Kommuner i Östergötlands län — alla 13 kommuner
Östergötlands län har 13 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.
Kommuner i Östergötlands län
Jämför länets kommuner
Kommunerna i Östergötlands län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Folkmängd 2025
| Rang | Kommun | Folkmängd |
|---|---|---|
| 1 | Linköping | 168 714 |
| 2 | Norrköping | 144 904 |
| 3 | Motala | 43 131 |
| 4 | Mjölby | 28 823 |
| 5 | Finspång | 21 502 |
| 6 | Söderköping | 14 741 |
| 7 | Åtvidaberg | 11 490 |
| 8 | Kinda | 9 924 |
| 9 | Valdemarsvik | 7 526 |
| 10 | Vadstena | 7 484 |
| 11 | Boxholm | 5 451 |
| 12 | Ödeshög | 5 221 |
| 13 | Ydre | 3 619 |
Kommunal skattesats 2026
| Rang | Kommun | Kommunal skattesats |
|---|---|---|
| 1 | Linköping | 31,75 % |
| 2 | Kinda | 33,00 % |
| 3 | Motala | 33,25 % |
| 4 | Norrköping | 33,30 % |
| 5 | Boxholm | 33,37 % |
| 6 | Mjölby | 33,45 % |
| 7 | Söderköping | 33,53 % |
| 8 | Finspång | 33,70 % |
| 9 | Åtvidaberg | 33,94 % |
| 10 | Ödeshög | 33,95 % |
| 11 | Valdemarsvik | 34,03 % |
| 12 | Ydre | 34,10 % |
| 13 | Vadstena | 34,35 % |
Meritvärde åk 9 2026
| Rang | Kommun | Meritvärde åk 9 |
|---|---|---|
| 1 | Linköping | 232,8 poäng |
| 2 | Ydre | 228,5 poäng |
| 3 | Norrköping | 225,7 poäng |
| 4 | Vadstena | 224,5 poäng |
| 5 | Ödeshög | 223,3 poäng |
| 6 | Boxholm | 220,6 poäng |
| 7 | Söderköping | 215,6 poäng |
| 8 | Åtvidaberg | 213,4 poäng |
| 9 | Motala | 210,7 poäng |
| 10 | Finspång | 210,1 poäng |
| 11 | Mjölby | 206,2 poäng |
| 12 | Kinda | 200,8 poäng |
| 13 | Valdemarsvik | 197,8 poäng |
Arbetslöshet 18–65 år 2025
| Rang | Kommun | Arbetslöshet 18–65 år |
|---|---|---|
| 1 | Ydre | 3,7 % |
| 2 | Kinda | 4,4 % |
| 3 | Söderköping | 5,0 % |
| 4 | Vadstena | 5,1 % |
| 5 | Åtvidaberg | 5,2 % |
| 6 | Ödeshög | 5,3 % |
| 7 | Mjölby | 5,8 % |
| 8 | Linköping | 6,2 % |
| 9 | Boxholm | 6,3 % |
| 10 | Motala | 7,2 % |
| 11 | Finspång | 7,6 % |
| 12 | Valdemarsvik | 8,0 % |
| 13 | Norrköping | 9,5 % |
Medianinkomst 20–64 år 2024
| Rang | Kommun | Medianinkomst 20–64 år |
|---|---|---|
| 1 | Söderköping | 405 800 kr |
| 2 | Mjölby | 404 600 kr |
| 3 | Boxholm | 397 800 kr |
| 4 | Vadstena | 397 100 kr |
| 5 | Kinda | 394 800 kr |
| 6 | Linköping | 392 300 kr |
| 7 | Finspång | 391 900 kr |
| 8 | Åtvidaberg | 387 600 kr |
| 9 | Norrköping | 384 400 kr |
| 10 | Motala | 382 000 kr |
| 11 | Ödeshög | 381 600 kr |
| 12 | Ydre | 378 600 kr |
| 13 | Valdemarsvik | 359 900 kr |
Trygghet utomhus när det är mörkt 2025
| Rang | Kommun | Trygghet utomhus när det är mörkt |
|---|---|---|
| 1 | Ydre | 95,5 % |
| 2 | Söderköping | 92,9 % |
| 3 | Boxholm | 91,6 % |
| 4 | Kinda | 88,8 % |
| 5 | Mjölby | 79,9 % |
| 6 | Linköping | 78,7 % |
| 7 | Motala | 77,8 % |
Saknar värde för 2025: Valdemarsvik (senast 2024), Åtvidaberg (senast 2023).
Direktjämförelser i Östergötlands län
Så rankas länets kommuner
Välj ett nyckeltal och se hur Östergötlands läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.
Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Vanliga frågor om Östergötlands län
Hur många kommuner finns i Östergötlands län?
