Kommunatlas
Jämförelse · Jönköpings län

Sävsjö vs Tranås — vilket är bäst att bo i?

Sävsjö har 11 531 invånare och Tranås har 18 555 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Tranås ett bättre värde på 28 och Sävsjö på 24.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Sävsjö jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Tranås Riket
Folkmängd jämförs ej 11 531 18 555 10 605 529
Befolkningsförändring −0,3 % −0,3 % 0,2 %
Medelålder 43,5 år 44,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 24,3 % 25,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,0 % 22,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 19,4 % 16,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Sävsjö jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Tranås Riket
Kommunal skattesats 33,68 % (bättre värde) 33,77 % 32,38 %
Årets resultat −1 169 kr/inv. 1 206 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 61,2 % (bättre värde) 55,2 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 80 830 kr/inv. 78 444 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Sävsjö jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Tranås Riket
Meritvärde åk 9 221,3 poäng (bättre värde) 213,0 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 220,9 poäng (bättre värde) 214,4 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 86,9 % (bättre värde) 78,1 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 77,4 % (bättre värde) 65,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,3 elever/lärare 11,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 201 935 kr 200 131 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Sävsjö jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Tranås Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,6 % 92,2 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 89 % (bättre värde) 79 % 79 %
Väntetid till äldreboende 20 dagar (bättre värde) 45 dagar –

Hälsa

Hälsa — Sävsjö jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Tranås Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,8 år 82,4 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,0 dagar 8,0 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,9 % 8,6 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 98,4 % (bättre värde) 95,9 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 66,9 % 69,8 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,7 % 5,7 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,6 % 70,9 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Sävsjö jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Tranås Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 32,3 % 28,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,0 % 4,5 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Sävsjö jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Tranås Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 81,7 % (2022) 79,8 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 254 per 100 000 inv. (bättre värde) 10 355 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Sävsjö jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Tranås Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,9 % 6,8 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,2 % (bättre värde) 6,1 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 371 200 kr 384 700 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,0 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,1 % 80,7 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) – 79,3 index (0–100) –
Utpendling, andel 32,5 % 24,0 % –
Inpendling, andel 25,0 % 23,9 % –

Miljö

Miljö — Sävsjö jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Tranås Riket
Insamlat kommunalt avfall 378 kg/inv (bättre värde) 674 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 25 % (bättre värde) 17 % –
Andel elbilar 4,1 % 5,8 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,60 ton CO2-ekv/inv 3,17 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Sävsjö jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Tranås Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 14,2 % 11,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 105,72 kr/kvm 85,15 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24,19 kr/kvm (bättre värde) 27,16 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 124 kr/kvm (bättre värde) 133 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 224 kr/kvm 222 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 9 928 kr/kvm 16 840 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 5 578 kr/kvm 14 904 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 10 039 kr/kvm 26 468 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 163,0 per 1 000 inv. 243,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 18,6 per 1 000 inv. 67,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 295,2 per 1 000 inv. 215,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 476,8 per 1 000 inv. 526,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,3 per 1 000 inv. 1,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,6 % −1,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 325 18 125 10 633 801
Mediannettoinkomst 282 800 kr/inv. 287 700 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 69,4 per 100 000 inv. 21,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 243 kr/inv. 40 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Sävsjö jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Tranås Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,7 % 84,1 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,9 % 86,2 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,7 % (bättre värde) 51,3 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 28,0 % 34,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Sävsjö jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Tranås Riket
Elever i kulturskola, andel 7,6 % 17,9 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 169 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 398 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,87 lån/inv (bättre värde) 5,23 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Sävsjö jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Tranås Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,8 % (2022) 56,1 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Sävsjö jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Tranås Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,0 % (bättre värde) 6,5 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Sävsjö jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Tranås Riket
Cykelväg per invånare 4,65 m/inv (bättre värde) 4,09 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,1 % 99,3 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 51,8 % 52,4 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Sävsjö jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Tranås Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 % 8,2 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,1 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,1 % 13,2 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Sävsjö jämfört med Tranås, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sävsjö Tranås Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 32,7 % 35,1 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Sävsjö och Tranås har nästan identisk kommunalskatt (33,68 % respektive 33,77 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Sävsjö (221,3 poäng) 8,3 poäng högre än Tranås (213,0 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Sävsjö eller flytta till Tranås.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Sävsjö eller Tranås?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,68 % i Sävsjö och 33,77 % i Tranås (2026). Sävsjö har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Sävsjö eller Tranås?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 221,3 poäng i Sävsjö och 213,0 poäng i Tranås (2026). Sävsjö har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 8,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Sävsjö eller Tranås?

Sävsjö har 11 531 invånare och Tranås har 18 555 (2025). Tranås är alltså den större av de två kommunerna. Tranås har ungefär 1,6 gånger fler invånare än Sävsjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 371 200 kr i Sävsjö och 384 700 kr i Tranås per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 54 jämförbara nyckeltal mellan Sävsjö och Tranås.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.