Jämförelse · Västmanlands län
Fagersta vs Hallstahammar — vilket är bäst att bo i? Fagersta har 12 915 invånare och Hallstahammar har 16 600 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Hallstahammar ett bättre värde på 38 och Fagersta på 14.
Fagersta
14
nyckeltal i topp
vs 5 lika
Hallstahammar
38
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Fagersta jämfört med Hallstahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Hallstahammar
Riket
Folkmängd jämförs ej 12 915 16 600 10 605 529 Befolkningsförändring −1,2 % −0,3 % 0,2 % Medelålder 44,5 år 43,6 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 23,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,0 % 23,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 27,4 % 19,4 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Fagersta jämfört med Hallstahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Hallstahammar
Riket
Kommunal skattesats 32,99 % 32,69 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 1 747 kr/inv. 3 567 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 327 kr/inv. Soliditet 57,6 %
★
(bättre värde) 48,0 % 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 75 354 kr/inv. 76 475 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Fagersta jämfört med Hallstahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Hallstahammar
Riket
Meritvärde åk 9 206,3 poäng 221,2 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 209,6 poäng 222,6 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 74,2 % 77,7 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 60,4 % 66,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 197 810 kr 192 299 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare 4,5 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Fagersta jämfört med Hallstahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Hallstahammar
Riket
Medellivslängd 78,8 år 80,4 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 13,0 dagar 13,0 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 13,9 % 13,8 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 89,0 % 94,2 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 69,4 %
★
(bättre värde) 66,3 % 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 7,1 %
★
(bättre värde) 7,4 % 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,1 %
★
(bättre värde) 61,0 % 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Fagersta jämfört med Hallstahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Hallstahammar
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 64,1 % 77,1 %
★
(bättre värde) 79,4 % (2025) Anmälda brott 13 045 per 100 000 inv. 11 181 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Fagersta jämfört med Hallstahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Hallstahammar
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 8,5 % 5,8 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,7 % 6,0 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 380 300 kr 388 300 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 8,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 76,8 % 81,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 88,5 index (0–100) – Utpendling, andel 27,1 % 57,1 % – Inpendling, andel 33,2 % 40,3 % –
Boende Boende — Fagersta jämfört med Hallstahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Hallstahammar
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 15,4 %
★
(bättre värde) 17,3 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 46,66 kr/kvm
★
(bättre värde) 90,81 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22 kr/år 22 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 133 kr/kvm 126 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 228 kr/kvm 212 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 12 348 kr/kvm 19 366 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 2 788 kr/kvm 8 984 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 16 391 kr/kvm 13 800 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 139,9 per 1 000 inv. 196,1 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 209,9 per 1 000 inv. 58,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 200,2 per 1 000 inv. 224,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 550,1 per 1 000 inv. 478,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,7 % 1,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 12 505 16 616 10 633 801 Mediannettoinkomst 281 400 kr/inv. 292 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 38,7 per 100 000 inv. 18,1 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 124 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Fagersta jämfört med Hallstahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Hallstahammar
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,0 % 79,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,0 % 84,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 39,5 % 43,4 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 43,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Fagersta jämfört med Hallstahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Hallstahammar
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 33,4 % 65,7 %
★
(bättre värde) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Fagersta jämfört med Hallstahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Hallstahammar
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,5 % 7,6 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Fagersta jämfört med Hallstahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Hallstahammar
Riket
Cykelväg per invånare 3,36 m/inv 3,68 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % 99,9 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 67,4 %
★
(bättre värde) 56,3 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Fagersta jämfört med Hallstahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Hallstahammar
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 % 7,2 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,9 % 4,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,0 % 10,2 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Fagersta och Hallstahammar har nästan identisk kommunalskatt (32,99 % respektive 32,69 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hallstahammar (221,2 poäng) 14,9 poäng högre än Fagersta (206,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Fagersta eller flytta till Hallstahammar .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Fagersta eller Hallstahammar? Den totala kommunala skattesatsen är 32,99 % i Fagersta och 32,69 % i Hallstahammar (2026). Hallstahammar har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar i storleksordningen 105 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Fagersta eller Hallstahammar? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 206,3 poäng i Fagersta och 221,2 poäng i Hallstahammar (2025). Hallstahammar har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 14,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Fagersta eller Hallstahammar? Fagersta har 12 915 invånare och Hallstahammar har 16 600 (2025). Hallstahammar är alltså den största av de två kommunerna. Hallstahammar har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Fagersta. Medianinkomsten (20–64 år) är 380 300 kr i Fagersta och 388 300 kr i Hallstahammar per år. Källa: SCB via Kolada.