Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Malung-Sälen vs Smedjebacken — vilket är bäst att bo i?

Malung-Sälen har 10 192 invånare och Smedjebacken har 10 758 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Malung-Sälen ett bättre värde på 29 och Smedjebacken på 23.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Malung-Sälen jämfört med Smedjebacken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Smedjebacken Riket
Folkmängd jämförs ej 10 192 10 758 10 605 529
Befolkningsförändring −0,6 % −0,6 % 0,2 %
Medelålder 46,9 år 47,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,9 % 30,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 18,6 % 19,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,3 % 10,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Malung-Sälen jämfört med Smedjebacken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Smedjebacken Riket
Kommunal skattesats 34,45 % 34,44 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 732 kr/inv. 3 296 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 39,3 % 41,7 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 78 141 kr/inv. 71 691 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Malung-Sälen jämfört med Smedjebacken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Smedjebacken Riket
Meritvärde åk 9 228,5 poäng (bättre värde) 219,5 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 228,6 poäng (bättre värde) 220,7 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 92,6 % 94,1 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 84,3 % (bättre värde) 78,0 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare 10,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 212 138 kr 239 859 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,4 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Malung-Sälen jämfört med Smedjebacken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Smedjebacken Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,3 % (bättre värde) 87,5 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 63 % 89 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 42 dagar 29 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Malung-Sälen jämfört med Smedjebacken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Smedjebacken Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,9 år 82,2 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,3 dagar (bättre värde) 13,1 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,8 % (bättre värde) 11,3 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,3 % 96,4 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 60,7 % 64,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 3,3 % (bättre värde) 6,8 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,4 % (bättre värde) 55,3 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Malung-Sälen jämfört med Smedjebacken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Smedjebacken Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 39,6 % 33,2 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,8 % (bättre värde) 4,2 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Malung-Sälen jämfört med Smedjebacken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Smedjebacken Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 94,8 % (2022) 87,4 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 770 per 100 000 inv. 7 154 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Malung-Sälen jämfört med Smedjebacken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Smedjebacken Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,4 % (bättre värde) 4,9 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,3 % (bättre värde) 4,1 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 388 600 kr 409 400 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 15,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,6 % (bättre värde) 83,8 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) – 80,5 index (0–100) –
Utpendling, andel 13,8 % 51,2 % –
Inpendling, andel 13,3 % 27,9 % –

Miljö

Miljö — Malung-Sälen jämfört med Smedjebacken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Smedjebacken Riket
Insamlat kommunalt avfall 158 kg/inv (bättre värde) 537 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 14 % 36 % (bättre värde) –
Andel elbilar 2,2 % 3,4 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,21 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 6,71 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Malung-Sälen jämfört med Smedjebacken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Smedjebacken Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,2 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 4,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 15,0 % 11,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 133,50 kr/kvm (bättre värde) 135,45 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 15,15 kr/kvm (bättre värde) 40,88 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 123 kr/kvm 117 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 156 kr/kvm (bättre värde) 248 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 18 467 kr/kvm 13 367 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 21 515 kr/kvm 6 182 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 37 258 kr/kvm 16 786 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 220,2 per 1 000 inv. 139,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 156,3 per 1 000 inv. 27,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 359,0 per 1 000 inv. 343,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 735,7 per 1 000 inv. 509,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 53,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 5,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,8 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 7,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,1 % −0,9 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 10 052 10 550 10 633 801
Mediannettoinkomst 291 900 kr/inv. 296 400 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 29,4 per 100 000 inv. (bättre värde) 65,1 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 725 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Malung-Sälen jämfört med Smedjebacken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Smedjebacken Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,3 % 83,5 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,3 % (bättre värde) 85,1 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,9 % (bättre värde) 44,9 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 51,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Malung-Sälen jämfört med Smedjebacken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Smedjebacken Riket
Elever i kulturskola, andel 20,8 % (2024) 14,9 % (2023) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 2 110 kr/elev (2024) 0 kr/elev (2023) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,25 lån/inv 8,80 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Malung-Sälen jämfört med Smedjebacken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Smedjebacken Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 55,7 % (2022) 68,8 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Malung-Sälen jämfört med Smedjebacken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Smedjebacken Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,9 % (bättre värde) 4,6 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Malung-Sälen jämfört med Smedjebacken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Smedjebacken Riket
Cykelväg per invånare 2,18 m/inv 2,94 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,4 % (bättre värde) 98,2 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 52,6 % 74,7 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Malung-Sälen jämfört med Smedjebacken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Smedjebacken Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 % (bättre värde) 5,8 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,5 % 3,0 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,9 % (bättre värde) 11,9 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Malung-Sälen jämfört med Smedjebacken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Smedjebacken Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 28,2 % 31,0 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Malung-Sälen och Smedjebacken har nästan identisk kommunalskatt (34,45 % respektive 34,44 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Malung-Sälen (228,5 poäng) 9,0 poäng högre än Smedjebacken (219,5 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Malung-Sälen eller flytta till Smedjebacken.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Malung-Sälen eller Smedjebacken?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,45 % i Malung-Sälen och 34,44 % i Smedjebacken (2026). Smedjebacken har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Malung-Sälen eller Smedjebacken?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 228,5 poäng i Malung-Sälen och 219,5 poäng i Smedjebacken (2026). Malung-Sälen har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 9,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Malung-Sälen eller Smedjebacken?

Malung-Sälen har 10 192 invånare och Smedjebacken har 10 758 (2025). Smedjebacken är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 388 600 kr i Malung-Sälen och 409 400 kr i Smedjebacken per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Malung-Sälen och Smedjebacken.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.