Jämförelse · Södermanlands län
Oxelösund vs Trosa — vilket är bäst att bo i? Oxelösund har 11 962 invånare och Trosa har 14 900 (2025). Båda kommunerna ligger i Södermanlands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Trosa ett bättre värde på 39 och Oxelösund på 18.
Oxelösund
18
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Trosa
39
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Oxelösund jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Trosa
Riket
Folkmängd jämförs ej 11 962 14 900 10 605 529 Befolkningsförändring −0,6 % −0,2 % 0,2 % Medelålder 46,1 år 45,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 28,3 % 26,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,5 % 23,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 20,7 % 14,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Oxelösund jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Trosa
Riket
Meritvärde åk 9 202,5 poäng 230,2 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 203,6 poäng 230,5 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 82,3 % 89,7 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 62,1 % 77,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,5 elever/lärare 12,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 181 245 kr 182 898 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,9 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Oxelösund jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Trosa
Riket
Medellivslängd 80,5 år 82,8 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 13,2 dagar 10,4 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,8 %
★
(bättre värde) 12,0 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,8 %
★
(bättre värde) 94,9 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 60,5 % 69,1 %
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 9,0 % 5,4 %
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,3 % 65,6 %
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Oxelösund jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Trosa
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,1 % 93,4 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 11 120 per 100 000 inv. 7 959 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Oxelösund jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Trosa
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,4 % 3,0 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,7 % 2,5 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 402 100 kr 434 900 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,2 per 1 000 inv. 12,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,7 % 85,1 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 82,8 index (0–100) 83,2 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 44,1 % 54,5 % – Inpendling, andel 45,7 % 27,7 % –
Boende Boende — Oxelösund jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Trosa
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 6,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,9 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,0 %
★
(bättre värde) 13,6 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 92,15 kr/kvm
★
(bättre värde) 210,75 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25 kr/år
★
(bättre värde) 33 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 113 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 156 kr/kvm
★
(bättre värde) 277 kr/kvm – Fastighetspris småhus 22 794 kr/kvm 38 466 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 8 012 kr/kvm 30 418 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 32 125 kr/kvm 41 454 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 185,7 per 1 000 inv. 127,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 171,0 per 1 000 inv. 71,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 190,7 per 1 000 inv. 221,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 547,4 per 1 000 inv. 421,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 7,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 5,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 13,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,3 % 4,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 855 15 548 10 633 801 Mediannettoinkomst 293 200 kr/inv. 339 700 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 58,5 per 100 000 inv. 13,4 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 6 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Oxelösund jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Trosa
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,0 % 85,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % (2025) Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 % 90,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % (2025) Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,5 % 55,5 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 49,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Oxelösund jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Trosa
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,6 % 3,8 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Oxelösund jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Trosa
Riket
Cykelväg per invånare 5,45 m/inv
★
(bättre värde) 3,70 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 86,5 %
★
(bättre värde) 63,9 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Oxelösund jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Trosa
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 %
★
(bättre värde) 5,3 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,3 % 2,8 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,4 %
★
(bättre värde) 8,0 % 9,0 %
Sammanfattning Trosa har lägre kommunalskatt (32,03 %) jämfört med Oxelösund (33,05 %), en skillnad på 1,02 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Trosa (230,2 poäng) 27,7 poäng högre än Oxelösund (202,5 poäng). Medianinkomsten är 8 % högre i Trosa (434 900 kr) än i Oxelösund (402 100 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Oxelösund eller flytta till Trosa .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Oxelösund eller Trosa? Den totala kommunala skattesatsen är 33,05 % i Oxelösund och 32,03 % i Trosa (2026). Trosa har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,02 procentenheter motsvarar i storleksordningen 357 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Oxelösund eller Trosa? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 202,5 poäng i Oxelösund och 230,2 poäng i Trosa (2025). Trosa har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 27,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Oxelösund eller Trosa? Oxelösund har 11 962 invånare och Trosa har 14 900 (2025). Trosa är alltså den största av de två kommunerna. Trosa har ungefär 1,2 gånger fler invånare än Oxelösund. Medianinkomsten (20–64 år) är 402 100 kr i Oxelösund och 434 900 kr i Trosa per år. Källa: SCB via Kolada.