Jämförelse · Kronobergs län
Tingsryd vs Växjö — vilket är bäst att bo i? Tingsryd har 11 896 invånare och Växjö har 98 940 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Växjö ett bättre värde på 39 och Tingsryd på 12.
Tingsryd
12
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Växjö
39
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Tingsryd jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Växjö
Riket
Folkmängd jämförs ej 11 896 98 940 10 605 529 Befolkningsförändring −0,6 % 0,6 % 0,2 % Medelålder 47,9 år 40,6 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 30,2 % 19,4 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 19,6 % 23,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 17,9 % 20,6 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Tingsryd jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Växjö
Riket
Meritvärde åk 9 207,8 poäng 226,7 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 211,0 poäng 228,7 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 80,4 % 82,0 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 52,4 % 71,2 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,6 elever/lärare 11,5 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 193 974 kr 198 836 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,6 barn/årsarbetare 5,0 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Tingsryd jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Växjö
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,8 år 83,3 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,6 dagar 8,6 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,2 %
★
(bättre värde) 8,8 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 89,2 % 93,1 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,6 % 70,8 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 8,3 % 4,8 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,5 % 63,7 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Tingsryd jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Växjö
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 72,5 % (2022) 75,7 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 11 139 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 12 124 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Tingsryd jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Växjö
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,9 %
★
(bättre värde) 7,5 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,4 % 4,3 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 369 100 kr 384 200 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 11,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,0 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,5 % 79,5 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 72,4 index (0–100) – Utpendling, andel 29,4 % 14,9 % – Inpendling, andel 32,2 % 21,4 % –
Boende Boende — Tingsryd jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Växjö
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 19,9 % 12,0 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 117,36 kr/kvm 73,99 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 38,65 kr/kvm 32,90 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 132 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 226 kr/kvm 220 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 10 139 kr/kvm 23 637 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 7 587 kr/kvm 23 510 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 12 322 kr/kvm 23 206 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 181,2 per 1 000 inv. 251,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 14,3 per 1 000 inv. 92,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 346,5 per 1 000 inv. 171,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 541,9 per 1 000 inv. 515,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 55,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 2,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,6 per 1 000 inv. 2,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,8 % 4,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 504 100 430 10 633 801 Mediannettoinkomst 274 600 kr/inv. 304 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 8,4 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 22,2 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 132 kr/inv. 3 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Tingsryd jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Växjö
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,6 % 85,4 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,8 % 87,2 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,3 % 56,3 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 34,0 % 46,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Tingsryd jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Växjö
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,9 % 5,2 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Tingsryd jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Växjö
Riket
Cykelväg per invånare 8,17 m/inv
★
(bättre värde) 2,88 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 95,7 % 99,6 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 54,6 % 85,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Tingsryd jämfört med Växjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Växjö
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,5 % 6,7 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,5 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 14,6 %
★
(bättre värde) 8,8 % 9,0 %
Sammanfattning Växjö har lägre kommunalskatt (32,19 %) jämfört med Tingsryd (34,00 %), en skillnad på 1,81 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Växjö (226,7 poäng) 18,9 poäng högre än Tingsryd (207,8 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Tingsryd eller flytta till Växjö .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Tingsryd eller Växjö? Den totala kommunala skattesatsen är 34,00 % i Tingsryd och 32,19 % i Växjö (2026). Växjö har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,81 procentenheter motsvarar ungefär 390 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Tingsryd eller Växjö? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 207,8 poäng i Tingsryd och 226,7 poäng i Växjö (2026). Växjö har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 18,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Tingsryd eller Växjö? Tingsryd har 11 896 invånare och Växjö har 98 940 (2025). Växjö är alltså den större av de två kommunerna. Växjö har ungefär 8,3 gånger fler invånare än Tingsryd. Medianinkomsten (20–64 år) är 369 100 kr i Tingsryd och 384 200 kr i Växjö per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.