Jämförelse · Västerbottens län
Malå vs Nordmaling — vilket är bäst att bo i? Malå har 2 902 invånare och Nordmaling har 6 905 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Nordmaling ett bättre värde på 29 och Malå på 23.
vs 3 lika
Nordmaling
29
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Malå jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Nordmaling
Riket
Folkmängd jämförs ej 2 902 6 905 10 605 529 Befolkningsförändring −2,0 % −0,5 % 0,2 % Medelålder 46,8 år 46,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 30,1 % 29,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,1 % 20,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,7 % 9,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Malå jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Nordmaling
Riket
Meritvärde åk 9 195,4 poäng 222,0 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 198,1 poäng 222,0 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 71,0 % 83,3 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 61,3 % 77,8 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 173 141 kr 172 500 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,8 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Malå jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Nordmaling
Riket
Medellivslängd 81,2 år
★
(bättre värde) 80,1 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 14,3 dagar 12,4 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 15,7 % 10,2 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 82,8 % 96,3 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,4 %
★
(bättre värde) 68,0 % 71,0 % Dagligrökare, andel 6,8 % 4,0 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,4 %
★
(bättre värde) 62,7 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Malå jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Nordmaling
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 92,3 %
★
(bättre värde) 90,4 % 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 538 per 100 000 inv. 7 280 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Malå jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Nordmaling
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,1 %
★
(bättre värde) 3,3 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,6 %
★
(bättre värde) 4,4 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 391 800 kr
★
(bättre värde) 385 800 kr 401 400 kr Nystartade företag 7,6 per 1 000 inv. 9,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 87,4 %
★
(bättre värde) 85,1 % 80,9 % Utpendling, andel 24,7 % 43,0 % – Inpendling, andel 15,4 % 19,4 % –
Boende Boende — Malå jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Nordmaling
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 18,0 % 9,7 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 88,87 kr/kvm
★
(bättre värde) 105,84 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 29 kr/år 28 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 98 kr/kvm
★
(bättre värde) 109 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 178 kr/kvm
★
(bättre värde) 303 kr/kvm – Fastighetspris småhus 4 290 kr/kvm 10 715 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 2 825 kr/kvm 7 723 kr/kvm 39 813 kr/kvm (2025) Fastighetspris fritidshus 3 319 kr/kvm 19 295 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 198,8 per 1 000 inv. 149,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 27,2 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 327,7 per 1 000 inv. 352,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 553,8 per 1 000 inv. 504,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,3 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −4,0 % −2,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 2 746 6 761 10 633 801 Mediannettoinkomst 282 800 kr/inv. 285 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 14,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Malå jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Nordmaling
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,0 % 81,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,0 % 85,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,1 % 46,7 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 52,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Malå jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Nordmaling
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 68,8 %
★
(bättre värde) 53,9 % 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Malå jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Nordmaling
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,8 % 4,7 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Malå jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Nordmaling
Riket
Cykelväg per invånare 4,31 m/inv
★
(bättre värde) 2,10 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 94,0 % 97,3 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 36,4 % 51,9 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Malå jämfört med Nordmaling, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Nordmaling
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,6 %
★
(bättre värde) 7,3 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,5 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 23,6 %
★
(bättre värde) 10,7 % 9,0 %
Sammanfattning Malå och Nordmaling har nästan identisk kommunalskatt (35,20 % respektive 35,10 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Nordmaling (222,0 poäng) 26,6 poäng högre än Malå (195,4 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Malå eller flytta till Nordmaling .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Malå eller Nordmaling? Den totala kommunala skattesatsen är 35,20 % i Malå och 35,10 % i Nordmaling (2026). Nordmaling har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,10 procentenheter motsvarar i storleksordningen 35 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Malå eller Nordmaling? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 195,4 poäng i Malå och 222,0 poäng i Nordmaling (2025). Nordmaling har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 26,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Malå eller Nordmaling? Malå har 2 902 invånare och Nordmaling har 6 905 (2025). Nordmaling är alltså den största av de två kommunerna. Nordmaling har ungefär 2,4 gånger fler invånare än Malå. Medianinkomsten (20–64 år) är 391 800 kr i Malå och 385 800 kr i Nordmaling per år. Källa: SCB via Kolada.