Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Avesta vs Rättvik — vilket är bäst att bo i?

Avesta har 22 366 invånare och Rättvik har 10 978 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Rättvik ett bättre värde på 37 och Avesta på 13.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Avesta jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Rättvik Riket
Folkmängd jämförs ej 22 366 10 978 10 605 529
Befolkningsförändring −0,2 % −0,2 % 0,2 %
Medelålder 45,6 år 49,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,7 % 34,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,5 % 17,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 16,5 % 7,5 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Avesta jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Rättvik Riket
Kommunal skattesats 33,95 % 33,80 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 627 kr/inv. 29 695 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 20,7 % 69,6 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 74 491 kr/inv. 77 222 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Avesta jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Rättvik Riket
Meritvärde åk 9 209,1 poäng 223,3 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 209,4 poäng 223,2 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 76,0 % 88,3 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 60,3 % 73,0 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare (bättre värde) 11,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 199 830 kr 210 970 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Avesta jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Rättvik Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 86,3 % 92,2 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 75 % 82 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 22 dagar (2025) 29 dagar (2018) –

Hälsa

Hälsa — Avesta jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Rättvik Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,3 år 82,8 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,0 dagar (bättre värde) 15,5 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 13,1 % 12,8 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 % 96,3 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,8 % 65,8 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,1 % 5,1 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,2 % 63,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Avesta jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Rättvik Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 30,0 % 22,8 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,9 % 3,9 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Avesta jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Rättvik Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 70,8 % 94,8 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 10 910 per 100 000 inv. 9 829 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Avesta jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Rättvik Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,5 % 4,4 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,1 % 3,8 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 389 100 kr (bättre värde) 375 400 kr 401 400 kr
Nystartade företag 8,4 per 1 000 inv. 12,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,5 % 84,4 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 77,6 index (0–100) – –
Utpendling, andel 23,2 % 36,5 % –
Inpendling, andel 23,5 % 23,6 % –

Miljö

Miljö — Avesta jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Rättvik Riket
Insamlat kommunalt avfall 430 kg/inv 395 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 25 % (2025) 32 % (2024) –
Andel elbilar 4,1 % (bättre värde) 3,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 10,05 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 17,51 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Avesta jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Rättvik Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 16,1 % 8,5 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 61,85 kr/kvm (bättre värde) 125,35 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20,95 kr/kvm (bättre värde) 31,56 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm (bättre värde) 142 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 276 kr/kvm 261 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 14 564 kr/kvm 18 132 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 7 057 kr/kvm 14 826 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 19 059 kr/kvm 19 617 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 179,9 per 1 000 inv. 144,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 130,8 per 1 000 inv. 63,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 251,0 per 1 000 inv. 325,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 561,7 per 1 000 inv. 534,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 5,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −3,0 % −0,6 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 21 766 10 931 10 633 801
Mediannettoinkomst 288 100 kr/inv. (bättre värde) 276 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 76,0 per 100 000 inv. 36,4 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 8 kr/inv. 946 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Avesta jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Rättvik Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,2 % 84,1 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % 85,3 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,9 % 50,8 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 38,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Avesta jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Rättvik Riket
Elever i kulturskola, andel 9,7 % 11,4 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 638 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 255 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,77 lån/inv 5,09 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Avesta jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Rättvik Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 45,5 % 73,3 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Avesta jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Rättvik Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,3 % 4,4 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Avesta jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Rättvik Riket
Cykelväg per invånare 3,01 m/inv (bättre värde) 1,78 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,2 % (bättre värde) 99,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 71,7 % (bättre värde) 62,0 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Avesta jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Rättvik Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 % 7,7 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,5 % 8,9 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Avesta jämfört med Rättvik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Rättvik Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 29,9 % 34,4 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Rättvik har lägre kommunalskatt (33,80 %) jämfört med Avesta (33,95 %), en skillnad på 0,15 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Rättvik (223,3 poäng) 14,2 poäng högre än Avesta (209,1 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Avesta eller flytta till Rättvik.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Avesta eller Rättvik?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,95 % i Avesta och 33,80 % i Rättvik (2026). Rättvik har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,15 procentenheter motsvarar ungefär 30 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Avesta eller Rättvik?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 209,1 poäng i Avesta och 223,3 poäng i Rättvik (2026). Rättvik har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 14,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Avesta eller Rättvik?

Avesta har 22 366 invånare och Rättvik har 10 978 (2025). Avesta är alltså den större av de två kommunerna. Avesta har ungefär 2,0 gånger fler invånare än Rättvik. Medianinkomsten (20–64 år) är 389 100 kr i Avesta och 375 400 kr i Rättvik per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2018–2026. Jämförelsen omfattar 54 jämförbara nyckeltal mellan Avesta och Rättvik.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.