Tryggaste kommunerna i Sverige 2025, 159 kommuner rankade
Andelen invånare som känner sig trygga utomhus i mörker varierar 2025 från 57,7 % (Perstorp) till 96,3 % (Vaxholm). Nedan ser du hela listan med alla 159 kommuner som har resultat för 2025, sorterad från tryggast till minst trygg.
Vaxholm är tryggast av de 159 kommuner som har resultat för 2025, med 96,3 % av invånarna som känner sig trygga utomhus i mörker. Det är 16,9 procentenheter över rikssnittet på 79,4 %.
Trygghet är en av de saker folk värderar högt när de väljer bostad. Måttet som används här, andelen invånare som känner sig trygga utomhus när det är mörkt, fångar den upplevda tryggheten i bostadsområdet. Kommuner med fler anmälda brott per invånare har i regel en lägre andel invånare som känner sig trygga (Kolada N00610 och N07540, 2025).
Skillnaden på 38,6 procentenheter mellan den tryggaste och den minst trygga av de 159 kommunerna med resultat för 2025 är påtaglig. Kommuner i toppskiktet har ofta låg befolkningstäthet, men även tätbefolkade Vaxholm och Vellinge ligger i topp.
Hur du läser listan: Rank 1 = kommunen där störst andel invånare känner sig trygga utomhus i mörker. Kommuner med samma värde delar placering. Källa: SCB:s medborgarundersökning via Kolada (N00610), mätår 2025. Kommuner som saknar resultat för 2025 ingår inte.
Alla 159 kommuner med resultat 2025, sorterade från tryggast till minst trygg
| Rank | Kommun | Trygghet utomhus 2025 |
|---|---|---|
| 1 | Vaxholm | 96,3 % |
| 2 | Jokkmokk | 96,1 % |
| 3 | Vellinge | 95,7 % |
| 4 | Ydre | 95,5 % |
| 4 | Älvdalen | 95,5 % |
| 6 | Åre | 95,3 % |
| 7 | Rättvik | 94,8 % |
| 8 | Gagnef | 94,7 % |
| 9 | Ragunda | 94,3 % |
| 10 | Storuman | 94,1 % |
| 11 | Lekeberg | 93,9 % |
| 12 | Trosa | 93,4 % |
| 13 | Berg | 93,2 % |
| 13 | Vännäs | 93,2 % |
| 15 | Robertsfors | 93,0 % |
| 15 | Sunne | 93,0 % |
| 17 | Söderköping | 92,9 % |
| 18 | Tjörn | 92,5 % |
| 18 | Värmdö | 92,5 % |
| 20 | Mörbylånga | 92,2 % |
| 21 | Arvidsjaur | 92,0 % |
| 21 | Borgholm | 92,0 % |
| 21 | Essunga | 92,0 % |
| 24 | Boxholm | 91,6 % |
| 25 | Lycksele | 91,5 % |
| 26 | Båstad | 91,3 % |
| 27 | Askersund | 91,2 % |
| 28 | Norsjö | 91,0 % |
| 29 | Lomma | 90,8 % |
| 30 | Mullsjö | 90,7 % |
| 31 | Nordmaling | 90,4 % |
| 32 | Ekerö | 90,3 % |
| 32 | Lidingö | 90,3 % |
| 34 | Gällivare | 90,1 % |
| 35 | Storfors | 89,9 % |
| 36 | Falun | 89,8 % |
| 36 | Forshaga | 89,8 % |
| 36 | Östhammar | 89,8 % |
| 39 | Danderyd | 89,4 % |
| 39 | Svedala | 89,4 % |
| 41 | Piteå | 89,2 % |
| 42 | Aneby | 89,1 % |
| 42 | Kiruna | 89,1 % |
| 44 | Kinda | 88,8 % |
| 44 | Täby | 88,8 % |
| 46 | Säter | 88,7 % |
| 47 | Tanum | 88,6 % |
| 48 | Vallentuna | 88,3 % |
| 49 | Umeå | 88,0 % |
| 50 | Gnesta | 87,8 % |
| 50 | Gullspång | 87,8 % |
| 50 | Kungsbacka | 87,8 % |
| 53 | Herrljunga | 87,6 % |
| 54 | Svalöv | 87,5 % |
| 55 | Västervik | 87,3 % |
| 56 | Karlskrona | 87,2 % |
| 57 | Östersund | 86,7 % |
| 58 | Varberg | 86,5 % |
| 59 | Österåker | 86,3 % |
| 60 | Orsa | 86,1 % |
| 61 | Heby | 86,0 % |
| 61 | Knivsta | 86,0 % |
| 63 | Staffanstorp | 85,6 % |
| 64 | Nykvarn | 85,5 % |
| 65 | Lund | 85,4 % |
| 65 | Sjöbo | 85,4 % |
| 65 | Ystad | 85,4 % |
| 68 | Ale | 85,3 % |
| 69 | Oxelösund | 85,1 % |
| 70 | Håbo | 85,0 % |
| 70 | Kävlinge | 85,0 % |
| 72 | Sala | 84,8 % |
| 73 | Götene | 84,7 % |
