Kommunatlas
Jämförelse · Jämtlands län

Åre vs Berg — vilket är bäst att bo i?

Åre har 12 770 invånare och Berg har 7 085 (2025). Båda kommunerna ligger i Jämtlands län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Åre ett bättre värde på 44 och Berg på 12.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Åre jämfört med Berg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Berg Riket
Folkmängd jämförs ej 12 770 7 085 10 605 529
Befolkningsförändring 0,6 % −0,3 % 0,2 %
Medelålder 41,0 år 46,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 18,2 % 29,9 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,8 % 20,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,4 % 9,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Åre jämfört med Berg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Berg Riket
Kommunal skattesats 33,92 % (bättre värde) 34,22 % 32,38 %
Årets resultat 2 690 kr/inv. (bättre värde) 29 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 29,7 % 41,0 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 910 kr/inv. 89 738 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Åre jämfört med Berg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Berg Riket
Meritvärde åk 9 227,5 poäng (bättre värde) 203,9 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 227,8 poäng (bättre värde) 203,8 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 86,8 % (bättre värde) 76,4 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 78,5 % (bättre värde) 61,1 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 17,9 elever/lärare 8,5 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 234 873 kr 217 896 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Åre jämfört med Berg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Berg Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 92 % 92 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 80 % (bättre värde) 74 % 79 %
Väntetid till äldreboende 81 dagar (bättre värde) 128 dagar

Hälsa

Hälsa — Åre jämfört med Berg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Berg Riket
Medellivslängd 82,0 år (bättre värde) 80,7 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,2 dagar 9,8 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,0 % (bättre värde) 10,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 90,8 % 92,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 73,5 % (bättre värde) 69,8 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,1 % (bättre värde) 6,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 71,1 % (bättre värde) 61,4 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Åre jämfört med Berg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Berg Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 29,8 % 25,3 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,0 % (bättre värde) 5,0 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Åre jämfört med Berg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Berg Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 95,3 % (bättre värde) 93,2 % 79,4 %
Anmälda brott 10 030 per 100 000 inv. 8 892 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Åre jämfört med Berg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Berg Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,6 % (bättre värde) 3,1 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,4 % (bättre värde) 3,2 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 382 100 kr (bättre värde) 356 400 kr 401 400 kr
Nystartade företag 18,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 15,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,4 % (bättre värde) 85,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 80,0 index (0–100)
Utpendling, andel 25,4 % 32,1 %
Inpendling, andel 15,4 % 19,1 %

Miljö

Miljö — Åre jämfört med Berg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Berg Riket
Insamlat kommunalt avfall 389 kg/inv (bättre värde) 427 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 40 % (bättre värde) 15 %
Andel elbilar 5,6 % (bättre värde) 3,1 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,52 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 6,77 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Åre jämfört med Berg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Berg Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 24,3 % 21,3 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 165,25 kr/kvm 96,21 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 38 kr/år 31 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 103 kr/kvm (bättre värde) 126 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 216 kr/kvm (bättre värde) 223 kr/kvm
Fastighetspris småhus 31 170 kr/kvm 13 787 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 34 139 kr/kvm 31 471 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 40 611 kr/kvm 27 516 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 161,7 per 1 000 inv. 139,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 147,4 per 1 000 inv. 22,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 289,3 per 1 000 inv. 390,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 598,4 per 1 000 inv. 554,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 28,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 6,0 % −0,5 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 13 289 7 064 10 633 801
Mediannettoinkomst 306 900 kr/inv. (bättre värde) 268 700 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 7,8 per 100 000 inv. (bättre värde) 70,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 2 340 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Åre jämfört med Berg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Berg Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 % (bättre värde) 81,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 % (bättre värde) 84,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 58,3 % (bättre värde) 44,1 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 52,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Åre jämfört med Berg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Berg Riket
Elever i kulturskola, andel 17,6 % (bättre värde) 14,1 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 96 kr/elev (bättre värde) 1 865 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,50 lån/inv 7,06 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Åre jämfört med Berg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Berg Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 65,2 % (bättre värde) 62,0 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Åre jämfört med Berg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Berg Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,8 % (bättre värde) 4,4 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Åre jämfört med Berg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Berg Riket
Cykelväg per invånare 1,30 m/inv 2,65 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,2 % (bättre värde) 97,2 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 72,2 % (bättre värde) 43,2 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Åre jämfört med Berg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Berg Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,4 % (bättre värde) 7,5 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,1 % 4,3 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,9 % 9,5 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Åre jämfört med Berg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Berg Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 47,9 % (bättre värde) 31,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Åre och Berg har nästan identisk kommunalskatt (33,92 % respektive 34,22 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Åre (227,5 poäng) 23,6 poäng högre än Berg (203,9 poäng). Medianinkomsten är 7 % högre i Åre (382 100 kr) än i Berg (356 400 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Åre eller flytta till Berg.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Åre eller Berg?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,92 % i Åre och 34,22 % i Berg (2026). Åre har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar i storleksordningen 105 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Åre eller Berg?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 227,5 poäng i Åre och 203,9 poäng i Berg (2025). Åre har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 23,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Åre eller Berg?

Åre har 12 770 invånare och Berg har 7 085 (2025). Åre är alltså den största av de två kommunerna. Åre har ungefär 1,8 gånger fler invånare än Berg. Medianinkomsten (20–64 år) är 382 100 kr i Åre och 356 400 kr i Berg per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare