Flytta till Årjäng — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Årjäng? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Årjäng har 9 734 invånare och ligger i Värmlands län.
Kommunalskatten på 34,25 % är 1,87 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Årjäng på 34,25 % är 1,87 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Årjäng är 391 200 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Årjäng på 206,9 poäng är 22,8 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 82,3 % (rikssnitt 83,6 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Årjäng är hög. 87,1 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2024) — 9,1 procentenheter över rikssnittet samma år (78,0 %).
Bostadspriser och boende i Årjäng
Fastighetspriset för småhus i Årjäng är 12 145 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 821 750 kr. Bostadsrätter ligger på 7 121 kr/kvm, motsvarande ungefär 498 470 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Årjäng: 16,9 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Årjäng och guiden för att köpa bostad i Årjäng.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Årjäng är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 3,7 % (årsmedelvärde 2025) — 3,3 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).
Medianinkomsten i Årjäng är 391 200 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Årjäng jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Årjäng | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 34,25 % | 32,38 % | Sämre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 3,7 % | 7,0 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 206,9 | 229,7 | Sämre |
| Trygghet utomhus (2024) | 87,1 % | 78,0 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 82,3 % | 83,6 % | Sämre |
| Medianinkomst (2024) | 391 200 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 24,1 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 12 145 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit (2024) | 63,3 % | 63,2 % | Bättre |
Sammanfattning — är Årjäng rätt för dig?
Kommunalskatten i Årjäng på 34,25 % är 1,87 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Årjäng är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 3,7 % (årsmedelvärde 2025) — 3,3 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Meritvärdet i åk 9 i Årjäng på 206,9 poäng är 22,8 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 82,3 % (rikssnitt 83,6 %). Trygghetsnivån i Årjäng är hög. 87,1 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2024) — 9,1 procentenheter över rikssnittet samma år (78,0 %). Fastighetspriset för småhus i Årjäng är 12 145 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 821 750 kr. Bostadsrätter ligger på 7 121 kr/kvm, motsvarande ungefär 498 470 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 63,3 % av invånarna rekommenderar att flytta till Årjäng (2024; rikssnitt samma år 63,2 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Årjäng en mindre kommun med 9 734 invånare i Värmlands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Årjäng
Är det dyrt att bo i Årjäng?
Kommunalskatten i Årjäng är 34,25 % (2026), vilket är 1,87 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 391 200 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Årjäng?
Fastighetspriset för småhus i Årjäng är 12 145 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 821 750 kr. Bostadsrätter ligger på 7 121 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Årjäng?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Årjäng är 206,9 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 82,3 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Årjäng?
Sysselsättningsgraden i Årjäng är 85,4 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 391 200 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 3,7 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Årjäng?
87,1 % av invånarna i Årjäng uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2024; rikssnitt samma år 78,0 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Årjäng tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Årjäng?
Årjäng hade 9 734 invånare år 2025. Det gör Årjäng till en mindre kommun.
I vilket län ligger Årjäng?
Årjäng kommun ligger i Värmlands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Värmland.
Mer om Årjäng
- Fullständig statistik om Årjäng alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Årjäng skattsida
- Barnfamiljer i Årjäng skola & förskola
- Trygghet i Årjäng brott & trygghet
- Befolkning i Årjäng befolkningsstatistik
- VA-taxa i Årjäng vatten & avlopp
- Pendling i Årjäng in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Årjäng lön efter skatt
Andra kommuner i Värmlands län du kanske vill jämföra:
Jämför Årjäng med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2024.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2024.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.