Kommunatlas
Östergötlands län

Flytta till Ydre — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Ydre? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 34,10 %
Befolkning 3 619 inv.
Meritvärde åk 9 228,5
Läge Östergötlands län

Ydre har 3 619 invånare och ligger i Östergötlands län.

Kommunalskatten på 34,10 % är 1,72 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Ydre på 34,10 % är 1,72 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Ydre är 378 600 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Skolresultaten i Ydre ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 228,5 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 82,9 % (rikssnitt 83,6 %).

Trygghet

Trygghetsnivån i Ydre är hög. 95,5 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 16,1 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %).

Bostadspriser och boende i Ydre

Villa/småhus 11 885 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 1 782 750 kr
Bostadsrätt 27 370 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 1 915 900 kr

Fastighetspriset för småhus i Ydre är 11 885 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 782 750 kr. Bostadsrätter ligger på 27 370 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 915 900 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Ydre: 12,1 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetsmarknaden i Ydre är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 3,7 % (årsmedelvärde 2025) — 3,3 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).

Medianinkomsten i Ydre är 378 600 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 44,5 % Inpendling: 21,9 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Ydre jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Ydre Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt (2026) 34,10 % 32,38 % Sämre
Arbetslöshet 18–65 år (2025) 3,7 % 7,0 % Bättre
Meritvärde åk 9 (2026) 228,5 229,7 Sämre
Trygghet utomhus (2025) 95,5 % 79,4 % Bättre
Gymnasiebehörighet (2026) 82,9 % 83,6 % Sämre
Medianinkomst (2024) 378 600 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning (2025) 34,7 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus (2025) 11 885 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit (2025) 83,5 % 63,9 % Bättre

Sammanfattning — är Ydre rätt för dig?

Kommunalskatten i Ydre på 34,10 % är 1,72 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Ydre är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 3,7 % (årsmedelvärde 2025) — 3,3 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Skolresultaten i Ydre ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 228,5 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 82,9 % (rikssnitt 83,6 %). Trygghetsnivån i Ydre är hög. 95,5 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 16,1 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Ydre är 11 885 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 782 750 kr. Bostadsrätter ligger på 27 370 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 915 900 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 83,5 % av invånarna rekommenderar att flytta till Ydre (2025; rikssnitt samma år 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Ydre en liten kommun med 3 619 invånare i Östergötlands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Ydre

Är det dyrt att bo i Ydre?

Kommunalskatten i Ydre är 34,10 % (2026), vilket är 1,72 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 378 600 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Ydre?

Fastighetspriset för småhus i Ydre är 11 885 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 782 750 kr. Bostadsrätter ligger på 27 370 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Ydre?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Ydre är 228,5 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 82,9 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Ydre?

Sysselsättningsgraden i Ydre är 85,2 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 378 600 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 3,7 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).

Hur trygg är Ydre?

95,5 % av invånarna i Ydre uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025; rikssnitt samma år 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Ydre tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Ydre?

Ydre hade 3 619 invånare år 2025. Det gör Ydre till en liten kommun.

I vilket län ligger Ydre?

Ydre kommun ligger i Östergötlands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Östergötland.

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser / RKA). Senast tillgängliga data används. Riksvärden avser hela Sverige.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Källor

  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
  • Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
  • Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
  • Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
  • Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
  • Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
  • Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
  • Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
  • Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
  • Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2020.