Östergötlands län består av 13 kommuner: Boxholm, Finspång, Kinda, Linköping, Mjölby, Motala, Norrköping, Söderköping, Vadstena, Valdemarsvik, Ydre, Åtvidaberg, Ödeshög.
Vilken är den största kommunen i Östergötlands län?
Linköping är den folkrikaste kommunen i Östergötlands län med 168 714 invånare (2025).
Vilken kommun har lägst skatt i Östergötlands län?
Linköping har den lägsta kommunala skattesatsen i Östergötlands län med 31,75 % (2026).
Vilken kommun har bäst skolresultat i Östergötlands län?
Linköping har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Östergötlands läns kommuner, 232,8 poäng (2026).
Vilken region tillhör Östergötlands län?
Kommunerna i Östergötlands län ingår i Region Östergötland, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.
Lägst kommunalskatt i Östergötlands län
De fem kommuner i Östergötlands län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.
Bästa kommuner i Östergötlands län
Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.
Lägst kommunalskatt 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Linköping | 31,75 % |
| 2 | Kinda | 33,00 % |
| 3 | Motala | 33,25 % |
| 4 | Norrköping | 33,30 % |
| 5 | Boxholm | 33,37 % |
Högst meritvärde 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Linköping | 232,8 poäng |
| 2 | Ydre | 228,5 poäng |
| 3 | Norrköping | 225,7 poäng |
| 4 | Vadstena | 224,5 poäng |
| 5 | Ödeshög | 223,3 poäng |
Lägst brottslighet 2025
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Kinda | 5 382 per 100 000 inv. |
| 2 | Ydre | 5 742 per 100 000 inv. |
| 3 | Söderköping | 6 820 per 100 000 inv. |
| 4 | Boxholm | 6 947 per 100 000 inv. |
| 5 | Vadstena | 8 815 per 100 000 inv. |
Högst medianinkomst 2024
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Söderköping | 405 800 kr |
| 2 | Mjölby | 404 600 kr |
| 3 | Boxholm | 397 800 kr |
| 4 | Vadstena | 397 100 kr |
| 5 | Kinda | 394 800 kr |
Regionfullmäktige Region Östergötland — valresultat 2026
Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.
| Parti | 2022 | 2026 | +/− |
|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 32 | 30 | -2 |
| Moderaterna | 22 | 23 | +1 |
| Sverigedemokraterna | 16 | 16 | ±0 |
| Vänsterpartiet | 9 | 9 | ±0 |
| Kristdemokraterna | 8 | 8 | ±0 |
| Centerpartiet | 6 | 7 | +1 |
| Miljöpartiet | 3 | 5 | +2 |
| Liberalerna | 5 | 3 | -2 |
Så har Region Östergötland styrts
Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.
- 2026–2030Styre inte fastställt ännu
Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.
- 2022–2026MLKDBorgerligt styre
- 2018–2022CLSMPSKR:s klassning:
BL - 2014–2018CLSMPSKR:s klassning:
BL - 2010–2014MCLKDÖvr.Lokalt parti: VrinnevilistanSKR:s klassning:
A
SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen
skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre
1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i
klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade
sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna
i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.
Partiernas utveckling i Region Östergötland
Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.
| Parti | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | 2010→2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 3534,5 % | 3736,4 % | 3130,0 % | 3231,3 % | 3030,0 % | -5 |
| Moderaterna | 2524,8 % | 2322,0 % | 2322,0 % | 2221,4 % | 2322,8 % | -2 |
| Sverigedemokraterna | 43,5 % | 109,7 % | 1313,1 % | 1615,8 % | 1615,9 % | +12 |
| Centerpartiet | 65,7 % | 65,9 % | 87,9 % | 66,1 % | 76,4 % | +1 |
| Vänsterpartiet | 55,0 % | 66,1 % | 88,1 % | 98,3 % | 98,4 % | +4 |
| Kristdemokraterna | 55,1 % | 65,8 % | 87,5 % | 88,3 % | 87,6 % | +3 |
| Miljöpartiet | 76,5 % | 76,7 % | 43,9 % | 33,2 % | 54,8 % | -2 |
| Liberalerna | 66,1 % | 66,1 % | 66,3 % | 54,6 % | 33,2 % | -3 |
| Övriga partier | 88,8 % | 01,4 % | 01,2 % | 01,0 % | 00,8 % | -8 |
| Mandat totalt | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | ±0 |
Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.
Politik och opinion i Östergötlands län
SCBs regionala opinionssiffra för Östra Mellansverige — inte en mätning av Östergötlands län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.
Se fullständig opinionsmätning →Relaterade guider
Källor
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
- Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
- SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
- SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.
Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.