Kommunatlas
Jämförelse · Södermanlands län

Oxelösund vs Strängnäs — vilket är bäst att bo i?

Oxelösund har 11 962 invånare och Strängnäs har 39 387 (2025). Båda kommunerna ligger i Södermanlands län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Strängnäs ett bättre värde på 33 och Oxelösund på 20.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Oxelösund jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Strängnäs Riket
Folkmängd jämförs ej 11 962 39 387 10 605 529
Befolkningsförändring −0,6 % 0,2 % 0,2 %
Medelålder 46,1 år 43,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 28,3 % 23,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,5 % 23,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 20,7 % 16,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Oxelösund jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Strängnäs Riket
Kommunal skattesats 33,05 % 32,50 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 4 079 kr/inv. 4 280 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 20,2 % 31,7 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 026 kr/inv. 68 257 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Oxelösund jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Strängnäs Riket
Meritvärde åk 9 211,8 poäng 236,0 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,8 poäng 237,8 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 83,8 % 85,9 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 66,9 % 72,9 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,5 elever/lärare 12,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 181 245 kr 195 975 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare (bättre värde) 6,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Oxelösund jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Strängnäs Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 69,7 % (bättre värde) 59,1 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 63 % 77 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 93 dagar (2024) 66 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Oxelösund jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Strängnäs Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,5 år 81,7 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,2 dagar 11,1 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,8 % 10,1 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,8 % (bättre värde) 94,5 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 60,5 % (2022) 64,4 % (2024) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 9,0 % (2022) 8,5 % (2024) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,3 % (2022) 59,5 % (2024) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Oxelösund jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Strängnäs Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 29,4 % 35,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,2 % 4,6 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Oxelösund jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Strängnäs Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,1 % (bättre värde) 83,1 % 79,4 %
Anmälda brott 11 120 per 100 000 inv. 9 362 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Oxelösund jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Strängnäs Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,2 % 6,1 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,7 % 3,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 402 100 kr 415 100 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 8,2 per 1 000 inv. 11,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,7 % 82,8 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 82,8 index (0–100) (bättre värde) 76,3 index (0–100) –
Utpendling, andel 44,1 % 48,1 % –
Inpendling, andel 45,7 % 22,3 % –

Miljö

Miljö — Oxelösund jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Strängnäs Riket
Insamlat kommunalt avfall 394 kg/inv (bättre värde) 454 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 35 % 40 % (bättre värde) –
Andel elbilar 4,3 % 7,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 136,99 ton CO2-ekv/inv 3,31 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Oxelösund jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Strängnäs Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 6,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,3 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,0 % 11,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 92,15 kr/kvm (bättre värde) 150,25 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25,14 kr/kvm 19,95 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 113 kr/kvm (bättre värde) 119 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 156 kr/kvm (bättre värde) 263 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 22 794 kr/kvm 31 138 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 8 012 kr/kvm 26 165 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 32 125 kr/kvm 37 961 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 185,7 per 1 000 inv. 190,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 171,0 per 1 000 inv. 87,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 190,7 per 1 000 inv. 211,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 547,4 per 1 000 inv. 489,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 7,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,9 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 13,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,8 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,3 % 5,6 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 855 40 640 10 633 801
Mediannettoinkomst 293 200 kr/inv. 321 300 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 58,5 per 100 000 inv. 40,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Oxelösund jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Strängnäs Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,4 % 83,1 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,5 % 86,0 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,5 % 53,1 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 42,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Oxelösund jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Strängnäs Riket
Elever i kulturskola, andel 12,1 % (bättre värde) 8,0 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 052 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 809 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,79 lån/inv 5,04 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Oxelösund jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Strängnäs Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 65,7 % (bättre värde) 62,2 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Oxelösund jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Strängnäs Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,6 % 4,8 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Oxelösund jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Strängnäs Riket
Cykelväg per invånare 5,45 m/inv (bättre värde) 2,53 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 99,8 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 86,5 % (bättre värde) 74,4 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Oxelösund jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Strängnäs Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 % (bättre värde) 4,7 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,3 % 3,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,4 % (bättre värde) 6,9 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Oxelösund jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Strängnäs Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 31,1 % 43,0 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Strängnäs har lägre kommunalskatt (32,50 %) jämfört med Oxelösund (33,05 %), en skillnad på 0,55 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Strängnäs (236,0 poäng) 24,2 poäng högre än Oxelösund (211,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Oxelösund eller flytta till Strängnäs.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Oxelösund eller Strängnäs?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,05 % i Oxelösund och 32,50 % i Strängnäs (2026). Strängnäs har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,55 procentenheter motsvarar ungefär 120 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Oxelösund eller Strängnäs?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 211,8 poäng i Oxelösund och 236,0 poäng i Strängnäs (2026). Strängnäs har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 24,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Oxelösund eller Strängnäs?

Oxelösund har 11 962 invånare och Strängnäs har 39 387 (2025). Strängnäs är alltså den större av de två kommunerna. Strängnäs har ungefär 3,3 gånger fler invånare än Oxelösund. Medianinkomsten (20–64 år) är 402 100 kr i Oxelösund och 415 100 kr i Strängnäs per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Oxelösund och Strängnäs.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.