Jämförelse · Dalarnas län
Rättvik vs Säter — vilket är bäst att bo i? Rättvik har 10 978 invånare och Säter har 11 222 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Säter ett bättre värde på 34 och Rättvik på 22.
Rättvik
22
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Säter
34
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Rättvik jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Säter
Riket
Folkmängd jämförs ej 10 978 11 222 10 605 529 Befolkningsförändring −0,2 % 0,0 % 0,2 % Medelålder 49,8 år 45,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 34,6 % 27,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 17,5 % 22,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 7,5 % 8,6 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Rättvik jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Säter
Riket
Meritvärde åk 9 208,9 poäng 214,7 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 211,4 poäng 215,7 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 82,1 % 88,7 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 66,3 % 71,8 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 210 970 kr 185 539 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,9 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Rättvik jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Säter
Riket
Medellivslängd 82,8 år 82,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 15,5 dagar 12,4 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,8 %
★
(bättre värde) 12,9 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,3 %
★
(bättre värde) 94,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 65,8 %
★
(bättre värde) 61,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,1 % 4,4 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,5 %
★
(bättre värde) 60,7 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Rättvik jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Säter
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 94,8 %
★
(bättre värde) 88,7 % 79,4 % Anmälda brott 9 829 per 100 000 inv. 6 621 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Rättvik jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Säter
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,1 % 2,6 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,8 % 2,9 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 375 400 kr 396 600 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 12,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 7,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,4 % 86,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 71,5 index (0–100) – Utpendling, andel 36,5 % 56,3 % – Inpendling, andel 23,6 % 34,2 % –
Boende Boende — Rättvik jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Säter
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 8,5 %
★
(bättre värde) 12,2 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 125,35 kr/kvm 115,67 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 32 kr/år
★
(bättre värde) 34 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 142 kr/kvm 142 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 261 kr/kvm 241 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 18 132 kr/kvm 16 674 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 14 826 kr/kvm 10 362 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 19 617 kr/kvm 24 837 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 144,8 per 1 000 inv. 160,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 63,2 per 1 000 inv. 27,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 325,6 per 1 000 inv. 310,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 534,0 per 1 000 inv. 498,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,3 per 1 000 inv. 15,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,6 % 0,5 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 10 931 11 093 10 633 801 Mediannettoinkomst 276 400 kr/inv. 295 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 36,4 per 100 000 inv. 17,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 946 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Rättvik jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Säter
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,0 % 86,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % 88,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,8 %
★
(bättre värde) 50,4 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 38,0 % 40,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Rättvik jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Säter
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,4 % 4,1 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Rättvik jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Säter
Riket
Cykelväg per invånare 1,78 m/inv 2,35 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,0 % 99,5 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 62,0 %
★
(bättre värde) 57,4 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Rättvik jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Rättvik Säter
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,7 %
★
(bättre värde) 7,4 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,1 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,9 % 9,3 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Rättvik och Säter har nästan identisk kommunalskatt (33,80 % respektive 34,30 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Säter (214,7 poäng) 5,8 poäng högre än Rättvik (208,9 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Säter (396 600 kr) än i Rättvik (375 400 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Rättvik eller flytta till Säter .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Rättvik eller Säter? Den totala kommunala skattesatsen är 33,80 % i Rättvik och 34,30 % i Säter (2026). Rättvik har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,50 procentenheter motsvarar i storleksordningen 175 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Rättvik eller Säter? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 208,9 poäng i Rättvik och 214,7 poäng i Säter (2025). Säter har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 5,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Rättvik eller Säter? Rättvik har 10 978 invånare och Säter har 11 222 (2025). Säter är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 375 400 kr i Rättvik och 396 600 kr i Säter per år. Källa: SCB via Kolada.