Jämförelse · Västerbottens län
Malå vs Vilhelmina — vilket är bäst att bo i? Malå har 2 902 invånare och Vilhelmina har 6 172 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 49 jämförbara nyckeltal har Vilhelmina ett bättre värde på 24 och Malå på 23.
vs 2 lika
Vilhelmina
24
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Malå jämfört med Vilhelmina, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Vilhelmina
Riket
Folkmängd jämförs ej 2 902 6 172 10 605 529 Befolkningsförändring −2,0 % −0,9 % 0,2 % Medelålder 46,8 år 46,4 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 30,1 % 29,4 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,1 % 19,9 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,7 % 8,0 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Malå jämfört med Vilhelmina, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Vilhelmina
Riket
Meritvärde åk 9 219,7 poäng
★
(bättre värde) 212,3 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 221,8 poäng
★
(bättre värde) 211,5 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 88,6 %
★
(bättre värde) 83,9 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 70,5 % 80,6 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,2 elever/lärare 7,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 173 141 kr 245 387 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare 3,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Malå jämfört med Vilhelmina, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Vilhelmina
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,2 år
★
(bättre värde) 78,5 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,3 dagar 10,5 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 15,7 % 12,9 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 82,8 % 90,2 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,4 %
★
(bättre värde) 64,5 % 71,0 % Dagligrökare, andel 6,8 % 6,6 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,4 %
★
(bättre värde) 60,3 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Malå jämfört med Vilhelmina, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Vilhelmina
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 92,3 % (2022) – 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 538 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 790 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Malå jämfört med Vilhelmina, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Vilhelmina
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,5 %
★
(bättre värde) 4,9 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,6 %
★
(bättre värde) 3,0 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 391 800 kr
★
(bättre värde) 363 600 kr 401 400 kr Nystartade företag 7,6 per 1 000 inv. 9,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 87,4 %
★
(bättre värde) 84,2 % 80,9 % Utpendling, andel 24,7 % 14,9 % – Inpendling, andel 15,4 % 8,6 % –
Boende Boende — Malå jämfört med Vilhelmina, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Vilhelmina
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 18,0 % 10,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 88,87 kr/kvm
★
(bättre värde) 112,67 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 29,32 kr/kvm 27,78 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 98 kr/kvm
★
(bättre värde) 109 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 178 kr/kvm
★
(bättre värde) 304 kr/kvm – Fastighetspris småhus 4 290 kr/kvm 7 601 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 2 825 kr/kvm 2 174 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 3 319 kr/kvm 21 881 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 198,8 per 1 000 inv. 188,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 27,2 per 1 000 inv. 50,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 327,7 per 1 000 inv. 350,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 553,8 per 1 000 inv. 590,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,3 per 1 000 inv. 0,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −4,0 % −5,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 2 746 5 829 10 633 801 Mediannettoinkomst 282 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 263 700 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 23 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Malå jämfört med Vilhelmina, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Vilhelmina
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,9 % 81,6 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,6 % 83,0 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,1 % 45,2 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 41,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Malå jämfört med Vilhelmina, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Vilhelmina
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,8 % 4,7 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Malå jämfört med Vilhelmina, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Vilhelmina
Riket
Cykelväg per invånare 4,31 m/inv
★
(bättre värde) 1,03 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 94,0 % 98,6 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 36,4 %
★
(bättre värde) 31,8 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Malå jämfört med Vilhelmina, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malå Vilhelmina
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,6 %
★
(bättre värde) 7,3 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,5 % 3,8 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 23,6 %
★
(bättre värde) 8,0 % 9,0 %
Sammanfattning Malå har lägre kommunalskatt (35,20 %) jämfört med Vilhelmina (35,50 %), en skillnad på 0,30 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Malå (219,7 poäng) 7,4 poäng högre än Vilhelmina (212,3 poäng). Medianinkomsten är 8 % högre i Malå (391 800 kr) än i Vilhelmina (363 600 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Malå eller flytta till Vilhelmina .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Malå eller Vilhelmina? Den totala kommunala skattesatsen är 35,20 % i Malå och 35,50 % i Vilhelmina (2026). Malå har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar ungefär 60 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Malå eller Vilhelmina? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,7 poäng i Malå och 212,3 poäng i Vilhelmina (2026). Malå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 7,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Malå eller Vilhelmina? Malå har 2 902 invånare och Vilhelmina har 6 172 (2025). Vilhelmina är alltså den större av de två kommunerna. Vilhelmina har ungefär 2,1 gånger fler invånare än Malå. Medianinkomsten (20–64 år) är 391 800 kr i Malå och 363 600 kr i Vilhelmina per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.