Kommunatlas
Jämförelse · Västmanlands län

Hallstahammar vs Skinnskatteberg — vilket är bäst att bo i?

Hallstahammar har 16 600 invånare och Skinnskatteberg har 4 234 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Hallstahammar ett bättre värde på 32 och Skinnskatteberg på 18.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hallstahammar jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Skinnskatteberg Riket
Folkmängd jämförs ej 16 600 4 234 10 605 529
Befolkningsförändring −0,3 % −0,5 % 0,2 %
Medelålder 43,6 år 48,4 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 23,9 % 31,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,4 % 18,3 % 22,4 %
Andel utrikes födda 19,4 % 16,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hallstahammar jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Skinnskatteberg Riket
Kommunal skattesats 32,69 % (bättre värde) 33,34 % 32,38 %
Årets resultat 3 567 kr/inv. (bättre värde) 934 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 48,0 % 70,1 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 475 kr/inv. 75 414 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hallstahammar jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Skinnskatteberg Riket
Meritvärde åk 9 204,3 poäng 230,7 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 204,9 poäng 230,1 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 74,3 % 89,2 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 57,5 % 70,3 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,2 elever/lärare 8,6 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 192 299 kr 215 720 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,5 barn/årsarbetare 3,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hallstahammar jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Skinnskatteberg Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 85,5 % 91,7 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 79 % (bättre värde) 54 % 79 %
Väntetid till äldreboende 81 dagar 38 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Hallstahammar jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Skinnskatteberg Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,4 år (bättre värde) 79,5 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,0 dagar (bättre värde) 14,8 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 13,8 % 11,5 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,2 % 100,0 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 66,3 % (2022) (bättre värde) 64,6 % (2022) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 7,4 % (2022) (bättre värde) 8,6 % (2022) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,0 % (2022) (bättre värde) 57,5 % (2022) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Hallstahammar jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Skinnskatteberg Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 33,6 % 20,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,8 % (bättre värde) 7,2 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hallstahammar jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Skinnskatteberg Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,1 % (2025) 86,4 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 11 181 per 100 000 inv. 10 506 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hallstahammar jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Skinnskatteberg Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,4 % (bättre värde) 7,6 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,0 % 5,4 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 388 300 kr (bättre värde) 369 500 kr 401 400 kr
Nystartade företag 8,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,2 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,7 % (bättre värde) 77,6 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 88,5 index (0–100) – –
Utpendling, andel 57,1 % 40,9 % –
Inpendling, andel 40,3 % 36,7 % –

Miljö

Miljö — Hallstahammar jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Skinnskatteberg Riket
Insamlat kommunalt avfall 465 kg/inv 465 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 29 % (bättre värde) 25 % –
Andel elbilar 3,9 % (bättre värde) 3,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,04 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,37 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hallstahammar jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Skinnskatteberg Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 17,3 % 12,6 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 90,81 kr/kvm (bättre värde) 151,72 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 21,89 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm (bättre värde) 132 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 212 kr/kvm (bättre värde) 303 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 19 366 kr/kvm 9 195 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 8 984 kr/kvm 2 337 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 13 800 kr/kvm 21 111 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 196,1 per 1 000 inv. 175,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 58,0 per 1 000 inv. 42,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 224,2 per 1 000 inv. 359,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 478,3 per 1 000 inv. 577,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 52,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 1,2 % −3,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 616 4 117 10 633 801
Mediannettoinkomst 292 000 kr/inv. (bättre värde) 270 600 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 18,1 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 124 kr/inv. 3 456 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hallstahammar jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Skinnskatteberg Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,4 % (bättre värde) 78,4 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,1 % (bättre värde) 82,4 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,4 % (bättre värde) 42,1 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 36,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hallstahammar jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Skinnskatteberg Riket
Elever i kulturskola, andel 11,1 % 24,9 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 848 kr/elev (2024) 0 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,36 lån/inv 7,97 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Hallstahammar jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Skinnskatteberg Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 65,7 % (2025) 42,0 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hallstahammar jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Skinnskatteberg Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,6 % (bättre värde) 8,2 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hallstahammar jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Skinnskatteberg Riket
Cykelväg per invånare 3,68 m/inv (bättre värde) 3,34 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % (bättre värde) 97,1 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 56,3 % (bättre värde) 50,3 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hallstahammar jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Skinnskatteberg Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 % (bättre värde) 5,7 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 3,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,2 % (bättre värde) 8,8 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hallstahammar jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Skinnskatteberg Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 33,7 % (bättre värde) 28,3 % 48,5 %

Sammanfattning

Hallstahammar har lägre kommunalskatt (32,69 %) jämfört med Skinnskatteberg (33,34 %), en skillnad på 0,65 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Skinnskatteberg (230,7 poäng) 26,4 poäng högre än Hallstahammar (204,3 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hallstahammar eller flytta till Skinnskatteberg.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hallstahammar eller Skinnskatteberg?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,69 % i Hallstahammar och 33,34 % i Skinnskatteberg (2026). Hallstahammar har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,65 procentenheter motsvarar ungefär 140 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hallstahammar eller Skinnskatteberg?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 204,3 poäng i Hallstahammar och 230,7 poäng i Skinnskatteberg (2026). Skinnskatteberg har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 26,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Hallstahammar eller Skinnskatteberg?

Hallstahammar har 16 600 invånare och Skinnskatteberg har 4 234 (2025). Hallstahammar är alltså den större av de två kommunerna. Hallstahammar har ungefär 3,9 gånger fler invånare än Skinnskatteberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 388 300 kr i Hallstahammar och 369 500 kr i Skinnskatteberg per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 54 jämförbara nyckeltal mellan Hallstahammar och Skinnskatteberg.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.