Jämförelse · Västerbottens län
Malå vs Robertsfors — vilket är bäst att bo i? Malå har 2 902 invånare och Robertsfors har 6 595 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Robertsfors ett bättre värde på 28 och Malå på 19.
vs 3 lika
Robertsfors
28
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Malå jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Robertsfors
Riket
Folkmängd jämförs ej 2 902 6 595 10 605 529 Befolkningsförändring −2,0 % −1,4 % 0,2 % Medelålder 46,8 år 46,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 30,1 % 29,0 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,1 % 21,5 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,7 % 10,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Malå jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Robertsfors
Riket
Meritvärde åk 9 219,7 poäng
★
(bättre värde) 216,7 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 221,8 poäng
★
(bättre värde) 216,7 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 88,6 %
★
(bättre värde) 81,7 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 70,5 % 71,8 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 173 141 kr 204 292 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare 4,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Malå jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Robertsfors
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,2 år 81,2 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,3 dagar 12,8 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 15,7 % 9,3 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 82,8 % 95,5 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,4 %
★
(bättre värde) 66,1 % 71,0 % Dagligrökare, andel 6,8 % 4,6 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,4 %
★
(bättre värde) 58,4 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Malå jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Robertsfors
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 92,3 % (2022) 93,0 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 538 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 213 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Malå jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Robertsfors
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,5 % 3,9 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,6 %
★
(bättre värde) 3,2 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 391 800 kr
★
(bättre värde) 383 600 kr 401 400 kr Nystartade företag 7,6 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 87,4 %
★
(bättre värde) 86,3 % 80,9 % Utpendling, andel 24,7 % 42,8 % – Inpendling, andel 15,4 % 17,2 % –
Boende Boende — Malå jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Robertsfors
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 18,0 % 9,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 88,87 kr/kvm
★
(bättre värde) 103,37 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 29,32 kr/kvm 26,90 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 98 kr/kvm
★
(bättre värde) 109 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 178 kr/kvm
★
(bättre värde) 190 kr/kvm – Fastighetspris småhus 4 290 kr/kvm 10 959 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 2 825 kr/kvm (2025) 4 145 kr/kvm (2024) 39 813 kr/kvm (2025) Fastighetspris fritidshus 3 319 kr/kvm 21 782 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 198,8 per 1 000 inv. 109,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 27,2 per 1 000 inv. 7,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 327,7 per 1 000 inv. 368,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 553,8 per 1 000 inv. 485,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,3 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −4,0 % −2,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 2 746 6 433 10 633 801 Mediannettoinkomst 282 800 kr/inv. 286 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 107 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Malå jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Robertsfors
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,9 % 81,5 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,6 % 84,3 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,1 % 51,0 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 39,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Malå jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Robertsfors
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 68,8 % (2022) 54,4 % (2025) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Malå jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Robertsfors
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,8 % 4,4 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Malå jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Robertsfors
Riket
Cykelväg per invånare 4,31 m/inv
★
(bättre värde) 1,53 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 94,0 % 96,7 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 36,4 % 36,8 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Malå jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Robertsfors
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,6 %
★
(bättre värde) 7,3 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,5 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 23,6 %
★
(bättre värde) 11,6 % 9,0 %
Sammanfattning Robertsfors har lägre kommunalskatt (35,00 %) jämfört med Malå (35,20 %), en skillnad på 0,20 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Malå (219,7 poäng) 3,0 poäng högre än Robertsfors (216,7 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Malå eller flytta till Robertsfors .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Malå eller Robertsfors? Den totala kommunala skattesatsen är 35,20 % i Malå och 35,00 % i Robertsfors (2026). Robertsfors har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,20 procentenheter motsvarar ungefär 40 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Malå eller Robertsfors? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,7 poäng i Malå och 216,7 poäng i Robertsfors (2026). Malå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 3,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Malå eller Robertsfors? Malå har 2 902 invånare och Robertsfors har 6 595 (2025). Robertsfors är alltså den större av de två kommunerna. Robertsfors har ungefär 2,3 gånger fler invånare än Malå. Medianinkomsten (20–64 år) är 391 800 kr i Malå och 383 600 kr i Robertsfors per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.