Jämförelse · Dalarnas län
Avesta vs Smedjebacken — vilket är bäst att bo i? Avesta har 22 366 invånare och Smedjebacken har 10 758 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Smedjebacken ett bättre värde på 36 och Avesta på 14.
Avesta
14
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Smedjebacken
36
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Avesta jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Smedjebacken
Riket
Folkmängd jämförs ej 22 366 10 758 10 605 529 Befolkningsförändring −0,2 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 45,6 år 47,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,7 % 30,4 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,5 % 19,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 16,5 % 10,1 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Avesta jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Smedjebacken
Riket
Kommunal skattesats 33,95 %
★
(bättre värde) 34,44 % 32,38 % Årets resultat 627 kr/inv. 3 296 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 20,7 % 41,7 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 74 491 kr/inv. 71 691 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Avesta jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Smedjebacken
Riket
Meritvärde åk 9 209,1 poäng 219,5 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 209,4 poäng 220,7 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 76,0 % 94,1 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 60,3 % 78,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare 10,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 199 830 kr 239 859 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Avesta jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Smedjebacken
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,3 år 82,2 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,0 dagar
★
(bättre värde) 13,1 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 13,1 % 11,3 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 % 96,4 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,8 %
★
(bättre värde) 64,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 6,1 %
★
(bättre värde) 6,8 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,2 %
★
(bättre värde) 55,3 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Avesta jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Smedjebacken
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 70,8 % (2025) 87,4 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 10 910 per 100 000 inv. 7 154 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Avesta jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Smedjebacken
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,5 % 4,9 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,1 % 4,1 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 389 100 kr 409 400 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,4 per 1 000 inv. 9,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,5 % 83,8 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 77,6 index (0–100) 80,5 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 23,2 % 51,2 % – Inpendling, andel 23,5 % 27,9 % –
Boende Boende — Avesta jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Smedjebacken
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 16,1 % 11,1 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 61,85 kr/kvm
★
(bättre värde) 135,45 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20,95 kr/kvm
★
(bättre värde) 40,88 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 117 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 276 kr/kvm 248 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 14 564 kr/kvm 13 367 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 7 057 kr/kvm 6 182 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 19 059 kr/kvm 16 786 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 179,9 per 1 000 inv. 139,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 130,8 per 1 000 inv. 27,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 251,0 per 1 000 inv. 343,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 561,7 per 1 000 inv. 509,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 1,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,0 % −0,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 21 766 10 550 10 633 801 Mediannettoinkomst 288 100 kr/inv. 296 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 76,0 per 100 000 inv. 65,1 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 8 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Avesta jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Smedjebacken
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,2 % 83,5 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % 85,1 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,9 %
★
(bättre värde) 44,9 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 51,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Avesta jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Smedjebacken
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 45,5 % (2025) 68,8 % (2024) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Avesta jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Smedjebacken
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,3 % 4,6 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Avesta jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Smedjebacken
Riket
Cykelväg per invånare 3,01 m/inv
★
(bättre värde) 2,94 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,2 %
★
(bättre värde) 98,2 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 71,7 % 74,7 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Avesta jämfört med Smedjebacken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Smedjebacken
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 %
★
(bättre värde) 5,8 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,5 % 11,9 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Avesta har lägre kommunalskatt (33,95 %) jämfört med Smedjebacken (34,44 %), en skillnad på 0,49 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Smedjebacken (219,5 poäng) 10,4 poäng högre än Avesta (209,1 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Avesta eller flytta till Smedjebacken .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Avesta eller Smedjebacken? Den totala kommunala skattesatsen är 33,95 % i Avesta och 34,44 % i Smedjebacken (2026). Avesta har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,49 procentenheter motsvarar ungefär 100 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Avesta eller Smedjebacken? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 209,1 poäng i Avesta och 219,5 poäng i Smedjebacken (2026). Smedjebacken har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 10,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Avesta eller Smedjebacken? Avesta har 22 366 invånare och Smedjebacken har 10 758 (2025). Avesta är alltså den större av de två kommunerna. Avesta har ungefär 2,1 gånger fler invånare än Smedjebacken. Medianinkomsten (20–64 år) är 389 100 kr i Avesta och 409 400 kr i Smedjebacken per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.