Kommunatlas
Jämförelse · Västerbottens län

Umeå vs Vännäs — vilket är bäst att bo i?

Umeå har 135 273 invånare och Vännäs har 9 225 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Umeå ett bättre värde på 38 och Vännäs på 17.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Umeå jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vännäs Riket
Folkmängd jämförs ej 135 273 9 225 10 605 529
Befolkningsförändring 0,8 % 1,0 % 0,2 %
Medelålder 40,1 år 41,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 17,9 % 21,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,4 % 25,6 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,9 % 8,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Umeå jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vännäs Riket
Kommunal skattesats 34,65 % (bättre värde) 35,20 % 32,38 %
Årets resultat 3 179 kr/inv. 4 193 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 29,3 % 44,2 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 68 711 kr/inv. 77 272 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Umeå jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vännäs Riket
Meritvärde åk 9 231,8 poäng (bättre värde) 208,6 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 232,3 poäng (bättre värde) 208,5 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 88,3 % (bättre värde) 83,5 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 76,1 % (bättre värde) 71,9 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,4 elever/lärare (bättre värde) 14,0 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 189 677 kr 208 622 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Umeå jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vännäs Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 84,8 % 86,6 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 73 % 81 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 77 dagar (bättre värde) 97 dagar –

Hälsa

Hälsa — Umeå jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vännäs Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,6 år (bättre värde) 82,0 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,4 dagar (bättre värde) 14,9 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,3 % (bättre värde) 9,4 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,5 % 98,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 72,2 % (bättre värde) 66,8 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 2,2 % (bättre värde) 5,6 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 71,5 % (bättre värde) 65,4 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Umeå jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vännäs Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 31,0 % 24,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,2 % (bättre värde) 2,8 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Umeå jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vännäs Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 88,0 % 93,2 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 9 210 per 100 000 inv. 8 149 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Umeå jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vännäs Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,2 % 3,7 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,6 % (bättre värde) 3,6 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 390 300 kr 398 000 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 8,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,5 % 87,0 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 75,2 index (0–100) – –
Utpendling, andel 8,3 % 52,9 % –
Inpendling, andel 12,4 % 29,8 % –

Miljö

Miljö — Umeå jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vännäs Riket
Insamlat kommunalt avfall 393 kg/inv (bättre värde) 427 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 27 % (bättre värde) 24 % –
Andel elbilar 6,9 % (bättre värde) 4,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,72 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 3,43 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Umeå jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vännäs Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 5,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,5 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 7,7 % (bättre värde) 10,2 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 93,07 kr/kvm 70,48 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25,60 kr/kvm (bättre värde) 29,79 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 79 kr/kvm (bättre värde) 109 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 191 kr/kvm (bättre värde) 304 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 31 196 kr/kvm 18 002 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 27 863 kr/kvm 9 164 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 34 678 kr/kvm 21 592 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 255,4 per 1 000 inv. 167,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 125,4 per 1 000 inv. 44,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 155,5 per 1 000 inv. 271,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 536,3 per 1 000 inv. 482,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 42,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 5,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,8 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 3,9 % 2,5 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 138 578 9 326 10 633 801
Mediannettoinkomst 304 700 kr/inv. (bättre värde) 303 800 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 10,3 per 100 000 inv. (bättre värde) 32,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 221 kr/inv. 43 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Umeå jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vännäs Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,8 % (bättre värde) 82,2 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,8 % (bättre värde) 84,0 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 58,3 % (bättre värde) 49,8 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 52,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Umeå jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vännäs Riket
Elever i kulturskola, andel 5,9 % 13,0 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 327 kr/elev (2024) 1 109 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 10,46 lån/inv 12,22 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Umeå jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vännäs Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 78,2 % (bättre värde) 74,6 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Umeå jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vännäs Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,2 % (bättre värde) 4,7 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Umeå jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vännäs Riket
Cykelväg per invånare 2,85 m/inv (bättre värde) 2,59 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 99,4 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 87,8 % (bättre värde) 67,8 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Umeå jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vännäs Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 % 8,5 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,5 % 11,8 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Umeå jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Umeå Vännäs Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 59,2 % (bättre värde) 41,1 % 48,5 %

Sammanfattning

Umeå har lägre kommunalskatt (34,65 %) jämfört med Vännäs (35,20 %), en skillnad på 0,55 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Umeå (231,8 poäng) 23,2 poäng högre än Vännäs (208,6 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Umeå eller flytta till Vännäs.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Umeå eller Vännäs?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,65 % i Umeå och 35,20 % i Vännäs (2026). Umeå har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,55 procentenheter motsvarar ungefär 120 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Umeå eller Vännäs?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 231,8 poäng i Umeå och 208,6 poäng i Vännäs (2026). Umeå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 23,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Umeå eller Vännäs?

Umeå har 135 273 invånare och Vännäs har 9 225 (2025). Umeå är alltså den större av de två kommunerna. Umeå har ungefär 14,7 gånger fler invånare än Vännäs. Medianinkomsten (20–64 år) är 390 300 kr i Umeå och 398 000 kr i Vännäs per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 56 jämförbara nyckeltal mellan Umeå och Vännäs.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.