Flytta till Malå — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Malå? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Malå har 2 902 invånare och ligger i Västerbottens län.
Kommunalskatten på 35,20 % är 2,82 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Malå på 35,20 % är 2,82 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Malå är 391 800 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Malå på 219,7 poäng är 10,0 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 88,6 % (rikssnitt 83,6 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Malå är hög. 92,3 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2022) — 17,2 procentenheter över rikssnittet samma år (75,1 %).
Bostadspriser och boende i Malå
Fastighetspriset för småhus i Malå är 4 290 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 643 500 kr. Bostadsrätter ligger på 2 825 kr/kvm, motsvarande ungefär 197 750 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Malå: 18,0 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Malå och guiden för att köpa bostad i Malå.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Malå är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 4,5 % (årsmedelvärde 2025) — 2,5 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).
Medianinkomsten i Malå är 391 800 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Malå jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Malå | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 35,20 % | 32,38 % | Sämre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 4,5 % | 7,0 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 219,7 | 229,7 | Sämre |
| Trygghet utomhus (2022) | 92,3 % | 75,1 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 88,6 % | 83,6 % | Bättre |
| Medianinkomst (2024) | 391 800 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 26,8 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 4 290 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit (2022) | 68,8 % | 62,6 % | Bättre |
Sammanfattning — är Malå rätt för dig?
Kommunalskatten i Malå på 35,20 % är 2,82 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Malå är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 4,5 % (årsmedelvärde 2025) — 2,5 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Meritvärdet i åk 9 i Malå på 219,7 poäng är 10,0 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 88,6 % (rikssnitt 83,6 %). Trygghetsnivån i Malå är hög. 92,3 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2022) — 17,2 procentenheter över rikssnittet samma år (75,1 %). Fastighetspriset för småhus i Malå är 4 290 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 643 500 kr. Bostadsrätter ligger på 2 825 kr/kvm, motsvarande ungefär 197 750 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 68,8 % av invånarna rekommenderar att flytta till Malå (2022; rikssnitt samma år 62,6 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Malå en liten kommun med 2 902 invånare i Västerbottens län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Malå
Är det dyrt att bo i Malå?
Kommunalskatten i Malå är 35,20 % (2026), vilket är 2,82 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 391 800 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Malå?
Fastighetspriset för småhus i Malå är 4 290 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 643 500 kr. Bostadsrätter ligger på 2 825 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Malå?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Malå är 219,7 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 88,6 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Malå?
Sysselsättningsgraden i Malå är 87,4 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 391 800 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 4,5 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Malå?
92,3 % av invånarna i Malå uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2022; rikssnitt samma år 75,1 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Malå tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Malå?
Malå hade 2 902 invånare år 2025. Det gör Malå till en liten kommun.
I vilket län ligger Malå?
Malå kommun ligger i Västerbottens län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Västerbotten.
Mer om Malå
- Fullständig statistik om Malå alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Malå skattsida
- Barnfamiljer i Malå skola & förskola
- Trygghet i Malå brott & trygghet
- Befolkning i Malå befolkningsstatistik
- VA-taxa i Malå vatten & avlopp
- Pendling i Malå in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Malå lön efter skatt
Andra kommuner i Västerbottens län du kanske vill jämföra:
Jämför Malå med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2022.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2022.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.