Jämförelse · Dalarnas län
Ludvika vs Smedjebacken — vilket är bäst att bo i? Ludvika har 26 812 invånare och Smedjebacken har 10 758 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Smedjebacken ett bättre värde på 27 och Ludvika på 25.
Ludvika
25
nyckeltal i topp
vs
Smedjebacken
27
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Ludvika jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Smedjebacken
Riket
Folkmängd jämförs ej 26 812 10 758 10 605 529 Befolkningsförändring 0,7 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 44,2 år 47,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,1 % 30,4 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,2 % 19,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 21,0 % 10,1 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Ludvika jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Smedjebacken
Riket
Kommunal skattesats 34,05 %
★
(bättre värde) 34,44 % 32,38 % Årets resultat 1 654 kr/inv. 3 296 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 63,6 %
★
(bättre värde) 41,7 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 78 336 kr/inv. 71 691 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Ludvika jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Smedjebacken
Riket
Meritvärde åk 9 206,8 poäng 219,5 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 206,4 poäng 220,7 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 80,4 % 94,1 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 54,6 % 78,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,2 elever/lärare 10,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 213 796 kr 239 859 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Ludvika jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Smedjebacken
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,3 år 82,2 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,0 dagar
★
(bättre värde) 13,1 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,9 %
★
(bättre värde) 11,3 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 89,6 % 96,4 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 65,6 %
★
(bättre värde) 64,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 6,1 %
★
(bättre värde) 6,8 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,8 %
★
(bättre värde) 55,3 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Ludvika jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Smedjebacken
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 75,5 % (2025) 87,4 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 8 143 per 100 000 inv. 7 154 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Ludvika jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Smedjebacken
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,5 % 4,9 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,7 %
★
(bättre värde) 4,1 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 399 100 kr 409 400 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,8 per 1 000 inv. 9,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,7 % 83,8 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 80,5 index (0–100) – Utpendling, andel 16,5 % 51,2 % – Inpendling, andel 24,2 % 27,9 % –
Boende Boende — Ludvika jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Smedjebacken
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,4 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 18,4 % 11,1 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 113,95 kr/kvm
★
(bättre värde) 135,45 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 26,33 kr/kvm
★
(bättre värde) 40,88 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 133 kr/kvm 117 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 228 kr/kvm
★
(bättre värde) 248 kr/kvm – Fastighetspris småhus 13 211 kr/kvm 13 367 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 8 958 kr/kvm 6 182 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 14 798 kr/kvm 16 786 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 201,6 per 1 000 inv. 139,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 100,9 per 1 000 inv. 27,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 241,1 per 1 000 inv. 343,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 543,6 per 1 000 inv. 509,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,8 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 0,8 % −0,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 26 178 10 550 10 633 801 Mediannettoinkomst 292 700 kr/inv. 296 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 11,2 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 65,1 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Ludvika jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Smedjebacken
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,9 % 83,5 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,1 % 85,1 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,4 % 44,9 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 51,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Ludvika jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Smedjebacken
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 41,0 % (2025) 68,8 % (2024) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Ludvika jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Smedjebacken
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,4 %
★
(bättre värde) 4,6 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Ludvika jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Smedjebacken
Riket
Cykelväg per invånare 4,17 m/inv
★
(bättre värde) 2,94 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 %
★
(bättre värde) 98,2 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 86,2 %
★
(bättre värde) 74,7 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Ludvika jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Smedjebacken
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,8 %
★
(bättre värde) 5,8 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,2 % 11,9 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Ludvika har lägre kommunalskatt (34,05 %) jämfört med Smedjebacken (34,44 %), en skillnad på 0,39 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Smedjebacken (219,5 poäng) 12,7 poäng högre än Ludvika (206,8 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Ludvika eller flytta till Smedjebacken .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Ludvika eller Smedjebacken? Den totala kommunala skattesatsen är 34,05 % i Ludvika och 34,44 % i Smedjebacken (2026). Ludvika har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,39 procentenheter motsvarar ungefär 80 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Ludvika eller Smedjebacken? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 206,8 poäng i Ludvika och 219,5 poäng i Smedjebacken (2026). Smedjebacken har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 12,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Ludvika eller Smedjebacken? Ludvika har 26 812 invånare och Smedjebacken har 10 758 (2025). Ludvika är alltså den större av de två kommunerna. Ludvika har ungefär 2,5 gånger fler invånare än Smedjebacken. Medianinkomsten (20–64 år) är 399 100 kr i Ludvika och 409 400 kr i Smedjebacken per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.