Jämförelse · Jönköpings län
Sävsjö vs Vetlanda — vilket är bäst att bo i? Sävsjö har 11 531 invånare och Vetlanda har 27 313 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Vetlanda ett bättre värde på 30 och Sävsjö på 20.
Sävsjö
20
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Vetlanda
30
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Sävsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vetlanda
Riket
Folkmängd jämförs ej 11 531 27 313 10 605 529 Befolkningsförändring −0,3 % −0,8 % 0,2 % Medelålder 43,5 år 44,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 24,3 % 25,3 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 25,0 % 23,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 19,4 % 17,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Sävsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vetlanda
Riket
Meritvärde åk 9 221,3 poäng
★
(bättre värde) 204,6 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 220,9 poäng
★
(bättre värde) 205,8 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 86,9 %
★
(bättre värde) 76,6 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 77,4 %
★
(bättre värde) 60,2 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,3 elever/lärare 11,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 201 935 kr 206 299 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Sävsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vetlanda
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,8 år 81,2 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,0 dagar 10,9 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,9 % 8,9 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 98,4 %
★
(bättre värde) 93,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 66,9 % 71,4 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 5,7 %
★
(bättre värde) 7,4 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,6 % 65,7 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Sävsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vetlanda
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 81,7 % (2022) 78,5 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 10 254 per 100 000 inv. 8 731 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Sävsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vetlanda
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,9 % 6,4 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,2 %
★
(bättre värde) 5,4 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 371 200 kr 383 400 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 8,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,1 % 82,8 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 79,2 index (0–100) – Utpendling, andel 32,5 % 24,1 % – Inpendling, andel 25,0 % 16,2 % –
Boende Boende — Sävsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vetlanda
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 14,2 % 12,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 105,72 kr/kvm
★
(bättre värde) 106,78 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24,19 kr/kvm 24,19 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 124 kr/kvm 114 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 224 kr/kvm 197 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 9 928 kr/kvm 13 643 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 5 578 kr/kvm 13 410 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 10 039 kr/kvm 14 972 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 163,0 per 1 000 inv. 177,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 18,6 per 1 000 inv. 32,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 295,2 per 1 000 inv. 291,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 476,8 per 1 000 inv. 501,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,7 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,3 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,6 % −0,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 325 26 882 10 633 801 Mediannettoinkomst 282 800 kr/inv. 289 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 69,4 per 100 000 inv. 3,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 243 kr/inv. 134 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Sävsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vetlanda
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,7 %
★
(bättre värde) 82,2 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,9 %
★
(bättre värde) 84,8 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,7 %
★
(bättre värde) 48,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 28,0 % 38,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Sävsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vetlanda
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,8 % (2022) 54,1 % (2025) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Sävsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vetlanda
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,0 % 5,3 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Sävsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vetlanda
Riket
Cykelväg per invånare 4,65 m/inv
★
(bättre värde) 3,86 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,1 %
★
(bättre värde) 94,1 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 51,8 % 66,6 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Sävsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Vetlanda
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 % 6,8 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,1 % 4,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,1 % 10,5 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Sävsjö och Vetlanda har nästan identisk kommunalskatt (33,68 % respektive 33,77 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Sävsjö (221,3 poäng) 16,7 poäng högre än Vetlanda (204,6 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Sävsjö eller flytta till Vetlanda .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Sävsjö eller Vetlanda? Den totala kommunala skattesatsen är 33,68 % i Sävsjö och 33,77 % i Vetlanda (2026). Sävsjö har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Sävsjö eller Vetlanda? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 221,3 poäng i Sävsjö och 204,6 poäng i Vetlanda (2026). Sävsjö har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 16,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Sävsjö eller Vetlanda? Sävsjö har 11 531 invånare och Vetlanda har 27 313 (2025). Vetlanda är alltså den större av de två kommunerna. Vetlanda har ungefär 2,4 gånger fler invånare än Sävsjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 371 200 kr i Sävsjö och 383 400 kr i Vetlanda per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.