| 73 | Timrå | 84,7 % |
| 75 | Luleå | 84,6 % |
| 75 | Skövde | 84,6 % |
| 77 | Jönköping | 84,2 % |
| 78 | Hallsberg | 84,0 % |
| 78 | Mariestad | 84,0 % |
| 80 | Kristinehamn | 83,9 % |
| 80 | Mölndal | 83,9 % |
| 82 | Ljungby | 83,8 % |
| 82 | Mark | 83,8 % |
| 84 | Vara | 83,7 % |
| 85 | Lidköping | 83,6 % |
| 85 | Sundsvall | 83,6 % |
| 87 | Haparanda | 83,1 % |
| 87 | Strängnäs | 83,1 % |
| 87 | Ängelholm | 83,1 % |
| 90 | Ulricehamn | 82,9 % |
| 91 | Ockelbo | 82,8 % |
| 92 | Flen | 82,6 % |
| 93 | Bengtsfors | 82,5 % |
| 94 | Härnösand | 82,0 % |
| 95 | Älvkarleby | 81,8 % |
| 96 | Skurup | 81,7 % |
| 97 | Karlstad | 81,1 % |
| 97 | Nynäshamn | 81,1 % |
| 99 | Boden | 80,7 % |
| 100 | Lindesberg | 80,5 % |
| 101 | Trelleborg | 80,3 % |
| 102 | Hudiksvall | 80,2 % |
| 103 | Mjölby | 79,9 % |
| 104 | Tranås | 79,8 % |
| 105 | Lilla Edet | 79,6 % |
| 106 | Enköping | 79,3 % |
| 106 | Gnosjö | 79,3 % |
| 106 | Värnamo | 79,3 % |
| 109 | Linköping | 78,7 % |
| 110 | Lysekil | 78,6 % |
| 111 | Vetlanda | 78,5 % |
| 112 | Svenljunga | 78,3 % |
| 113 | Tyresö | 78,2 % |
| 114 | Klippan | 78,1 % |
| 115 | Markaryd | 77,8 % |
| 115 | Motala | 77,8 % |
| 117 | Älmhult | 77,6 % |
| 118 | Sölvesborg | 77,5 % |
| 119 | Lessebo | 77,4 % |
| 119 | Trollhättan | 77,4 % |
| 121 | Hallstahammar | 77,1 % |
| 122 | Nyköping | 76,9 % |
| 123 | Uppsala | 76,8 % |
| 124 | Landskrona | 76,3 % |
| 125 | Örebro | 76,2 % |
| 126 | Kalmar | 76,0 % |
| 127 | Örkelljunga | 75,9 % |
| 128 | Växjö | 75,7 % |
| 129 | Oskarshamn | 75,6 % |
| 130 | Falköping | 75,5 % |
| 130 | Ludvika | 75,5 % |
| 132 | Salem | 74,9 % |
| 132 | Säffle | 74,9 % |
| 134 | Uddevalla | 74,3 % |
| 135 | Göteborg | 73,9 % |
| 136 | Borås | 73,8 % |
| 137 | Gislaved | 73,6 % |
| 138 | Sundbyberg | 73,5 % |
| 139 | Katrineholm | 72,6 % |
| 140 | Emmaboda | 72,1 % |
| 140 | Gävle | 72,1 % |
| 142 | Söderhamn | 71,9 % |
| 143 | Malmö | 71,7 % |
| 144 | Bromölla | 71,4 % |
| 144 | Helsingborg | 71,4 % |
| 146 | Eskilstuna | 71,2 % |
| 147 | Avesta | 70,8 % |
| 148 | Skara | 70,7 % |
| 149 | Nybro | 70,4 % |
| 150 | Ronneby | 70,1 % |
| 151 | Hässleholm | 70,0 % |
| 152 | Huddinge | 69,4 % |
| 153 | Upplands-Bro | 68,1 % |
| 154 | Botkyrka | 66,7 % |
| 155 | Åstorp | 65,6 % |
| 156 | Järfälla | 65,5 % |
| 157 | Köping | 65,0 % |
| 158 | Södertälje | 58,9 % |
| 159 | Perstorp | 57,7 % |
Källor
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
Vanliga frågor om trygghet i kommunerna
- Vilken är Sveriges tryggaste kommun 2025?
- Vaxholm är tryggast av de 159 kommuner som har resultat för 2025, med 96,3 % av invånarna som uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt. Det är 16,9 procentenheter över rikssnittet på 79,4 % (Kolada N00610, 2025).
- Hur mäts trygghet i kommunerna?
- Trygghetsmåttet baseras på SCBs medborgarundersökning. Invånarna får svara på frågan "Hur trygg känner du dig utomhus i det området där du bor när det är mörkt ute?" Andelen som svarar "Mycket trygg" eller "Ganska trygg" redovisas per kommun. Alla kommuner har inte resultat varje år. För 2025 finns resultat för 159 av 290 kommuner (Kolada N00610). Källa: Kolada.
- Vilken region har flest trygga kommuner?
- Dalarnas län har flest kommuner bland de tio tryggaste 2025: Älvdalen, Rättvik och Gagnef. Jämtlands län har två (Åre och Ragunda).