Jämförelse · Stockholms län
Solna vs Täby — vilket är bäst att bo i? Solna har 86 435 invånare och Täby har 78 514 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Täby ett bättre värde på 34 och Solna på 21.
Solna
21
nyckeltal i topp
vs 1 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Solna jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Solna Täby
Riket
Folkmängd jämförs ej 86 435 78 514 10 605 529 Befolkningsförändring 0,8 % 1,0 % 0,2 % Medelålder 40,1 år 41,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 15,8 % 19,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 18,5 % 25,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 34,3 % 20,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Solna jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Solna Täby
Riket
Meritvärde åk 9 245,6 poäng 260,3 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 247,4 poäng 261,3 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 91,9 % 93,3 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 85,4 % 87,6 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 14,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 189 938 kr 174 596 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 6,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Solna jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Solna Täby
Riket
Medellivslängd 83,0 år 84,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 6,8 dagar 6,3 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,9 %
★
(bättre värde) 12,1 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,4 %
★
(bättre värde) 92,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 76,6 % 79,0 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 4,2 % 3,3 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 69,9 % 75,6 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Solna jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Solna Täby
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 88,8 % 79,4 % Anmälda brott 14 413 per 100 000 inv. 9 379 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Solna jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Solna Täby
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,9 % 3,2 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,7 % 1,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 481 100 kr 521 300 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 12,5 per 1 000 inv. 13,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,7 % 84,3 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 80,0 index (0–100)
★
(bättre värde) 76,7 index (0–100) – Utpendling, andel 72,9 % 74,9 % – Inpendling, andel 88,5 % 61,2 % –
Boende Boende — Solna jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Solna Täby
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 5,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 5,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,5 % 10,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 54,62 kr/kvm
★
(bättre värde) 84,02 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24 kr/år 20 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 117 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 211 kr/kvm
★
(bättre värde) 256 kr/kvm – Fastighetspris småhus 71 877 kr/kvm 59 144 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 55 916 kr/kvm 44 095 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 58 559 kr/kvm 56 768 kr/kvm 29 242 kr/kvm (2025) Bostäder med hyresrätt 186,6 per 1 000 inv. 55,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 338,2 per 1 000 inv. 212,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 13,5 per 1 000 inv. 181,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 538,3 per 1 000 inv. 448,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 35,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 5,5 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 22,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 15,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 3,9 % 7,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 86 206 80 764 10 633 801 Mediannettoinkomst 381 900 kr/inv. 420 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 9,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 272 kr/inv. 196 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Solna jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Solna Täby
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 78,0 % 86,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % 90,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 60,4 % 66,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 44,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Solna jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Solna Täby
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,6 % 2,7 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Solna jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Solna Täby
Riket
Cykelväg per invånare 1,30 m/inv 2,38 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 99,7 %
★
(bättre värde) 93,5 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Solna jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Solna Täby
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,2 %
★
(bättre värde) 5,9 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 4,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 1,9 % 5,4 %
★
(bättre värde) 9,0 % (2025)
Sammanfattning Solna och Täby har nästan identisk kommunalskatt (29,70 % respektive 29,88 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Täby (260,3 poäng) 14,7 poäng högre än Solna (245,6 poäng). Medianinkomsten är 8 % högre i Täby (521 300 kr) än i Solna (481 100 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Solna eller flytta till Täby .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Solna eller Täby? Den totala kommunala skattesatsen är 29,70 % i Solna och 29,88 % i Täby (2026). Solna har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,18 procentenheter motsvarar i storleksordningen 63 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Solna eller Täby? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 245,6 poäng i Solna och 260,3 poäng i Täby (2025). Täby har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 14,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Solna eller Täby? Solna har 86 435 invånare och Täby har 78 514 (2025). Solna är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 481 100 kr i Solna och 521 300 kr i Täby per år. Källa: SCB via Kolada.