Kommunatlas
Jämförelse · Östergötlands län

Mjölby vs Söderköping — vilket är bäst att bo i?

Mjölby har 28 823 invånare och Söderköping har 14 741 (2025). Båda kommunerna ligger i Östergötlands län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Söderköping ett bättre värde på 38 och Mjölby på 19.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Mjölby jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Söderköping Riket
Folkmängd jämförs ej 28 823 14 741 10 605 529
Befolkningsförändring 0,4 % −0,3 % 0,2 %
Medelålder 42,6 år 45,3 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 22,1 % 26,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,7 % 23,3 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,2 % 6,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Mjölby jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Söderköping Riket
Kommunal skattesats 33,45 % (bättre värde) 33,53 % 32,38 %
Årets resultat 1 351 kr/inv. 3 377 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 35,0 % (bättre värde) 18,8 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 71 124 kr/inv. 75 625 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Mjölby jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Söderköping Riket
Meritvärde åk 9 207,2 poäng 218,8 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 209,9 poäng 220,1 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 77,2 % 82,3 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 58,1 % 73,7 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,3 elever/lärare 10,2 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 176 208 kr 202 775 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 4,4 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Mjölby jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Söderköping Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 86 % (bättre värde) 82 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 77 % 86 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 72 dagar 28 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Mjölby jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Söderköping Riket
Medellivslängd 82,0 år 82,6 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,5 dagar (bättre värde) 10,7 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % 8,4 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,0 % 96,0 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 68,9 % (bättre värde) 62,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,8 % 3,1 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,6 % 62,6 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Mjölby jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Söderköping Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 29,3 % 22,0 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,0 % 3,3 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Mjölby jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Söderköping Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 79,9 % 92,9 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 9 997 per 100 000 inv. 6 820 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Mjölby jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Söderköping Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,7 % 3,5 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 % 4,2 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 404 600 kr 405 800 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,4 per 1 000 inv. 12,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,3 % 85,7 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 75,3 index (0–100)
Utpendling, andel 44,6 % 60,0 %
Inpendling, andel 43,3 % 37,3 %

Miljö

Miljö — Mjölby jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Söderköping Riket
Insamlat kommunalt avfall 562 kg/inv 477 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 25 % 31 % (bättre värde)
Andel elbilar 6,7 % (bättre värde) 5,9 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,23 ton CO2-ekv/inv 4,51 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Mjölby jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Söderköping Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 11,9 % 7,4 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 77,44 kr/kvm (bättre värde) 130,25 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 37 kr/år 21 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm (bättre värde) 146 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 210 kr/kvm (bättre värde) 214 kr/kvm
Fastighetspris småhus 22 273 kr/kvm 25 029 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 15 111 kr/kvm 21 115 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 15 527 kr/kvm 40 061 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 179,8 per 1 000 inv. 171,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 75,3 per 1 000 inv. 20,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 234,9 per 1 000 inv. 278,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 490,0 per 1 000 inv. 470,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,4 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 3,1 % 0,9 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 29 050 14 678 10 633 801
Mediannettoinkomst 305 600 kr/inv. 307 100 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 17,3 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Mjölby jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Söderköping Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 % 87,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 % 89,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,7 % 52,7 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 38,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Mjölby jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Söderköping Riket
Elever i kulturskola, andel 16,2 % (bättre värde) 10,4 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 670 kr/elev (bättre värde) 1 402 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,82 lån/inv 6,12 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Mjölby jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Söderköping Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 66,9 % 69,6 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Mjölby jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Söderköping Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 % (bättre värde) 6,4 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Mjölby jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Söderköping Riket
Cykelväg per invånare 3,70 m/inv (bättre värde) 3,02 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % (bättre värde) 98,7 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 46,5 % 51,8 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Mjölby jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Söderköping Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,6 % (bättre värde) 6,1 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 2,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,9 % (bättre värde) 8,0 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Mjölby jämfört med Söderköping, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Söderköping Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 37,2 % 40,2 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Mjölby och Söderköping har nästan identisk kommunalskatt (33,45 % respektive 33,53 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Söderköping (218,8 poäng) 11,6 poäng högre än Mjölby (207,2 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Mjölby eller flytta till Söderköping.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Mjölby eller Söderköping?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,45 % i Mjölby och 33,53 % i Söderköping (2026). Mjölby har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Mjölby eller Söderköping?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 207,2 poäng i Mjölby och 218,8 poäng i Söderköping (2025). Söderköping har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 11,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Mjölby eller Söderköping?

Mjölby har 28 823 invånare och Söderköping har 14 741 (2025). Mjölby är alltså den största av de två kommunerna. Mjölby har ungefär 2,0 gånger fler invånare än Söderköping. Medianinkomsten (20–64 år) är 404 600 kr i Mjölby och 405 800 kr i Söderköping per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare