Jämförelse · Värmlands län
Årjäng vs Hammarö — vilket är bäst att bo i? Årjäng har 9 734 invånare och Hammarö har 16 932 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 48 jämförbara nyckeltal har Hammarö ett bättre värde på 30 och Årjäng på 17.
Årjäng
17
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Hammarö
30
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Årjäng jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hammarö
Riket
Folkmängd jämförs ej 9 734 16 932 10 605 529 Befolkningsförändring −0,9 % −0,4 % 0,2 % Medelålder 45,9 år 42,0 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 26,8 % 21,5 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,3 % 27,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 22,3 % 7,6 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Årjäng jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hammarö
Riket
Meritvärde åk 9 206,9 poäng 230,1 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 207,3 poäng 230,9 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 82,3 % 91,1 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 67,3 % 76,8 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,7 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 220 847 kr 234 914 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,0 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Årjäng jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hammarö
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,4 år 81,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,4 dagar 10,2 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,3 %
★
(bättre värde) 8,8 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,3 % 96,8 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 70,0 % (2022) 72,9 % (2024) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 7,6 % (2022) 1,5 % (2024) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,0 % (2022) 68,9 % (2024) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Årjäng jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hammarö
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 87,1 % (2024) – 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 199 per 100 000 inv. 4 740 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Årjäng jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hammarö
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,7 %
★
(bättre värde) 4,0 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,5 %
★
(bättre värde) 4,2 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 391 200 kr 461 700 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 11,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 10,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,4 % 88,5 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 70,0 index (0–100) 78,5 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 21,6 % 72,1 % – Inpendling, andel 13,8 % 49,5 % –
Boende Boende — Årjäng jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hammarö
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 16,9 % 9,0 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 127,28 kr/kvm
★
(bättre värde) 161,88 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,09 kr/kvm
★
(bättre värde) 23,38 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 117 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 248 kr/kvm 231 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 12 145 kr/kvm 31 427 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 7 121 kr/kvm 19 516 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 15 666 kr/kvm 34 040 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 158,0 per 1 000 inv. 77,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 34,6 per 1 000 inv. 114,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 324,9 per 1 000 inv. 244,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 517,8 per 1 000 inv. 436,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,6 % 1,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 296 16 800 10 633 801 Mediannettoinkomst 297 400 kr/inv. 346 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 51,4 per 100 000 inv. 5,9 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 301 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Årjäng jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hammarö
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 74,6 % 90,2 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,2 % 90,4 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,0 % 59,5 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 39,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Årjäng jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hammarö
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,7 %
★
(bättre värde) 7,0 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Årjäng jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hammarö
Riket
Cykelväg per invånare 2,71 m/inv 3,34 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,1 % 100,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 31,8 % 78,5 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Årjäng jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hammarö
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 10,0 %
★
(bättre värde) 5,8 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,0 % 2,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,7 % 9,4 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Årjäng har lägre kommunalskatt (34,25 %) jämfört med Hammarö (35,05 %), en skillnad på 0,80 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hammarö (230,1 poäng) 23,2 poäng högre än Årjäng (206,9 poäng). Medianinkomsten är 18 % högre i Hammarö (461 700 kr) än i Årjäng (391 200 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Årjäng eller flytta till Hammarö .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Årjäng eller Hammarö? Den totala kommunala skattesatsen är 34,25 % i Årjäng och 35,05 % i Hammarö (2026). Årjäng har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,80 procentenheter motsvarar ungefär 170 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Årjäng eller Hammarö? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 206,9 poäng i Årjäng och 230,1 poäng i Hammarö (2026). Hammarö har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 23,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Årjäng eller Hammarö? Årjäng har 9 734 invånare och Hammarö har 16 932 (2025). Hammarö är alltså den större av de två kommunerna. Hammarö har ungefär 1,7 gånger fler invånare än Årjäng. Medianinkomsten (20–64 år) är 391 200 kr i Årjäng och 461 700 kr i Hammarö per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.