Jämförelse · Jämtlands län
Åre vs Strömsund — vilket är bäst att bo i? Åre har 12 770 invånare och Strömsund har 10 904 (2025). Båda kommunerna ligger i Jämtlands län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Åre ett bättre värde på 44 och Strömsund på 13.
vs
Strömsund
13
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Åre jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Strömsund
Riket
Folkmängd jämförs ej 12 770 10 904 10 605 529 Befolkningsförändring 0,6 % −1,1 % 0,2 % Medelålder 41,0 år 48,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 18,2 % 32,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,8 % 18,9 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,4 % 12,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Åre jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Strömsund
Riket
Meritvärde åk 9 227,5 poäng
★
(bättre värde) 201,6 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 227,8 poäng
★
(bättre värde) 200,5 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 86,8 %
★
(bättre värde) 71,2 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 78,5 %
★
(bättre värde) 59,6 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 17,9 elever/lärare 10,0 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 234 873 kr 195 126 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,0 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,8 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Åre jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Strömsund
Riket
Medellivslängd 82,0 år
★
(bättre värde) 80,4 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,2 dagar
★
(bättre värde) 13,5 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,0 %
★
(bättre värde) 12,4 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 90,8 %
★
(bättre värde) 90,1 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 73,5 %
★
(bättre värde) 68,3 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,1 %
★
(bättre värde) 6,9 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 71,1 %
★
(bättre värde) 62,0 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Åre jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Strömsund
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 95,3 %
★
(bättre värde) 89,4 % 79,4 % (2025) Anmälda brott 10 030 per 100 000 inv. 9 149 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Åre jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Strömsund
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,6 %
★
(bättre värde) 5,2 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,4 %
★
(bättre värde) 5,1 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 382 100 kr
★
(bättre värde) 357 700 kr 401 400 kr Nystartade företag 18,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 14,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,4 %
★
(bättre värde) 82,0 % 80,9 % Utpendling, andel 25,4 % 15,4 % – Inpendling, andel 15,4 % 10,9 % –
Boende Boende — Åre jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Strömsund
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 24,3 % 12,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 165,25 kr/kvm 122,42 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 38 kr/år 33 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 103 kr/kvm
★
(bättre värde) 127 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 216 kr/kvm
★
(bättre värde) 253 kr/kvm – Fastighetspris småhus 31 170 kr/kvm 5 345 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 34 139 kr/kvm 855 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 40 611 kr/kvm 6 489 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 161,7 per 1 000 inv. 187,1 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 147,4 per 1 000 inv. 31,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 289,3 per 1 000 inv. 364,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 598,4 per 1 000 inv. 582,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 28,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 6,0 % −5,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 13 289 10 395 10 633 801 Mediannettoinkomst 306 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 257 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 7,8 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 1 115 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Åre jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Strömsund
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 %
★
(bättre värde) 79,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 %
★
(bättre värde) 83,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 58,3 %
★
(bättre värde) 42,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 51,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Åre jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Strömsund
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 65,2 %
★
(bättre värde) 47,8 % 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Åre jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Strömsund
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,8 %
★
(bättre värde) 5,6 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Åre jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Strömsund
Riket
Cykelväg per invånare 1,30 m/inv 1,57 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,2 %
★
(bättre värde) 93,7 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 72,2 %
★
(bättre värde) 38,2 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Åre jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Strömsund
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,4 %
★
(bättre värde) 7,1 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,1 % 4,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,9 % 10,1 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Åre har lägre kommunalskatt (33,92 %) jämfört med Strömsund (34,92 %), en skillnad på 1,00 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Åre (227,5 poäng) 25,9 poäng högre än Strömsund (201,6 poäng). Medianinkomsten är 7 % högre i Åre (382 100 kr) än i Strömsund (357 700 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Åre eller flytta till Strömsund .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Åre eller Strömsund? Den totala kommunala skattesatsen är 33,92 % i Åre och 34,92 % i Strömsund (2026). Åre har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,00 procentenheter motsvarar i storleksordningen 350 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Åre eller Strömsund? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 227,5 poäng i Åre och 201,6 poäng i Strömsund (2025). Åre har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 25,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Åre eller Strömsund? Åre har 12 770 invånare och Strömsund har 10 904 (2025). Åre är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 382 100 kr i Åre och 357 700 kr i Strömsund per år. Källa: SCB via Kolada.