Jämförelse · Stockholms län
Södertälje vs Solna — vilket är bäst att bo i? Södertälje har 102 772 invånare och Solna har 86 435 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Solna ett bättre värde på 40 och Södertälje på 11.
Södertälje
11
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Solna
40
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Södertälje jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Solna
Riket
Folkmängd jämförs ej 102 772 86 435 10 605 529 Befolkningsförändring −0,1 % 0,8 % 0,2 % Medelålder 40,5 år 40,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 17,0 % 15,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,7 % 18,5 % 22,4 % Andel utrikes födda 44,3 % 34,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Södertälje jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Solna
Riket
Meritvärde åk 9 238,9 poäng 244,9 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 241,8 poäng 246,5 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 83,5 % 91,9 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 74,4 % 84,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,5 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 190 203 kr 189 938 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare 5,3 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Södertälje jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Solna
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,7 år 83,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,2 dagar 6,8 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 %
★
(bättre värde) 9,9 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 90,4 % 93,4 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 67,8 % 76,6 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 11,0 % 4,2 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 51,8 % 69,9 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Södertälje jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Solna
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 58,9 % – 79,4 % Anmälda brott 14 486 per 100 000 inv. 14 413 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Södertälje jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Solna
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 11,3 % 5,9 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,7 % 2,7 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 371 000 kr 481 100 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 11,0 per 1 000 inv. 12,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 76,9 % 80,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 73,8 index (0–100) 80,0 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 39,6 % 72,9 % – Inpendling, andel 47,5 % 88,5 % –
Boende Boende — Södertälje jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Solna
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,1 per 1 000 inv. 5,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 21,7 % 12,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 100,31 kr/kvm 54,62 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,41 kr/kvm
★
(bättre värde) 24,31 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 112 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 213 kr/kvm 211 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 34 647 kr/kvm 71 877 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 25 037 kr/kvm 55 916 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 38 446 kr/kvm (2025) 58 559 kr/kvm (2024) 29 242 kr/kvm (2025) Bostäder med hyresrätt 234,3 per 1 000 inv. 186,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 99,5 per 1 000 inv. 338,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 108,0 per 1 000 inv. 13,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 441,9 per 1 000 inv. 538,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 36,0 kvm/inv 35,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,7 per 1 000 inv. 5,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,4 per 1 000 inv. 22,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 2,7 % 3,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 103 169 86 206 10 633 801 Mediannettoinkomst 291 400 kr/inv. 381 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 63,2 per 100 000 inv. 9,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 272 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Södertälje jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Solna
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 69,2 % 80,3 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 74,6 % 85,2 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 37,0 % 60,4 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 32,0 % 43,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Södertälje jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Solna
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,4 % 3,6 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Södertälje jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Solna
Riket
Cykelväg per invånare 2,90 m/inv
★
(bättre värde) 1,30 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 89,0 % 99,7 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Södertälje jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Solna
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,0 %
★
(bättre värde) 6,2 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 4,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 3,8 % (2025) 1,9 % (2024) 9,0 % (2025)
Sammanfattning Solna har lägre kommunalskatt (29,70 %) jämfört med Södertälje (32,38 %), en skillnad på 2,68 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Solna (244,9 poäng) 6,0 poäng högre än Södertälje (238,9 poäng). Medianinkomsten är 30 % högre i Solna (481 100 kr) än i Södertälje (371 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Södertälje eller flytta till Solna .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Södertälje eller Solna? Den totala kommunala skattesatsen är 32,38 % i Södertälje och 29,70 % i Solna (2026). Solna har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 2,68 procentenheter motsvarar ungefär 570 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Södertälje eller Solna? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 238,9 poäng i Södertälje och 244,9 poäng i Solna (2026). Solna har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 6,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Södertälje eller Solna? Södertälje har 102 772 invånare och Solna har 86 435 (2025). Södertälje är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 371 000 kr i Södertälje och 481 100 kr i Solna per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.