Jämförelse · Östergötlands län
Mjölby vs Norrköping — vilket är bäst att bo i? Mjölby har 28 823 invånare och Norrköping har 144 904 (2025). Båda kommunerna ligger i Östergötlands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Mjölby ett bättre värde på 33 och Norrköping på 21.
Mjölby
33
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Norrköping
21
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Mjölby jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Norrköping
Riket
Folkmängd jämförs ej 28 823 144 904 10 605 529 Befolkningsförändring 0,4 % −0,1 % 0,2 % Medelålder 42,6 år 41,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 22,1 % 20,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,7 % 22,9 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,2 % 21,0 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Mjölby jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Norrköping
Riket
Kommunal skattesats 33,45 % 33,30 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 1 351 kr/inv. 24 814 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 327 kr/inv. Soliditet 35,0 % 35,7 %
★
(bättre värde) 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 71 124 kr/inv. 72 097 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Mjölby jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Norrköping
Riket
Meritvärde åk 9 207,2 poäng 229,6 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 209,9 poäng 230,4 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 77,2 % 82,6 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 58,1 % 71,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 176 208 kr 184 325 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Mjölby jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Norrköping
Riket
Medellivslängd 82,0 år
★
(bättre värde) 80,7 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,5 dagar
★
(bättre värde) 10,9 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % 8,1 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,0 % 94,7 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,9 %
★
(bättre värde) 67,8 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,8 %
★
(bättre värde) 6,3 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,6 % 65,2 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Mjölby jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Norrköping
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 79,9 % – 79,4 % Anmälda brott 9 997 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 12 832 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Mjölby jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Norrköping
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,7 %
★
(bättre värde) 7,4 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 %
★
(bättre värde) 5,2 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 404 600 kr
★
(bättre värde) 384 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,4 per 1 000 inv. 9,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,3 %
★
(bättre värde) 80,1 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 75,3 index (0–100) 76,6 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 44,6 % 20,0 % – Inpendling, andel 43,3 % 19,8 % –
Boende Boende — Mjölby jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Norrköping
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 11,9 % 11,0 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 77,44 kr/kvm
★
(bättre värde) 80,80 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 37 kr/år 18 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm
★
(bättre värde) 146 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 210 kr/kvm
★
(bättre värde) 214 kr/kvm – Fastighetspris småhus 22 273 kr/kvm 29 162 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 15 111 kr/kvm 23 032 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 15 527 kr/kvm 33 758 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 179,8 per 1 000 inv. 256,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 75,3 per 1 000 inv. 105,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 234,9 per 1 000 inv. 151,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 490,0 per 1 000 inv. 513,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 3,1 % 1,0 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 29 050 144 962 10 633 801 Mediannettoinkomst 305 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 295 300 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 17,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 62,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 35 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Mjölby jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Norrköping
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 %
★
(bättre värde) 79,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 %
★
(bättre värde) 84,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,7 %
★
(bättre värde) 46,5 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 45,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Mjölby jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Norrköping
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 %
★
(bättre värde) 6,8 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Mjölby jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Norrköping
Riket
Cykelväg per invånare 3,70 m/inv
★
(bättre värde) 2,41 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % 99,9 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 46,5 % 83,8 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Mjölby jämfört med Norrköping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Norrköping
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,6 %
★
(bättre värde) 7,1 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 4,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,9 %
★
(bättre värde) 8,0 % 9,0 %
Sammanfattning Mjölby och Norrköping har nästan identisk kommunalskatt (33,45 % respektive 33,30 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Norrköping (229,6 poäng) 22,4 poäng högre än Mjölby (207,2 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Mjölby eller flytta till Norrköping .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Mjölby eller Norrköping? Den totala kommunala skattesatsen är 33,45 % i Mjölby och 33,30 % i Norrköping (2026). Norrköping har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,15 procentenheter motsvarar i storleksordningen 53 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Mjölby eller Norrköping? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 207,2 poäng i Mjölby och 229,6 poäng i Norrköping (2025). Norrköping har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 22,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Mjölby eller Norrköping? Mjölby har 28 823 invånare och Norrköping har 144 904 (2025). Norrköping är alltså den största av de två kommunerna. Norrköping har ungefär 5,0 gånger fler invånare än Mjölby. Medianinkomsten (20–64 år) är 404 600 kr i Mjölby och 384 400 kr i Norrköping per år. Källa: SCB via Kolada.