Kommunatlas
Östergötlands län

Flytta till Motala — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Motala? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 33,25 %
Befolkning 43 131 inv.
Meritvärde åk 9 210,7
Läge Östergötlands län

Motala har 43 131 invånare och ligger i Östergötlands län.

Kommunalskatten på 33,25 % är 0,87 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Motala på 33,25 % är 0,87 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Motala är 382 000 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Meritvärdet i åk 9 i Motala på 210,7 poäng är 19,0 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 76,5 % (rikssnitt 83,6 %).

Trygghet

Tryggheten utomhus i Motala (77,8 %, 2025) ligger nära riksgenomsnittet samma år på 79,4 %.

Bostadspriser och boende i Motala

Villa/småhus 20 815 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 3 122 250 kr
Bostadsrätt 15 668 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 1 096 760 kr

Fastighetspriset för småhus i Motala är 20 815 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 122 250 kr. Bostadsrätter ligger på 15 668 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 096 760 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Motala: 14,4 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetslösheten bland 18–65-åringar i Motala på 7,2 % (årsmedelvärde 2025) är i linje med riksgenomsnittet på 7,0 %.

Medianinkomsten i Motala är 382 000 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 37,8 % Inpendling: 19,5 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Motala jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Motala Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt (2026) 33,25 % 32,38 % Sämre
Arbetslöshet 18–65 år (2025) 7,2 % 7,0 % Sämre
Meritvärde åk 9 (2026) 210,7 229,7 Sämre
Trygghet utomhus (2025) 77,8 % 79,4 % Sämre
Gymnasiebehörighet (2026) 76,5 % 83,6 % Sämre
Medianinkomst (2024) 382 000 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning (2025) 34,8 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus (2025) 20 815 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit (2025) 41,5 % 63,9 % Sämre

Sammanfattning — är Motala rätt för dig?

Kommunalskatten i Motala på 33,25 % är 0,87 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten bland 18–65-åringar i Motala på 7,2 % (årsmedelvärde 2025) är i linje med riksgenomsnittet på 7,0 %. Meritvärdet i åk 9 i Motala på 210,7 poäng är 19,0 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 76,5 % (rikssnitt 83,6 %). Tryggheten utomhus i Motala (77,8 %, 2025) ligger nära riksgenomsnittet samma år på 79,4 %. Fastighetspriset för småhus i Motala är 20 815 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 122 250 kr. Bostadsrätter ligger på 15 668 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 096 760 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 41,5 % av invånarna rekommenderar att flytta till Motala (2025; rikssnitt samma år 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Motala en förhållandevis stor stad med 43 131 invånare i Östergötlands län. Större städer har bredare utbud men tuffare bostadsmarknad.

Vanliga frågor om att flytta till Motala

Är det dyrt att bo i Motala?

Kommunalskatten i Motala är 33,25 % (2026), vilket är 0,87 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 382 000 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Motala?

Fastighetspriset för småhus i Motala är 20 815 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 122 250 kr. Bostadsrätter ligger på 15 668 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Motala?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Motala är 210,7 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 76,5 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Motala?

Sysselsättningsgraden i Motala är 81,3 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 382 000 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 7,2 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).

Hur trygg är Motala?

77,8 % av invånarna i Motala uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025; rikssnitt samma år 79,4 %). Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Motala?

Motala hade 43 131 invånare år 2025. Det gör Motala till en förhållandevis stor stad.

I vilket län ligger Motala?

Motala kommun ligger i Östergötlands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Östergötland.

Jämför Motala med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser / RKA). Senast tillgängliga data används. Riksvärden avser hela Sverige.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Källor

  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
  • Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
  • Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
  • Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
  • Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
  • Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
  • Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
  • Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
  • Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
  • Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.