Kommunatlas
Jämförelse · Västmanlands län

Arboga vs Fagersta — vilket är bäst att bo i?

Arboga har 13 929 invånare och Fagersta har 12 915 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Arboga ett bättre värde på 39 och Fagersta på 16.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Arboga jämfört med Fagersta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Fagersta Riket
Folkmängd jämförs ej 13 929 12 915 10 605 529
Befolkningsförändring −0,4 % −1,2 % 0,2 %
Medelålder 46,0 år 44,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,3 % 25,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,6 % 23,0 % 22,4 %
Andel utrikes födda 14,8 % 27,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Arboga jämfört med Fagersta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Fagersta Riket
Kommunal skattesats 33,29 % 32,99 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 893 kr/inv. 1 747 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 65,1 % (bättre värde) 57,6 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 75 479 kr/inv. 75 354 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Arboga jämfört med Fagersta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Fagersta Riket
Meritvärde åk 9 226,7 poäng (bättre värde) 206,3 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 229,2 poäng (bättre värde) 209,6 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 83,1 % (bättre värde) 74,2 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 68,5 % (bättre värde) 60,4 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,6 elever/lärare 10,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 199 631 kr 197 810 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare 4,7 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Arboga jämfört med Fagersta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Fagersta Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 83 % 89 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 71 % 79 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 39 dagar 16 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Arboga jämfört med Fagersta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Fagersta Riket
Medellivslängd 80,5 år (bättre värde) 78,8 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,1 dagar (bättre värde) 13,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,7 % (bättre värde) 13,9 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,4 % (bättre värde) 89,0 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,9 % 69,4 % (bättre värde) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 5,1 % (bättre värde) 7,1 % 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,1 % 64,1 % (bättre värde) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Arboga jämfört med Fagersta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Fagersta Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 33,5 % (bättre värde) 40,4 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,0 % (bättre värde) 5,9 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Arboga jämfört med Fagersta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Fagersta Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 74,7 % (bättre värde) 64,1 % 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 205 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 045 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Arboga jämfört med Fagersta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Fagersta Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,3 % (bättre värde) 8,5 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,7 % (bättre värde) 6,7 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 379 700 kr 380 300 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,0 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,8 % (bättre värde) 76,8 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 73,8 index (0–100)
Utpendling, andel 46,0 % 27,1 %
Inpendling, andel 33,3 % 33,2 %

Miljö

Miljö — Arboga jämfört med Fagersta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Fagersta Riket
Insamlat kommunalt avfall 467 kg/inv 467 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 30 % (bättre värde) 23 %
Andel elbilar 4,1 % (bättre värde) 3,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,55 ton CO2-ekv/inv 2,98 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Arboga jämfört med Fagersta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Fagersta Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,8 % (bättre värde) 15,4 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 87,33 kr/kvm 46,66 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22 kr/år 22 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm (bättre värde) 133 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 200 kr/kvm (bättre värde) 228 kr/kvm
Fastighetspris småhus 17 559 kr/kvm 12 348 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 9 523 kr/kvm 2 788 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 30 780 kr/kvm 16 391 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 250,5 per 1 000 inv. 139,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 70,6 per 1 000 inv. 209,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 233,7 per 1 000 inv. 200,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 555,0 per 1 000 inv. 550,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,8 % −2,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 13 782 12 505 10 633 801
Mediannettoinkomst 282 900 kr/inv. (bättre värde) 281 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 21,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 38,7 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 149 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Arboga jämfört med Fagersta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Fagersta Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % (bättre värde) 76,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % (bättre värde) 82,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,9 % (bättre värde) 39,5 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 42,0 % 40,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Arboga jämfört med Fagersta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Fagersta Riket
Elever i kulturskola, andel 15,6 % (bättre värde) 10,9 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 239 kr/elev 0 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 8,28 lån/inv (bättre värde) 6,17 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Arboga jämfört med Fagersta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Fagersta Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 47,5 % (bättre värde) 33,4 % 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Arboga jämfört med Fagersta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Fagersta Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 % (bättre värde) 8,5 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Arboga jämfört med Fagersta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Fagersta Riket
Cykelväg per invånare 3,32 m/inv 3,36 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,8 % 99,7 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 43,5 % 67,4 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Arboga jämfört med Fagersta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Fagersta Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,6 % (bättre värde) 6,7 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,0 % 4,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,4 % (bättre värde) 8,0 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Arboga jämfört med Fagersta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Fagersta Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 36,7 % (bättre värde) 28,1 % 48,5 %

Sammanfattning

Arboga och Fagersta har nästan identisk kommunalskatt (33,29 % respektive 32,99 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Arboga (226,7 poäng) 20,4 poäng högre än Fagersta (206,3 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Arboga eller flytta till Fagersta.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Arboga eller Fagersta?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,29 % i Arboga och 32,99 % i Fagersta (2026). Fagersta har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar i storleksordningen 105 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Arboga eller Fagersta?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 226,7 poäng i Arboga och 206,3 poäng i Fagersta (2025). Arboga har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 20,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Arboga eller Fagersta?

Arboga har 13 929 invånare och Fagersta har 12 915 (2025). Arboga är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 379 700 kr i Arboga och 380 300 kr i Fagersta per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare