Kommunatlas
Jämförelse · Västerbottens län

Umeå vs Vindeln — vilket är bäst att bo i?

Umeå har 135 273 invånare och Vindeln har 5 421 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Umeå ett bättre värde på 32 och Vindeln på 19.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Umeå jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vindeln Riket
Folkmängd jämförs ej 135 273 5 421 10 605 529
Befolkningsförändring 0,8 % 0,1 % 0,2 %
Medelålder 40,1 år 45,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 17,9 % 28,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,4 % 22,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,9 % 11,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Umeå jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vindeln Riket
Kommunal skattesats 34,65 % (bättre värde) 35,20 % 32,38 %
Årets resultat 3 179 kr/inv. (bättre värde) 2 505 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 29,3 % 66,6 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 68 711 kr/inv. 84 413 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Umeå jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vindeln Riket
Meritvärde åk 9 231,8 poäng (bättre värde) 196,8 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 232,3 poäng (bättre värde) 196,8 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 88,3 % (bättre värde) 85,7 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 76,1 % (bättre värde) 69,8 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,4 elever/lärare 9,9 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 189 677 kr 226 371 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 4,2 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Umeå jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vindeln Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 84,8 % 97,8 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 73 % 80 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 77 dagar 18 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Umeå jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vindeln Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,6 år (bättre värde) 80,4 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,4 dagar (bättre värde) 14,4 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,3 % 9,1 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,5 % 94,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 72,2 % (bättre värde) 64,7 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 2,2 % (bättre värde) 4,7 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 71,5 % (bättre värde) 64,9 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Umeå jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vindeln Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 31,0 % 30,4 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,2 % (bättre värde) 3,4 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Umeå jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vindeln Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 88,0 % – 79,4 %
Anmälda brott 9 210 per 100 000 inv. (bättre värde) 9 393 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Umeå jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vindeln Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,2 % 3,3 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,6 % (bättre värde) 3,0 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 390 300 kr (bättre värde) 379 400 kr 401 400 kr
Nystartade företag 8,8 per 1 000 inv. 8,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,5 % 85,2 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 75,2 index (0–100) – –
Utpendling, andel 8,3 % 28,9 % –
Inpendling, andel 12,4 % 22,8 % –

Miljö

Miljö — Umeå jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vindeln Riket
Insamlat kommunalt avfall 393 kg/inv (bättre värde) 406 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 27 % (2025) 20 % (2017) –
Andel elbilar 6,9 % (bättre värde) 3,0 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,72 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 7,67 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Umeå jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vindeln Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 5,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 4,2 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 7,7 % (bättre värde) 12,8 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 93,07 kr/kvm (bättre värde) 105,85 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25,60 kr/kvm 23,18 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 79 kr/kvm (bättre värde) 97 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 191 kr/kvm 189 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 31 196 kr/kvm 8 953 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 27 863 kr/kvm 8 805 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 34 678 kr/kvm 7 565 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 255,4 per 1 000 inv. 149,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 125,4 per 1 000 inv. 8,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 155,5 per 1 000 inv. 348,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 536,3 per 1 000 inv. 505,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 42,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 5,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 4,6 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 3,9 % −1,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 138 578 5 359 10 633 801
Mediannettoinkomst 304 700 kr/inv. (bättre värde) 280 000 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 10,3 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 221 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Umeå jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vindeln Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,8 % (bättre värde) 80,9 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,8 % (bättre värde) 83,7 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 58,3 % (bättre värde) 47,4 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 40,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Umeå jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vindeln Riket
Elever i kulturskola, andel 5,9 % (2024) 19,8 % (2019) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 327 kr/elev (2024) 1 375 kr/elev (2020) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 10,46 lån/inv 10,55 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Umeå jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vindeln Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 78,2 % – 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Umeå jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vindeln Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,2 % (bättre värde) 3,9 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Umeå jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vindeln Riket
Cykelväg per invånare 2,85 m/inv 3,33 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 99,6 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 87,8 % (bättre värde) 48,5 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Umeå jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vindeln Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 % 11,0 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,5 % 11,9 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Umeå jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vindeln Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 59,2 % (bättre värde) 33,5 % 48,5 %

Sammanfattning

Umeå har lägre kommunalskatt (34,65 %) jämfört med Vindeln (35,20 %), en skillnad på 0,55 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Umeå (231,8 poäng) 35,0 poäng högre än Vindeln (196,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Umeå eller flytta till Vindeln.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Umeå eller Vindeln?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,65 % i Umeå och 35,20 % i Vindeln (2026). Umeå har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,55 procentenheter motsvarar ungefär 120 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Umeå eller Vindeln?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 231,8 poäng i Umeå och 196,8 poäng i Vindeln (2026). Umeå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 35,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Umeå eller Vindeln?

Umeå har 135 273 invånare och Vindeln har 5 421 (2025). Umeå är alltså den större av de två kommunerna. Umeå har ungefär 25,0 gånger fler invånare än Vindeln. Medianinkomsten (20–64 år) är 390 300 kr i Umeå och 379 400 kr i Vindeln per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Umeå och Vindeln.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.