Jämförelse · Östergötlands län
Motala vs Norrköping — vilket är bäst att bo i? Motala har 43 131 invånare och Norrköping har 144 904 (2025). Båda kommunerna ligger i Östergötlands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Norrköping ett bättre värde på 29 och Motala på 23.
Motala
23
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Norrköping
29
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Motala jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Norrköping
Riket
Folkmängd jämförs ej 43 131 144 904 10 605 529 Befolkningsförändring −0,9 % −0,1 % 0,2 % Medelålder 44,9 år 41,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,6 % 20,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,2 % 22,9 % 22,4 % Andel utrikes födda 15,0 % 21,0 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Motala jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Norrköping
Riket
Kommunal skattesats 33,25 %
★
(bättre värde) 33,30 % 32,38 % Årets resultat 2 425 kr/inv. 24 814 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 327 kr/inv. Soliditet 45,0 %
★
(bättre värde) 35,7 % 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 74 052 kr/inv. 72 097 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Motala jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Norrköping
Riket
Meritvärde åk 9 205,2 poäng 229,6 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 206,0 poäng 230,4 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 76,0 % 82,6 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 58,7 % 71,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 195 137 kr 184 325 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Motala jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Norrköping
Riket
Medellivslängd 82,2 år
★
(bättre värde) 80,7 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,9 dagar 10,9 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,2 % 8,1 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,9 %
★
(bättre värde) 94,7 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 67,5 % 67,8 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 5,0 %
★
(bättre värde) 6,3 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,2 % 65,2 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Motala jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Norrköping
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,8 % – 79,4 % Anmälda brott 12 286 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 12 832 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Motala jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Norrköping
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,0 %
★
(bättre värde) 7,4 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,8 % 5,2 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 382 000 kr 384 400 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 7,7 per 1 000 inv. 9,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,3 %
★
(bättre värde) 80,1 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 76,4 index (0–100) 76,6 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 37,8 % 20,0 % – Inpendling, andel 19,5 % 19,8 % –
Boende Boende — Motala jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Norrköping
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 14,4 % 11,0 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 54,19 kr/kvm
★
(bättre värde) 80,80 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25 kr/år 18 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm
★
(bättre värde) 146 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 238 kr/kvm 214 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 20 815 kr/kvm 29 162 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 15 668 kr/kvm 23 032 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 27 015 kr/kvm 33 758 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 225,1 per 1 000 inv. 256,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 49,8 per 1 000 inv. 105,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 236,2 per 1 000 inv. 151,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 511,2 per 1 000 inv. 513,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,4 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,2 % 1,0 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 42 363 144 962 10 633 801 Mediannettoinkomst 288 000 kr/inv. 295 300 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 30,1 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 62,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 35 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Motala jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Norrköping
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,0 %
★
(bättre värde) 79,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 %
★
(bättre värde) 84,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,1 % 46,5 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 47,0 % 45,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Motala jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Norrköping
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,7 % 6,8 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Motala jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Norrköping
Riket
Cykelväg per invånare 3,76 m/inv
★
(bättre värde) 2,41 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % 99,9 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 82,0 % 83,8 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Motala jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Norrköping
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 %
★
(bättre värde) 7,1 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,5 % 4,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,0 %
★
(bättre värde) 8,0 % 9,0 %
Sammanfattning Motala och Norrköping har nästan identisk kommunalskatt (33,25 % respektive 33,30 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Norrköping (229,6 poäng) 24,4 poäng högre än Motala (205,2 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Motala eller flytta till Norrköping .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Motala eller Norrköping? Den totala kommunala skattesatsen är 33,25 % i Motala och 33,30 % i Norrköping (2026). Motala har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Motala eller Norrköping? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 205,2 poäng i Motala och 229,6 poäng i Norrköping (2025). Norrköping har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 24,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Motala eller Norrköping? Motala har 43 131 invånare och Norrköping har 144 904 (2025). Norrköping är alltså den största av de två kommunerna. Norrköping har ungefär 3,4 gånger fler invånare än Motala. Medianinkomsten (20–64 år) är 382 000 kr i Motala och 384 400 kr i Norrköping per år. Källa: SCB via Kolada.