Flytta till Lycksele — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Lycksele? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Se all statistik om Lycksele →
Lycksele har 12 159 invånare och ligger i Västerbottens län.
Kommunalskatten på 34,90 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Lycksele på 34,90 % är 2,52 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Lycksele är 390 800 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Skolresultaten i Lycksele ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 220,7 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 80,0 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Lycksele är hög. 91,5 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 12,1 procentenheter över rikssnittet (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Lycksele
Fastighetspriset för småhus i Lycksele är 9 859 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 478 850 kr. Bostadsrätter ligger på 4 571 kr/kvm, motsvarande ungefär 319 970 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Lycksele: 8,1 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %. Det indikerar ett relativt rymligt bostadsbestånd.
Se även boendekostnader i Lycksele och guiden för att köpa bostad i Lycksele.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Lycksele är stark med en arbetslöshet på 3,5 % — 1,9 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).
Medianinkomsten i Lycksele är 390 800 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Lycksele jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Lycksele | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 34,90 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 3,5 % | 5,4 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 | 220,7 | 228,5 | Sämre |
| Trygghet utomhus | 91,5 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet | 80,0 % | 84,2 % | Sämre |
| Medianinkomst | 390 800 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning | 34,4 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 9 859 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit | 70,5 % | 63,9 % | Bättre |
Sammanfattning — är Lycksele rätt för dig?
Kommunalskatten i Lycksele på 34,90 % är 2,52 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Lycksele är stark med en arbetslöshet på 3,5 % — 1,9 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Skolresultaten i Lycksele ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 220,7 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 80,0 % (rikssnitt 84,2 %). Trygghetsnivån i Lycksele är hög. 91,5 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 12,1 procentenheter över rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Lycksele är 9 859 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 478 850 kr. Bostadsrätter ligger på 4 571 kr/kvm, motsvarande ungefär 319 970 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 70,5 % av invånarna rekommenderar att flytta till Lycksele (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Lycksele en mindre ort med 12 159 invånare i Västerbottens län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Lycksele
Är det dyrt att bo i Lycksele?
Kommunalskatten i Lycksele är 34,90 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 390 800 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Lycksele?
Fastighetspriset för småhus i Lycksele är 9 859 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 478 850 kr. Bostadsrätter ligger på 4 571 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Lycksele?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Lycksele är 220,7 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 80,0 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Lycksele?
Sysselsättningsgraden i Lycksele är 85,1 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 390 800 kr/år. Arbetslösheten är 3,5 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Lycksele?
91,5 % av invånarna i Lycksele uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Lycksele tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Lycksele?
Lycksele hade 12 159 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mindre ort.
I vilket län ligger Lycksele?
Lycksele kommun ligger i Västerbottens län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Västerbotten.
Mer om Lycksele
- Fullständig statistik om Lycksele alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Lycksele skattsida
- Barnfamiljer i Lycksele skola & förskola
- Trygghet i Lycksele brott & trygghet
- Befolkning i Lycksele befolkningsstatistik
- VA-taxa i Lycksele vatten & avlopp
- Pendling i Lycksele in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Lycksele lön efter skatt
Andra kommuner i Västerbottens län du kanske vill jämföra:
Jämför Lycksele med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider