Jämförelse · Dalarnas län
Säter vs Smedjebacken — vilket är bäst att bo i? Säter har 11 222 invånare och Smedjebacken har 10 758 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Säter ett bättre värde på 33 och Smedjebacken på 25.
Säter
33
nyckeltal i topp
vs
Smedjebacken
25
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Säter jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säter Smedjebacken
Riket
Folkmängd jämförs ej 11 222 10 758 10 605 529 Befolkningsförändring 0,0 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 45,7 år 47,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,9 % 30,4 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,2 % 19,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 8,6 % 10,1 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Säter jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säter Smedjebacken
Riket
Kommunal skattesats 34,30 %
★
(bättre värde) 34,44 % 32,38 % Årets resultat 2 197 kr/inv. 3 296 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 327 kr/inv. Soliditet 37,8 % 41,7 %
★
(bättre värde) 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 72 930 kr/inv. 71 691 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Säter jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säter Smedjebacken
Riket
Meritvärde åk 9 214,7 poäng
★
(bättre värde) 210,7 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 215,7 poäng
★
(bättre värde) 213,5 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 88,7 %
★
(bättre värde) 86,2 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 71,8 %
★
(bättre värde) 70,7 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,3 elever/lärare 10,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 185 539 kr 239 859 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Säter jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säter Smedjebacken
Riket
Medellivslängd 82,9 år
★
(bättre värde) 82,2 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,4 dagar
★
(bättre värde) 13,1 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,9 % 11,3 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,5 % 96,4 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 61,4 % 64,4 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 4,4 %
★
(bättre värde) 6,8 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,7 %
★
(bättre värde) 55,3 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Säter jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säter Smedjebacken
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 88,7 %
★
(bättre värde) 87,4 % 79,4 % (2025) Anmälda brott 6 621 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 7 154 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Säter jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säter Smedjebacken
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,6 %
★
(bättre värde) 4,1 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,9 %
★
(bättre värde) 4,1 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 396 600 kr 409 400 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 7,9 per 1 000 inv. 9,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,7 %
★
(bättre värde) 83,8 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 71,5 index (0–100) 80,5 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 56,3 % 51,2 % – Inpendling, andel 34,2 % 27,9 % –
Boende Boende — Säter jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säter Smedjebacken
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,7 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,2 % 11,1 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 115,67 kr/kvm
★
(bättre värde) 135,45 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 34 kr/år
★
(bättre värde) 41 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 142 kr/kvm 117 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 241 kr/kvm
★
(bättre värde) 248 kr/kvm – Fastighetspris småhus 16 674 kr/kvm 13 367 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 10 362 kr/kvm 6 182 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 24 837 kr/kvm 16 786 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 160,8 per 1 000 inv. 139,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 27,1 per 1 000 inv. 27,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 310,6 per 1 000 inv. 343,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 498,6 per 1 000 inv. 509,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,4 per 1 000 inv. 1,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 15,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 0,5 % −0,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 093 10 550 10 633 801 Mediannettoinkomst 295 800 kr/inv. 296 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 17,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 65,1 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Säter jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säter Smedjebacken
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,0 %
★
(bättre värde) 84,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 %
★
(bättre värde) 87,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,4 %
★
(bättre värde) 44,9 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 51,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Säter jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säter Smedjebacken
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 68,7 % 68,8 %
★
(bättre värde) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Säter jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säter Smedjebacken
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,1 %
★
(bättre värde) 4,6 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Säter jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säter Smedjebacken
Riket
Cykelväg per invånare 2,35 m/inv 2,94 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,5 %
★
(bättre värde) 98,2 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 57,4 % 74,7 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Säter jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säter Smedjebacken
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 %
★
(bättre värde) 5,8 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,3 % 11,9 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Säter och Smedjebacken har nästan identisk kommunalskatt (34,30 % respektive 34,44 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Säter (214,7 poäng) 4,0 poäng högre än Smedjebacken (210,7 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Säter eller flytta till Smedjebacken .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Säter eller Smedjebacken? Den totala kommunala skattesatsen är 34,30 % i Säter och 34,44 % i Smedjebacken (2026). Säter har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,14 procentenheter motsvarar i storleksordningen 49 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Säter eller Smedjebacken? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,7 poäng i Säter och 210,7 poäng i Smedjebacken (2025). Säter har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 4,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Säter eller Smedjebacken? Säter har 11 222 invånare och Smedjebacken har 10 758 (2025). Säter är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 396 600 kr i Säter och 409 400 kr i Smedjebacken per år. Källa: SCB via Kolada.