Jämförelse · Värmlands län
Årjäng vs Säffle — vilket är bäst att bo i? Årjäng har 9 734 invånare och Säffle har 14 756 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Årjäng ett bättre värde på 32 och Säffle på 19.
Årjäng
32
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Säffle
19
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Årjäng jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Säffle
Riket
Folkmängd jämförs ej 9 734 14 756 10 605 529 Befolkningsförändring −0,9 % −1,0 % 0,2 % Medelålder 45,9 år 47,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 26,8 % 29,4 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,3 % 20,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 22,3 % 14,4 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Årjäng jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Säffle
Riket
Meritvärde åk 9 206,9 poäng
★
(bättre värde) 195,3 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 207,3 poäng
★
(bättre värde) 194,6 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 82,3 %
★
(bättre värde) 66,5 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 67,3 %
★
(bättre värde) 46,5 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,3 elever/lärare 9,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 220 847 kr 201 537 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,7 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Årjäng jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Säffle
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,4 år
★
(bättre värde) 79,8 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,4 dagar
★
(bättre värde) 14,8 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,3 %
★
(bättre värde) 10,5 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,3 %
★
(bättre värde) 91,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 70,0 % (2022)
★
(bättre värde) 69,1 % (2022) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 7,6 % (2022)
★
(bättre värde) 8,0 % (2022) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,0 % (2022)
★
(bättre värde) 60,1 % (2022) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Årjäng jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Säffle
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 87,1 % (2024) 74,9 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 199 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 8 889 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Årjäng jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Säffle
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,7 %
★
(bättre värde) 7,7 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,5 %
★
(bättre värde) 5,1 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 391 200 kr
★
(bättre värde) 365 600 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,4 %
★
(bättre värde) 78,7 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 70,0 index (0–100) – – Utpendling, andel 21,6 % 29,3 % – Inpendling, andel 13,8 % 24,6 % –
Boende Boende — Årjäng jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Säffle
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 1,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 16,9 % 16,4 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 127,28 kr/kvm 119,38 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,09 kr/kvm
★
(bättre värde) 23,87 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 248 kr/kvm
★
(bättre värde) 287 kr/kvm – Fastighetspris småhus 12 145 kr/kvm 11 337 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 7 121 kr/kvm 2 937 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 15 666 kr/kvm 20 164 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 158,0 per 1 000 inv. 177,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 34,6 per 1 000 inv. 55,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 324,9 per 1 000 inv. 319,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 517,8 per 1 000 inv. 552,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 52,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 1,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,6 % −4,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 296 14 149 10 633 801 Mediannettoinkomst 297 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 272 700 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 51,4 per 100 000 inv. 47,4 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Årjäng jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Säffle
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 74,6 % 80,9 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,2 % 83,8 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,0 % 45,5 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 41,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Årjäng jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Säffle
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,7 %
★
(bättre värde) 7,9 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Årjäng jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Säffle
Riket
Cykelväg per invånare 2,71 m/inv 3,51 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,1 % 98,3 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 31,8 % 51,6 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Årjäng jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Säffle
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 10,0 %
★
(bättre värde) 6,6 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,0 % 4,3 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,7 % 11,1 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Säffle har lägre kommunalskatt (33,80 %) jämfört med Årjäng (34,25 %), en skillnad på 0,45 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Årjäng (206,9 poäng) 11,6 poäng högre än Säffle (195,3 poäng). Medianinkomsten är 7 % högre i Årjäng (391 200 kr) än i Säffle (365 600 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Årjäng eller flytta till Säffle .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Årjäng eller Säffle? Den totala kommunala skattesatsen är 34,25 % i Årjäng och 33,80 % i Säffle (2026). Säffle har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,45 procentenheter motsvarar ungefär 100 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Årjäng eller Säffle? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 206,9 poäng i Årjäng och 195,3 poäng i Säffle (2026). Årjäng har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 11,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Årjäng eller Säffle? Årjäng har 9 734 invånare och Säffle har 14 756 (2025). Säffle är alltså den större av de två kommunerna. Säffle har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Årjäng. Medianinkomsten (20–64 år) är 391 200 kr i Årjäng och 365 600 kr i Säffle per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.