Jämförelse · Västmanlands län
Fagersta vs Surahammar — vilket är bäst att bo i? Fagersta har 12 915 invånare och Surahammar har 9 733 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Surahammar ett bättre värde på 31 och Fagersta på 20.
Fagersta
20
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Surahammar
31
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Fagersta jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Surahammar
Riket
Folkmängd jämförs ej 12 915 9 733 10 605 529 Befolkningsförändring −1,2 % −1,1 % 0,2 % Medelålder 44,5 år 44,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 25,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,0 % 22,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 27,4 % 18,9 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Fagersta jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Surahammar
Riket
Kommunal skattesats 32,99 %
★
(bättre värde) 33,19 % 32,38 % Årets resultat 1 747 kr/inv. 5 426 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 327 kr/inv. Soliditet 57,6 %
★
(bättre värde) 48,8 % 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 75 354 kr/inv. 66 901 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Fagersta jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Surahammar
Riket
Meritvärde åk 9 206,3 poäng 221,4 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 209,6 poäng 222,0 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 74,2 % 96,0 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 60,4 % 67,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 197 810 kr 181 164 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Fagersta jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Surahammar
Riket
Medellivslängd 78,8 år 79,6 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 13,0 dagar
★
(bättre värde) 13,3 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 13,9 % 13,5 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 89,0 % 93,1 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 69,4 %
★
(bättre värde) 61,6 % 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 7,1 %
★
(bättre värde) 11,8 % 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,1 %
★
(bättre värde) 59,0 % 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Fagersta jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Surahammar
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 64,1 % – 79,4 % (2025) Anmälda brott 13 045 per 100 000 inv. 8 969 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Fagersta jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Surahammar
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 8,5 % 4,8 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,7 % 4,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 380 300 kr 392 900 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,0 per 1 000 inv. 10,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 76,8 % 83,5 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 82,7 index (0–100) – Utpendling, andel 27,1 % 60,8 % – Inpendling, andel 33,2 % 35,2 % –
Boende Boende — Fagersta jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Surahammar
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 15,4 % 11,9 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 46,66 kr/kvm
★
(bättre värde) 86,58 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22 kr/år 22 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 133 kr/kvm 132 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 228 kr/kvm
★
(bättre värde) 231 kr/kvm – Fastighetspris småhus 12 348 kr/kvm 14 732 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 2 788 kr/kvm 6 151 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 16 391 kr/kvm 13 576 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 139,9 per 1 000 inv. 130,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 209,9 per 1 000 inv. 90,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 200,2 per 1 000 inv. 286,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 550,1 per 1 000 inv. 506,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,4 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,7 % −3,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 12 505 9 475 10 633 801 Mediannettoinkomst 281 400 kr/inv. 293 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 38,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 61,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Fagersta jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Surahammar
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,0 % 80,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,0 % 84,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 39,5 % 41,2 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 39,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Fagersta jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Surahammar
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,5 % 6,3 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Fagersta jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Surahammar
Riket
Cykelväg per invånare 3,36 m/inv 3,53 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 %
★
(bättre värde) 99,5 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 67,4 %
★
(bättre värde) 38,7 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Fagersta jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Surahammar
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 %
★
(bättre värde) 5,1 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,9 % 4,4 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,0 % 9,1 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Fagersta och Surahammar har nästan identisk kommunalskatt (32,99 % respektive 33,19 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Surahammar (221,4 poäng) 15,1 poäng högre än Fagersta (206,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Fagersta eller flytta till Surahammar .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Fagersta eller Surahammar? Den totala kommunala skattesatsen är 32,99 % i Fagersta och 33,19 % i Surahammar (2026). Fagersta har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,20 procentenheter motsvarar i storleksordningen 70 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Fagersta eller Surahammar? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 206,3 poäng i Fagersta och 221,4 poäng i Surahammar (2025). Surahammar har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 15,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Fagersta eller Surahammar? Fagersta har 12 915 invånare och Surahammar har 9 733 (2025). Fagersta är alltså den största av de två kommunerna. Fagersta har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Surahammar. Medianinkomsten (20–64 år) är 380 300 kr i Fagersta och 392 900 kr i Surahammar per år. Källa: SCB via Kolada.