Jämförelse · Västmanlands län
Skinnskatteberg vs Surahammar — vilket är bäst att bo i? Skinnskatteberg har 4 234 invånare och Surahammar har 9 733 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Surahammar ett bättre värde på 31 och Skinnskatteberg på 17.
Skinnskatteberg
17
nyckeltal i topp
vs 4 lika
Surahammar
31
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Skinnskatteberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Surahammar
Riket
Folkmängd jämförs ej 4 234 9 733 10 605 529 Befolkningsförändring −0,5 % −1,1 % 0,2 % Medelålder 48,4 år 44,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 31,0 % 25,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 18,3 % 22,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 16,4 % 18,9 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Skinnskatteberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Surahammar
Riket
Kommunal skattesats 33,34 % 33,19 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 934 kr/inv. 5 426 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 70,1 %
★
(bättre värde) 48,8 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 75 414 kr/inv. 66 901 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Skinnskatteberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Surahammar
Riket
Meritvärde åk 9 230,7 poäng
★
(bättre värde) 218,1 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 230,1 poäng
★
(bättre värde) 217,8 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 89,2 % 90,5 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 70,3 % 71,4 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 8,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 215 720 kr 181 164 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 3,8 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Skinnskatteberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Surahammar
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,5 år 79,6 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,8 dagar 13,3 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,5 %
★
(bättre värde) 13,5 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 100,0 %
★
(bättre värde) 93,1 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,6 % (2022)
★
(bättre värde) 61,6 % (2022) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 8,6 % (2022)
★
(bättre värde) 11,8 % (2022) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,5 % (2022) 59,0 % (2022)
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Skinnskatteberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Surahammar
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 86,4 % (2024) – 79,4 % (2025) Anmälda brott 10 506 per 100 000 inv. 8 969 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Skinnskatteberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Surahammar
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,6 % 6,5 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,4 % 4,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 369 500 kr 392 900 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,2 per 1 000 inv. 10,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 77,6 % 83,5 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 82,7 index (0–100) – Utpendling, andel 40,9 % 60,8 % – Inpendling, andel 36,7 % 35,2 % –
Boende Boende — Skinnskatteberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Surahammar
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,6 % 11,9 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 151,72 kr/kvm 86,58 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 21,89 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 303 kr/kvm 231 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 9 195 kr/kvm 14 732 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 2 337 kr/kvm 6 151 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 21 111 kr/kvm 13 576 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 175,2 per 1 000 inv. 130,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 42,5 per 1 000 inv. 90,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 359,7 per 1 000 inv. 286,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 577,5 per 1 000 inv. 506,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 52,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,5 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,0 % −3,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 4 117 9 475 10 633 801 Mediannettoinkomst 270 600 kr/inv. 293 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 61,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 3 456 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Skinnskatteberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Surahammar
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 78,4 % 80,5 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,4 % 83,1 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,1 %
★
(bättre värde) 41,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 36,0 % 39,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Skinnskatteberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Surahammar
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 42,0 % (2024) – 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Skinnskatteberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Surahammar
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,2 % 6,3 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Skinnskatteberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Surahammar
Riket
Cykelväg per invånare 3,34 m/inv 3,53 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,1 % 99,5 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 50,3 %
★
(bättre värde) 38,7 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Skinnskatteberg jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Surahammar
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,7 %
★
(bättre värde) 5,1 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,1 % 4,4 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,8 % 9,1 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Surahammar har lägre kommunalskatt (33,19 %) jämfört med Skinnskatteberg (33,34 %), en skillnad på 0,15 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Skinnskatteberg (230,7 poäng) 12,6 poäng högre än Surahammar (218,1 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Surahammar (392 900 kr) än i Skinnskatteberg (369 500 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Skinnskatteberg eller flytta till Surahammar .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Skinnskatteberg eller Surahammar? Den totala kommunala skattesatsen är 33,34 % i Skinnskatteberg och 33,19 % i Surahammar (2026). Surahammar har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,15 procentenheter motsvarar ungefär 30 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Skinnskatteberg eller Surahammar? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 230,7 poäng i Skinnskatteberg och 218,1 poäng i Surahammar (2026). Skinnskatteberg har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 12,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Skinnskatteberg eller Surahammar? Skinnskatteberg har 4 234 invånare och Surahammar har 9 733 (2025). Surahammar är alltså den större av de två kommunerna. Surahammar har ungefär 2,3 gånger fler invånare än Skinnskatteberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 369 500 kr i Skinnskatteberg och 392 900 kr i Surahammar per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.