Flytta till Mjölby — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Mjölby? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Mjölby har 28 823 invånare och ligger i Östergötlands län.
Kommunalskatten på 33,45 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Mjölby på 33,45 % är 1,07 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Mjölby är 404 600 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Mjölby på 207,2 poäng är 21,3 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 77,2 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
Tryggheten utomhus i Mjölby (79,9 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %.
Bostadspriser och boende i Mjölby
Fastighetspriset för småhus i Mjölby är 22 273 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 340 950 kr. Bostadsrätter ligger på 15 111 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 057 770 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Mjölby: 11,9 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Mjölby och guiden för att köpa bostad i Mjölby.
Arbetsmarknad
Arbetslösheten i Mjölby på 4,7 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %.
Medianinkomsten i Mjölby är 404 600 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Mjölby jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Mjölby | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 33,45 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 4,7 % | 5,4 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 | 207,2 | 228,5 | Sämre |
| Trygghet utomhus | 79,9 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet | 77,2 % | 84,2 % | Sämre |
| Medianinkomst | 404 600 kr | 401 400 kr | Bättre |
| Eftergymnasial utbildning | 37,2 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 22 273 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit | 66,9 % | 63,9 % | Bättre |
Sammanfattning — är Mjölby rätt för dig?
Kommunalskatten i Mjölby på 33,45 % är 1,07 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten i Mjölby på 4,7 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %. Meritvärdet i åk 9 i Mjölby på 207,2 poäng är 21,3 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 77,2 % (rikssnitt 84,2 %). Tryggheten utomhus i Mjölby (79,9 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %. Fastighetspriset för småhus i Mjölby är 22 273 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 340 950 kr. Bostadsrätter ligger på 15 111 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 057 770 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 66,9 % av invånarna rekommenderar att flytta till Mjölby (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Mjölby en mellanstor ort med 28 823 invånare i Östergötlands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Mjölby
Är det dyrt att bo i Mjölby?
Kommunalskatten i Mjölby är 33,45 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 404 600 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Mjölby?
Fastighetspriset för småhus i Mjölby är 22 273 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 340 950 kr. Bostadsrätter ligger på 15 111 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Mjölby?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Mjölby är 207,2 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 77,2 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Mjölby?
Sysselsättningsgraden i Mjölby är 84,3 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 404 600 kr/år. Arbetslösheten är 4,7 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Mjölby?
79,9 % av invånarna i Mjölby uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Mjölby?
Mjölby hade 28 823 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.
I vilket län ligger Mjölby?
Mjölby kommun ligger i Östergötlands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Östergötland.
Mer om Mjölby
- Fullständig statistik om Mjölby alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Mjölby skattsida
- Barnfamiljer i Mjölby skola & förskola
- Trygghet i Mjölby brott & trygghet
- Befolkning i Mjölby befolkningsstatistik
- VA-taxa i Mjölby vatten & avlopp
- Pendling i Mjölby in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Mjölby lön efter skatt
Andra kommuner i Östergötlands län du kanske vill jämföra:
Jämför Mjölby med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider