Jämförelse · Stockholms län
Stockholm vs Täby — vilket är bäst att bo i? Stockholm har 999 239 invånare och Täby har 78 514 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Täby ett bättre värde på 38 och Stockholm på 14.
Stockholm
14
nyckeltal i topp
vs 2 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Stockholm jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stockholm Täby
Riket
Folkmängd jämförs ej 999 239 78 514 10 605 529 Befolkningsförändring 0,4 % 1,0 % 0,2 % Medelålder 40,7 år 41,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 16,7 % 19,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,7 % 25,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 26,4 % 20,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Stockholm jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stockholm Täby
Riket
Meritvärde åk 9 256,6 poäng 262,3 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 258,5 poäng 263,3 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 89,2 % 94,7 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 80,3 % 89,9 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 14,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 211 402 kr 174 596 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 6,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Stockholm jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stockholm Täby
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,6 år 84,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 7,5 dagar 6,3 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,2 %
★
(bättre värde) 12,1 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 90,9 % 92,5 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 76,3 % 79,0 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 4,7 % 3,3 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 72,2 % 75,6 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Stockholm jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stockholm Täby
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 88,8 % 79,4 % Anmälda brott 19 159 per 100 000 inv. 9 379 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Stockholm jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stockholm Täby
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,3 % 4,7 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,5 % 1,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 445 400 kr 521 300 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 15,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 13,4 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,3 % 84,3 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 68,6 index (0–100) 76,7 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 27,7 % 74,9 % – Inpendling, andel 47,8 % 61,2 % –
Boende Boende — Stockholm jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stockholm Täby
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 4,1 per 1 000 inv. 5,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 18,5 % 10,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 61,75 kr/kvm
★
(bättre värde) 84,02 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 15,04 kr/kvm
★
(bättre värde) 19,93 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm 117 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 242 kr/kvm
★
(bättre värde) 256 kr/kvm – Fastighetspris småhus 58 022 kr/kvm 59 144 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 75 672 kr/kvm 44 095 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 54 292 kr/kvm 56 768 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 224,9 per 1 000 inv. 55,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 259,4 per 1 000 inv. 212,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 41,3 per 1 000 inv. 181,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 525,7 per 1 000 inv. 448,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 35,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 4,1 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 7,2 per 1 000 inv. 15,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 2,4 % 7,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 996 788 80 764 10 633 801 Mediannettoinkomst 361 000 kr/inv. 420 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 70,4 per 100 000 inv. 11,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 1 860 kr/inv. 196 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Stockholm jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stockholm Täby
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 % 86,5 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,8 % 88,9 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 63,4 % 66,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 44,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Stockholm jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stockholm Täby
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,3 % 2,7 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Stockholm jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stockholm Täby
Riket
Cykelväg per invånare 1,21 m/inv 2,38 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 98,1 %
★
(bättre värde) 93,5 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Stockholm jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stockholm Täby
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,6 %
★
(bättre värde) 5,9 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 4,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 2,4 % 5,4 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Täby har lägre kommunalskatt (29,88 %) jämfört med Stockholm (30,55 %), en skillnad på 0,67 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Täby (262,3 poäng) 5,7 poäng högre än Stockholm (256,6 poäng). Medianinkomsten är 17 % högre i Täby (521 300 kr) än i Stockholm (445 400 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Stockholm eller flytta till Täby .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Stockholm eller Täby? Den totala kommunala skattesatsen är 30,55 % i Stockholm och 29,88 % i Täby (2026). Täby har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,67 procentenheter motsvarar ungefär 140 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Stockholm eller Täby? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 256,6 poäng i Stockholm och 262,3 poäng i Täby (2026). Täby har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 5,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Stockholm eller Täby? Stockholm har 999 239 invånare och Täby har 78 514 (2025). Stockholm är alltså den större av de två kommunerna. Stockholm har ungefär 12,7 gånger fler invånare än Täby. Medianinkomsten (20–64 år) är 445 400 kr i Stockholm och 521 300 kr i Täby per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.