Kommunatlas
Jämförelse · Västerbottens län

Malå vs Umeå — vilket är bäst att bo i?

Malå har 2 902 invånare och Umeå har 135 273 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Umeå ett bättre värde på 36 och Malå på 13.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Malå jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Umeå Riket
Folkmängd jämförs ej 2 902 135 273 10 605 529
Befolkningsförändring −2,0 % 0,8 % 0,2 %
Medelålder 46,8 år 40,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 30,1 % 17,9 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,1 % 21,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,7 % 13,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Malå jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Umeå Riket
Kommunal skattesats 35,20 % 34,65 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat −5 817 kr/inv. 3 179 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 18,2 % 29,3 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 87 323 kr/inv. 68 711 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Malå jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Umeå Riket
Meritvärde åk 9 219,7 poäng 231,8 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 221,8 poäng 232,3 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 88,6 % (bättre värde) 88,3 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 70,5 % 76,1 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 9,2 elever/lärare (bättre värde) 12,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 173 141 kr 189 677 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Malå jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Umeå Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 95,3 % (bättre värde) 84,8 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 45 % 73 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 48 dagar (2023) 77 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Malå jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Umeå Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,2 år 82,6 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,3 dagar 10,4 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 15,7 % 9,3 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 82,8 % 92,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 68,4 % 72,2 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,8 % 2,2 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,4 % 71,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Malå jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Umeå Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 34,0 % 31,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,4 % 2,2 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Malå jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Umeå Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 92,3 % (2022) 88,0 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 7 538 per 100 000 inv. (bättre värde) 9 210 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Malå jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Umeå Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,5 % 4,2 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,6 % 2,6 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 391 800 kr (bättre värde) 390 300 kr 401 400 kr
Nystartade företag 7,6 per 1 000 inv. 8,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 87,4 % (bättre värde) 79,5 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) – 75,2 index (0–100) –
Utpendling, andel 24,7 % 8,3 % –
Inpendling, andel 15,4 % 12,4 % –

Miljö

Miljö — Malå jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Umeå Riket
Insamlat kommunalt avfall 721 kg/inv 393 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 25 % (2018) 27 % (2025) –
Andel elbilar 1,6 % 6,9 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 7,48 ton CO2-ekv/inv 2,72 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Malå jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Umeå Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 5,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 18,0 % 7,7 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 88,87 kr/kvm (bättre värde) 93,07 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 29,32 kr/kvm 25,60 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 98 kr/kvm 79 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 178 kr/kvm (bättre värde) 191 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 4 290 kr/kvm 31 196 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 2 825 kr/kvm 27 863 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 3 319 kr/kvm 34 678 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 198,8 per 1 000 inv. 255,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 27,2 per 1 000 inv. 125,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 327,7 per 1 000 inv. 155,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 553,8 per 1 000 inv. 536,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,3 per 1 000 inv. 4,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −4,0 % 3,9 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 2 746 138 578 10 633 801
Mediannettoinkomst 282 800 kr/inv. 304 700 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 10,3 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 221 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Malå jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Umeå Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,9 % 84,8 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,6 % 86,8 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,1 % 58,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 52,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Malå jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Umeå Riket
Elever i kulturskola, andel 39,6 % (2017) 5,9 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 107 kr/elev (2020) 1 327 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,31 lån/inv 10,46 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Malå jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Umeå Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 68,8 % (2022) 78,2 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Malå jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Umeå Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,8 % 3,2 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Malå jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Umeå Riket
Cykelväg per invånare 4,31 m/inv (bättre värde) 2,85 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 94,0 % 100,0 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 36,4 % 87,8 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Malå jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Umeå Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,6 % (bättre värde) 7,4 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,5 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 23,6 % (bättre värde) 9,5 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Malå jämfört med Umeå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Umeå Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 26,8 % 59,2 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Umeå har lägre kommunalskatt (34,65 %) jämfört med Malå (35,20 %), en skillnad på 0,55 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Umeå (231,8 poäng) 12,1 poäng högre än Malå (219,7 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Malå eller flytta till Umeå.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Malå eller Umeå?

Den totala kommunala skattesatsen är 35,20 % i Malå och 34,65 % i Umeå (2026). Umeå har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,55 procentenheter motsvarar ungefär 120 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Malå eller Umeå?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,7 poäng i Malå och 231,8 poäng i Umeå (2026). Umeå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 12,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Malå eller Umeå?

Malå har 2 902 invånare och Umeå har 135 273 (2025). Umeå är alltså den större av de två kommunerna. Umeå har ungefär 46,6 gånger fler invånare än Malå. Medianinkomsten (20–64 år) är 391 800 kr i Malå och 390 300 kr i Umeå per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 50 jämförbara nyckeltal mellan Malå och Umeå.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.