Jämförelse · Jönköpings län
Nässjö vs Sävsjö — vilket är bäst att bo i? Nässjö har 31 474 invånare och Sävsjö har 11 531 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Sävsjö ett bättre värde på 26 och Nässjö på 25.
Nässjö
25
nyckeltal i topp
vs 4 lika
Sävsjö
26
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Nässjö jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Sävsjö
Riket
Folkmängd jämförs ej 31 474 11 531 10 605 529 Befolkningsförändring −0,4 % −0,3 % 0,2 % Medelålder 42,7 år 43,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 22,6 % 24,3 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,9 % 25,0 % 22,4 % Andel utrikes födda 20,2 % 19,4 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Nässjö jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Sävsjö
Riket
Meritvärde åk 9 214,4 poäng
★
(bättre värde) 212,3 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 215,3 poäng
★
(bättre värde) 214,4 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 82,1 %
★
(bättre värde) 72,8 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 65,9 %
★
(bättre värde) 65,8 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 199 665 kr 201 935 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,8 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Nässjö jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Sävsjö
Riket
Medellivslängd 80,7 år 80,8 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,2 dagar
★
(bättre värde) 14,0 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,6 %
★
(bättre värde) 8,9 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,6 % 98,4 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 74,8 %
★
(bättre värde) 66,9 % 71,0 % Dagligrökare, andel 10,1 % 5,7 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,2 % 63,6 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Nässjö jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Sävsjö
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 81,7 % 79,4 % (2025) Anmälda brott 11 272 per 100 000 inv. 10 254 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Nässjö jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Sävsjö
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,8 %
★
(bättre värde) 7,0 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,0 % 5,2 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 377 500 kr
★
(bättre värde) 371 200 kr 401 400 kr Nystartade företag 8,5 per 1 000 inv. 10,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,8 %
★
(bättre värde) 80,1 % 80,9 % Utpendling, andel 35,4 % 32,5 % – Inpendling, andel 27,2 % 25,0 % –
Boende Boende — Nässjö jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Sävsjö
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 19,0 % 14,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 113,08 kr/kvm 105,72 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24 kr/år 24 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 116 kr/kvm
★
(bättre värde) 124 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 193 kr/kvm
★
(bättre värde) 224 kr/kvm – Fastighetspris småhus 15 478 kr/kvm 9 928 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 11 244 kr/kvm 5 578 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 21 609 kr/kvm 10 039 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 192,4 per 1 000 inv. 163,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 50,4 per 1 000 inv. 18,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 251,3 per 1 000 inv. 295,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 494,1 per 1 000 inv. 476,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,3 % −1,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 31 202 11 325 10 633 801 Mediannettoinkomst 290 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 282 800 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 31,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 69,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 108 kr/inv. 243 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Nässjö jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Sävsjö
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % 81,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % 86,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,6 % 51,7 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 28,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Nässjö jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Sävsjö
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,9 % 6,0 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Nässjö jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Sävsjö
Riket
Cykelväg per invånare 2,88 m/inv 4,65 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 %
★
(bättre värde) 99,1 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 81,8 %
★
(bättre värde) 51,8 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Nässjö jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Sävsjö
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,2 % 6,7 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 3,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,2 %
★
(bättre värde) 10,1 % 9,0 %
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Nässjö eller Sävsjö? Den totala kommunala skattesatsen är 34,30 % i Nässjö och 33,68 % i Sävsjö (2026). Sävsjö har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,62 procentenheter motsvarar i storleksordningen 217 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Nässjö eller Sävsjö? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,4 poäng i Nässjö och 212,3 poäng i Sävsjö (2025). Nässjö har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 2,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Nässjö eller Sävsjö? Nässjö har 31 474 invånare och Sävsjö har 11 531 (2025). Nässjö är alltså den största av de två kommunerna. Nässjö har ungefär 2,7 gånger fler invånare än Sävsjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 377 500 kr i Nässjö och 371 200 kr i Sävsjö per år. Källa: SCB via Kolada.