Jämförelse · Västerbottens län
Storuman vs Vindeln — vilket är bäst att bo i? Storuman har 5 543 invånare och Vindeln har 5 421 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Vindeln ett bättre värde på 26 och Storuman på 24.
Storuman
24
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Vindeln
26
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Storuman jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vindeln
Riket
Folkmängd jämförs ej 5 543 5 421 10 605 529 Befolkningsförändring −0,6 % 0,1 % 0,2 % Medelålder 48,2 år 45,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 31,1 % 28,0 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 19,4 % 22,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 10,3 % 11,0 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Storuman jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vindeln
Riket
Meritvärde åk 9 224,1 poäng
★
(bättre värde) 196,8 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 225,1 poäng
★
(bättre värde) 196,8 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 85,7 % 85,7 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 73,0 %
★
(bättre värde) 69,8 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,7 elever/lärare
★
(bättre värde) 9,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 220 909 kr 226 371 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 3,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Storuman jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vindeln
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,3 år
★
(bättre värde) 80,4 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,5 dagar
★
(bättre värde) 14,4 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 14,3 % 9,1 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 84,6 % 94,2 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,9 % 64,7 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 4,6 %
★
(bättre värde) 4,7 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 65,0 %
★
(bättre värde) 64,9 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Storuman jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vindeln
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 94,1 % – 79,4 % Anmälda brott 10 270 per 100 000 inv. 9 393 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Storuman jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vindeln
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,1 % 3,3 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,4 %
★
(bättre värde) 3,0 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 378 500 kr 379 400 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 14,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 8,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,7 %
★
(bättre värde) 85,2 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 82,1 index (0–100) – – Utpendling, andel 16,6 % 28,9 % – Inpendling, andel 9,7 % 22,8 % –
Boende Boende — Storuman jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vindeln
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,2 per 1 000 inv. 4,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 8,4 %
★
(bättre värde) 12,8 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 123,86 kr/kvm 105,85 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 41,25 kr/kvm 23,18 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 97 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 188 kr/kvm
★
(bättre värde) 189 kr/kvm – Fastighetspris småhus 7 773 kr/kvm 8 953 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 1 094 kr/kvm 8 805 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 33 319 kr/kvm 7 565 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 166,5 per 1 000 inv. 149,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 72,5 per 1 000 inv. 8,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 377,1 per 1 000 inv. 348,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 616,8 per 1 000 inv. 505,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,4 per 1 000 inv. 4,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −4,9 % −1,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 263 5 359 10 633 801 Mediannettoinkomst 272 900 kr/inv. 280 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 18,0 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 146 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Storuman jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vindeln
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,1 % 80,9 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 79,8 % 83,7 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,6 %
★
(bättre värde) 47,4 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 40,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Storuman jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vindeln
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,7 %
★
(bättre värde) 3,9 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Storuman jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vindeln
Riket
Cykelväg per invånare 3,42 m/inv
★
(bättre värde) 3,33 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,3 % 99,6 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 49,9 %
★
(bättre värde) 48,5 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Storuman jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vindeln
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,7 % 11,0 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,8 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,8 %
★
(bättre värde) 11,9 % 9,0 %
Sammanfattning Storuman har lägre kommunalskatt (34,95 %) jämfört med Vindeln (35,20 %), en skillnad på 0,25 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Storuman (224,1 poäng) 27,3 poäng högre än Vindeln (196,8 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Storuman eller flytta till Vindeln .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Storuman eller Vindeln? Den totala kommunala skattesatsen är 34,95 % i Storuman och 35,20 % i Vindeln (2026). Storuman har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Storuman eller Vindeln? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 224,1 poäng i Storuman och 196,8 poäng i Vindeln (2026). Storuman har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 27,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Storuman eller Vindeln? Storuman har 5 543 invånare och Vindeln har 5 421 (2025). Storuman är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 378 500 kr i Storuman och 379 400 kr i Vindeln per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.