Kommunatlas
Jämförelse · Västerbottens län

Nordmaling vs Umeå — vilket är bäst att bo i?

Nordmaling har 6 905 invånare och Umeå har 135 273 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Umeå ett bättre värde på 42 och Nordmaling på 10.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Nordmaling jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Umeå Riket
Folkmängd jämförs ej 6 905 135 273 10 605 529
Befolkningsförändring −0,5 % 0,8 % 0,2 %
Medelålder 46,7 år 40,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,2 % 17,9 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,4 % 21,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 9,1 % 13,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Nordmaling jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Umeå Riket
Kommunal skattesats 35,10 % 34,65 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 183 kr/inv. 3 179 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 40,5 % (bättre värde) 29,3 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 82 768 kr/inv. 68 711 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Nordmaling jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Umeå Riket
Meritvärde åk 9 202,7 poäng 231,8 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 202,7 poäng 232,3 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,0 % 88,3 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 58,6 % 76,1 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,5 elever/lärare 12,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 172 500 kr 189 677 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Nordmaling jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Umeå Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,2 % (bättre värde) 84,8 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 57 % 73 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 22 dagar (2016) 77 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Nordmaling jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Umeå Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,1 år 82,6 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,4 dagar 10,4 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,2 % 9,3 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,3 % (bättre värde) 92,5 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 68,0 % 72,2 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,0 % 2,2 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,7 % 71,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Nordmaling jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Umeå Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 24,1 % 31,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,0 % 2,2 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Nordmaling jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Umeå Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,4 % (bättre värde) 88,0 % 79,4 %
Anmälda brott 7 280 per 100 000 inv. (bättre värde) 9 210 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Nordmaling jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Umeå Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,0 % 4,2 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,4 % 2,6 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 385 800 kr 390 300 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,1 % (bättre värde) 79,5 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) – 75,2 index (0–100) –
Utpendling, andel 43,0 % 8,3 % –
Inpendling, andel 19,4 % 12,4 % –

Miljö

Miljö — Nordmaling jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Umeå Riket
Insamlat kommunalt avfall 239 kg/inv (bättre värde) 393 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet – 27 % –
Andel elbilar 3,7 % 6,9 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,16 ton CO2-ekv/inv 2,72 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Nordmaling jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Umeå Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 5,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 9,7 % 7,7 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 105,84 kr/kvm 93,07 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27,89 kr/kvm 25,60 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 79 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 303 kr/kvm 191 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 10 715 kr/kvm 31 196 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 7 723 kr/kvm (2024) 27 863 kr/kvm (2025) 39 813 kr/kvm (2025)
Fastighetspris fritidshus 19 295 kr/kvm 34 678 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 149,9 per 1 000 inv. 255,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 2,6 per 1 000 inv. 125,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 352,1 per 1 000 inv. 155,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 504,7 per 1 000 inv. 536,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. 4,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,9 % 3,9 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 6 761 138 578 10 633 801
Mediannettoinkomst 285 400 kr/inv. 304 700 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 14,5 per 100 000 inv. 10,3 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 221 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Nordmaling jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Umeå Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,8 % 84,8 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,6 % 86,8 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,7 % 58,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 52,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Nordmaling jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Umeå Riket
Elever i kulturskola, andel – 5,9 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 161 kr/elev (2020) 1 327 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,94 lån/inv 10,46 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Nordmaling jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Umeå Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,9 % 78,2 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Nordmaling jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Umeå Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,7 % 3,2 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Nordmaling jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Umeå Riket
Cykelväg per invånare 2,10 m/inv 2,85 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,3 % 100,0 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 51,9 % 87,8 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Nordmaling jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Umeå Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 % 7,4 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,7 % (bättre värde) 9,5 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Nordmaling jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Umeå Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 32,1 % 59,2 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Umeå har lägre kommunalskatt (34,65 %) jämfört med Nordmaling (35,10 %), en skillnad på 0,45 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Umeå (231,8 poäng) 29,1 poäng högre än Nordmaling (202,7 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Nordmaling eller flytta till Umeå.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Nordmaling eller Umeå?

Den totala kommunala skattesatsen är 35,10 % i Nordmaling och 34,65 % i Umeå (2026). Umeå har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,45 procentenheter motsvarar ungefär 100 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Nordmaling eller Umeå?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 202,7 poäng i Nordmaling och 231,8 poäng i Umeå (2026). Umeå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 29,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Nordmaling eller Umeå?

Nordmaling har 6 905 invånare och Umeå har 135 273 (2025). Umeå är alltså den större av de två kommunerna. Umeå har ungefär 19,6 gånger fler invånare än Nordmaling. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 800 kr i Nordmaling och 390 300 kr i Umeå per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2016–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Nordmaling och Umeå.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.