (bättre värde) 4,85 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Leksand jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Ludvika Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 73,1 % (bättre värde) 41,0 % 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Leksand jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Ludvika Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,3 % (bättre värde) 4,4 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Leksand jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Ludvika Riket
Cykelväg per invånare 3,23 m/inv 4,17 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,5 % (bättre värde) 99,4 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 70,7 % 86,2 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Leksand jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Ludvika Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,7 % 7,8 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 17,0 % (bättre värde) 7,2 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Leksand jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Leksand Ludvika Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 41,2 % (bättre värde) 38,1 % 48,5 %

Sammanfattning

Leksand och Ludvika har nästan identisk kommunalskatt (33,80 % respektive 34,05 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Leksand (229,3 poäng) 18,0 poäng högre än Ludvika (211,3 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Leksand eller flytta till Ludvika.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Leksand eller Ludvika?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,80 % i Leksand och 34,05 % i Ludvika (2026). Leksand har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar i storleksordningen 88 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Leksand eller Ludvika?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 229,3 poäng i Leksand och 211,3 poäng i Ludvika (2025). Leksand har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 18,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Leksand eller Ludvika?

Leksand har 16 167 invånare och Ludvika har 26 812 (2025). Ludvika är alltså den största av de två kommunerna. Ludvika har ungefär 1,7 gånger fler invånare än Leksand. Medianinkomsten (20–64 år) är 389 200 kr i Leksand och 399 100 kr i Ludvika per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare