Jämförelse · Östergötlands län
Mjölby vs Motala — vilket är bäst att bo i? Mjölby har 28 823 invånare och Motala har 43 131 (2025). Båda kommunerna ligger i Östergötlands län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Mjölby ett bättre värde på 37 och Motala på 17.
Mjölby
37
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Motala
17
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Mjölby jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Motala
Riket
Folkmängd jämförs ej 28 823 43 131 10 605 529 Befolkningsförändring 0,4 % −0,9 % 0,2 % Medelålder 42,6 år 44,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 22,1 % 25,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,7 % 22,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,2 % 15,0 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Mjölby jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Motala
Riket
Meritvärde åk 9 206,2 poäng 210,7 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 207,3 poäng 212,0 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 77,1 %
★
(bättre värde) 76,5 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 63,5 %
★
(bättre värde) 59,2 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 176 208 kr 195 137 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Mjölby jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Motala
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,0 år 82,2 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,5 dagar
★
(bättre värde) 10,9 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 %
★
(bättre värde) 10,2 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,0 % 94,9 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,9 %
★
(bättre värde) 67,5 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,8 %
★
(bättre värde) 5,0 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,6 % 63,2 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Mjölby jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Motala
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 79,9 %
★
(bättre värde) 77,8 % 79,4 % Anmälda brott 9 997 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 12 286 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Mjölby jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Motala
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,8 %
★
(bättre värde) 7,2 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 %
★
(bättre värde) 5,8 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 404 600 kr
★
(bättre värde) 382 000 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 7,7 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,3 %
★
(bättre värde) 81,3 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 75,3 index (0–100) 76,4 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 44,6 % 37,8 % – Inpendling, andel 43,3 % 19,5 % –
Boende Boende — Mjölby jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Motala
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 11,9 %
★
(bättre värde) 14,4 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 77,44 kr/kvm 54,19 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 37,31 kr/kvm 24,56 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 210 kr/kvm
★
(bättre värde) 238 kr/kvm – Fastighetspris småhus 22 273 kr/kvm 20 815 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 15 111 kr/kvm 15 668 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 15 527 kr/kvm 27 015 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 179,8 per 1 000 inv. 225,1 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 75,3 per 1 000 inv. 49,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 234,9 per 1 000 inv. 236,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 490,0 per 1 000 inv. 511,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 3,1 % −1,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 29 050 42 363 10 633 801 Mediannettoinkomst 305 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 288 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 17,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 30,1 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Mjölby jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Motala
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,2 %
★
(bättre värde) 82,8 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,4 %
★
(bättre värde) 84,5 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,7 %
★
(bättre värde) 46,1 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 47,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Mjölby jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Motala
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 %
★
(bättre värde) 7,7 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Mjölby jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Motala
Riket
Cykelväg per invånare 3,70 m/inv 3,76 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % 99,8 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 46,5 % 82,0 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Mjölby jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Motala
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,6 %
★
(bättre värde) 7,4 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,9 %
★
(bättre värde) 9,0 % 9,0 %
Sammanfattning Motala har lägre kommunalskatt (33,25 %) jämfört med Mjölby (33,45 %), en skillnad på 0,20 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Motala (210,7 poäng) 4,5 poäng högre än Mjölby (206,2 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Mjölby (404 600 kr) än i Motala (382 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Mjölby eller flytta till Motala .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Mjölby eller Motala? Den totala kommunala skattesatsen är 33,45 % i Mjölby och 33,25 % i Motala (2026). Motala har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,20 procentenheter motsvarar ungefär 40 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Mjölby eller Motala? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 206,2 poäng i Mjölby och 210,7 poäng i Motala (2026). Motala har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 4,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Mjölby eller Motala? Mjölby har 28 823 invånare och Motala har 43 131 (2025). Motala är alltså den större av de två kommunerna. Motala har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Mjölby. Medianinkomsten (20–64 år) är 404 600 kr i Mjölby och 382 000 kr i Motala per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.