Flytta till Åre — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Åre? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Åre har 12 770 invånare och ligger i Jämtlands län.
Kommunalskatten på 33,92 % är 1,54 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Åre på 33,92 % är 1,54 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Åre är 382 100 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Skolresultaten i Åre ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 227,1 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 87,3 % (rikssnitt 83,6 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Åre är hög. 95,3 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 15,9 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Åre
Fastighetspriset för småhus i Åre är 31 170 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 675 500 kr. Bostadsrätter ligger på 34 139 kr/kvm, motsvarande ungefär 2 389 730 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm.
Trångboddhet i flerbostadshus i Åre: 24,3 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %. Det är ett tecken på trängsel som kan påverka livskvaliteten.
Se även boendekostnader i Åre och guiden för att köpa bostad i Åre.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Åre är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 3,8 % (årsmedelvärde 2025) — 3,2 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).
Medianinkomsten i Åre är 382 100 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Åre jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Åre | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 33,92 % | 32,38 % | Sämre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 3,8 % | 7,0 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 227,1 | 229,7 | Sämre |
| Trygghet utomhus (2025) | 95,3 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 87,3 % | 83,6 % | Bättre |
| Medianinkomst (2024) | 382 100 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 47,9 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 31 170 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Sämre |
| Rekommenderar att flytta hit (2025) | 65,2 % | 63,9 % | Bättre |
Sammanfattning — är Åre rätt för dig?
Kommunalskatten i Åre på 33,92 % är 1,54 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Åre är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 3,8 % (årsmedelvärde 2025) — 3,2 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Skolresultaten i Åre ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 227,1 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 87,3 % (rikssnitt 83,6 %). Trygghetsnivån i Åre är hög. 95,3 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 15,9 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Åre är 31 170 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 675 500 kr. Bostadsrätter ligger på 34 139 kr/kvm, motsvarande ungefär 2 389 730 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 65,2 % av invånarna rekommenderar att flytta till Åre (2025; rikssnitt samma år 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Åre en mindre kommun med 12 770 invånare i Jämtlands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Åre
Är det dyrt att bo i Åre?
Kommunalskatten i Åre är 33,92 % (2026), vilket är 1,54 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 382 100 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Åre?
Fastighetspriset för småhus i Åre är 31 170 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 675 500 kr. Bostadsrätter ligger på 34 139 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Åre?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Åre är 227,1 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 87,3 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Åre?
Sysselsättningsgraden i Åre är 86,4 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 382 100 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 3,8 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Åre?
95,3 % av invånarna i Åre uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025; rikssnitt samma år 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Åre tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Åre?
Åre hade 12 770 invånare år 2025. Det gör Åre till en mindre kommun.
I vilket län ligger Åre?
Åre kommun ligger i Jämtlands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Jämtland Härjedalen.
Mer om Åre
- Fullständig statistik om Åre alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Åre skattsida
- Barnfamiljer i Åre skola & förskola
- Trygghet i Åre brott & trygghet
- Befolkning i Åre befolkningsstatistik
- VA-taxa i Åre vatten & avlopp
- Pendling i Åre in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Åre lön efter skatt
Andra kommuner i Jämtlands län du kanske vill jämföra:
Jämför Åre med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.